X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25879
Przesłano:
Dział: Świetlica

Figury geometryczne - konspekt świetlicowy

PLAN KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć świetlicowych

w dniu .................

Temat: OZDOBY ŚWIETLICOWE Z MASY SOLNEJ - FIGURY WOKÓŁ NAS.

Cele:
- rozpoznawanie podstawowych figur;
- kształtowanie ekspresji twórczej i rozwijanie wyobraźni;
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się i słuchania innych;
- rozwijanie umiejętności manualnych;
- rozwijanie poczucia estetyki;
- rozwijanie inwencji twórczej uczniów;
- integracja grupy;
- kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy i ciekawego spędzania wolnego czasu;
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
- poznanie sposobów wykorzystania soli i mąki w życiu codziennym.

Metody:

• słowna:

- rozmowa kierowana,
- giełda pomysłów,
- czytanie legendy „Wiano Świętej Kingi”.

• czynna:

- twórcza ekspresja,
- zabawa integracyjna z chustą – „Figury geometryczne”,
- zabawa ożywiająca – „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”,
- zabawa integracyjna – „Kompozycje z figur”,
- ćwiczenia rozluźniające.

• oglądowa:

- pokaz,

• aktywizująca:

- burza mózgów,
- mapa pojęciowa.

Formy:

• indywidualna,
• grupowa.

Miejsce: Świetlica.

Czas: 3 godz.

Środki dydaktyczne:

- wycięte z papieru figury geometryczne;
- arkusz papieru;
- ilustracje z figurami;
- przybory i materiały potrzebne do wykonania ozdób (masa solna, widelce, linijki, noże, gałązki, pieprz, ziele, wyciskacz do czosnku);
- woreczki z figurami,
- plansza do mapy pojęciowej,
- chusta,
- „Legendy polskie – Królowie i Święci” – W. Anczyc.


Przebieg zajęć:

1. Przywitanie, sprawdzenie obecności.

2. Podanie tematu zajęć - zaproszenie do udziału w zajęciach manualnych – wykonanie obrazków i innych ozdób świetlicowych z masy solnej przy użyciu figur występujących w naszym otoczeniu.

3. Figury wokół nas – wskazywanie figur w najbliższym otoczeniu człowieka. Krótka rozmowa.

• Kwadrat – ma cztery boki, które mają taką samą długość. To taka figura ,że nie wiadomo gdzie dół a gdzie góra. Tak samo długi jak i szeroki. Kwadratowa jest plansza szachownicy oraz znajdujące się na niej biało-czarne pola. Zajrzyj do zeszytu w kratkę, na każdej stronie jest mnóstwo małych kwadratów.

• Prostokąt – ma cztery boki, dwa dłuższe i dwa krótsze. Te które położone są naprzeciw siebie mają taką samą długość. Kształt prostokąta mają ściany wysokich wieżowców, drzwi. A także skrzynka pocztowa, która połyka prostokątne listy.

• Trójkąt – zbudowany jest z trzech boków, można narysować go trzema kreskami. Trójkątne są prawie wszystkie żółte znaki drogowe, a także ściany piramid.

• Koło – nie ma boków, łatwo się toczy dlatego koła samochodu mają taki kształt by łatwo mogły się toczyć. Kształt koła mają talerz, pizza, kierownica, plasterek pomarańczy.

Czy w tym pokoju widzicie jakieś przedmioty przypominające wcześniej wymienione figury ? (obrazki, okna, drzwi, blaty stołów).

4. Zabawa dydaktyczna – praca w grupach.
Rozpoznawanie i liczenie figur (co przedstawia rysunek; z jakich elementów się składa; ile jest prostokątów, trójkątów, kół i kwadratów?).

5. Zaproszenie do wzięcia udziału w zabawie integracyjnej „Kompozycje z figur”. Układanie obrazów z figur geometrycznych.

6. Ćwiczenia rozluźniające. Kreślenie ręką figur.

7. Przygotowanie do wykonywania ozdób świetlicowych z masy solnej:

• omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zajęć;
• podział masy na części i rozdanie dzieciom;
• zwrócenie uwagi na estetykę wykonania ozdób.

8. Przedstawienie propozycji ozdób i obrazków wykonanych z elementów przypominających kształtem figury.

9. Giełda pomysłów – dzieci podają propozycje.

10. Indywidualne wykonanie prac.

11. Zorganizowanie wystawy prac. Prezentowanie i omawianie prac (Jakie figury wykorzystałeś/aś przy wykonaniu tej pracy?).

12. Układanie wyrobów na blasze.

13. Porządkowanie sali.

14. Burza mózgów – do czego potrzebna jest mąka i sól.

Mąka: pieczenie chleba, ciasta, drożdżówek; produkcja makaronu; dodatek do sosów i potraw.

Sól: produkcja mydła i proszków do prania, wyprawianie skóry, posypywanie dróg zimą, kiszenie ogórków, dodatek do potraw.

15. Tworzenie mapy pojęciowej.

16. Zaproszenie do wzięcia udziału w zabawie ożywiającej „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”.*

Uczestnicy zabawy ustawiają się w szeregu na jednym końcu sali, a na drugim – ustawia się tyłem „Baba Jaga”. Na słowa: Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy dzieci biegną do Baby Jagi. Kiedy ona się odwróci wszyscy muszą zatrzymać się w pozycji nieruchomej. Kto pierwszy do niej dobiegnie przejmuje jej rolę.

17. Zaproszenie dzieci do wzięcia udziału w zabawie integracyjnej „Figury geometryczne”. *

Dzieci stoją w grupie tworząc koło. Każde z nich trzyma brzeg chusty. Każdemu kolorowi przyporządkowana jest figura geometryczna.
Jedno dziecko znajduje się pod chustą i wypowiada nazwę znanej mu figury geometrycznej. W tym czasie dzieci, które trzymają kolor odpowiadający wypowiedzianej figurze, zamieniają się miejscami biegnąc pod chustą. Ta osoba, która zostaje pod chustą wypowiada nazwę innej figury itd.

18. „Legendy polskie – Królowie i Święci” – czytanie legendy o kopalni soli w Wieliczce.

Zakończenie zajęć:

Podsumowanie zajęć. Dzielenie się wrażeniami i odczuciami.
Podziękowanie za udział w zajęciach.
Malowanie wypieczonych ozdób odbędzie się w innym terminie.

* wybór zabawy uzależniony od ilości dzieci.

OPRACOWAŁA:

................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.