X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25950
Przesłano:

Z Mikołajem w świat baśni - w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"

Czas: 45 minut
Zaproszeni goście: św. Mikołaj, uczniowie klasy I szkoły podstawowej

Cel główny:
Budzenie zainteresowania literaturą, odkrywanie ponadczasowych wartości ukrytych w tekstach baśni

Środki dydaktyczne:
- H.Ch. Andersen „Dziewczynka z zapałkami”,
-kredki, farby, szablony bombek, choinka

Formy pracy:
-praca indywidualna

Metody pracy:
-metoda zajęć praktycznych, pogadanka

Przebieg zajęć
1.Powitanie zaproszonych gości.
Nauczyciel dokonuje krótkiego wprowadzenia, mówi o celu spotkania, wartości i znaczeniu książek. Zadaje uczniom pytania:
-jakie korzyści wynikają z czytania książek?
-jakie są ulubione książki pierwszoklasistów?
2.Święty Mikołaj głośno odczytuje tekst baśni H.Ch. Andersena
pt: „Dziewczynka z zapałkami”, następnie zadaje słuchaczom pytania:
-kim jest bohaterka baśni?
-co robi w zimowy wieczór na środku ulicy?
-dlaczego tak mała dziewczynka musi pracować?

Święty Mikołaj wyjaśnia, że przedstawiona w baśni sytuacja nie jest normalna, gdyż małe dzieci nie powinny jeszcze pracować, natomiast odpowiedzialność za los dzieci spoczywa na rodzicach, którzy powinni troszczyć się o ich bezpieczeństwo, zapewnić im godne warunki życia oraz otoczyć miłością.

Święty Mikołaj zwraca także dzieciom uwagę jak smutne jest położenie dziewczynki, o którą nikt nie dba. Podkreśla, jak wiele uczniowie zawdzięczają swoim rodzicom, dzięki którym mogą czuć się kochane i bezpieczne. Ważną wartością jest więc wdzięczność oraz szacunek, które należą się wszystkim rodzicom za ich trud, miłość i troskę. Nie wolno także zapominać o ludziach samotnych i potrzebujących, dla których nasza pomoc może być bezcenna.

3. Nauczyciel kieruje uwagę dzieci na charakterystyczny wygląd sali. Dzieci wskazują na obecność choinki, która nie jest jeszcze ubrana.

4. Przy dźwięku kolęd uczniowie dekorują przygotowane szablony bombek. Każda z nich jest zdobiona z myślą o szczególnej i ważnej w życiu dziecka osobie.
5. Każde z dzieci podchodzi pojedynczo do choinki i zawiesza swoją bombkę głośno mówiąc o osobie, dla której została wykonana.

Spotkanie kończy pamiątkowe zdjęcie ze św. Mikołajem. Wszyscy słuchają kolęd oraz kończą świąteczne ozdoby.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.