X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25481
Przesłano:

Nasze domowe zwierzęta - konspekt zajęć z terapii pedagogicznej dla klasy I

KONSPEKT ZAJĘĆ Z TERAPII PEDAGOGICZNEJ DLA KLASY I

1. Temat: Nasze domowe zwierzęta.
2. Cel: Usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej na różnym materiale wzrokowym.
3. Metody pracy: met. praktyczne, met. werbalne (pogadanka, wyjaśnienie).
4. Formy pracy: grupowa (grupa czteroosobowa),indywidualna.
5. Środki dydaktyczne: dla każdego ucznia: rozsypanka obrazkowa, obrazki przedstawiające tylko jakąś jedną część ciała zwierzęcia, kartoniki z nazwami zwierząt zapisane literami drukowanymi, rozsypanka wyrazowa zapisana pismem pisanym, rozsypanka sylabowa – pismo pisane, rozsypanka literowa – pismo pisane, obrazek sytuacyjny do kolorowania, płyta z nagraniem piosenki.


Przebieg zajęć

1. Ćwiczenia wstępne: nauczenie uczniów krótkiej piosenki o jakimś zwierzątku (najlepiej domowym) i wspólne zaśpiewanie jej wraz z pokazywaniem (gesty, ruch, mimika twarzy). Piosenka pt. „ Puszek-okruszek” z wykorzystaniem nagrania.
2. Każde dziecko ma przed sobą rozsypankę obrazkową. Są to obrazki przedstawiające zwierzęta typowo domowe, zwierzęta dziko żyjące i zwierzęta hodowane w gospodarstwach. Dziecko ma wybrać te, które można mieć w domu (np. pies, kot, chomik, papuga, kanarek, świnka morska, królik)
3. Wybrane obrazki przedstawiające zwierzęta domowe leżą w szeregu przed dziećmi. Obok kładziemy w szeregu (nie po kolei) obrazki przedstawiające jakąś jedną część ciała tych zwierząt. Zadaniem dziecka jest dopasowanie obrazków, czyli np. kończyn dolnych psa do całego psa.
4. Pozostają obrazki z postaciami zwierząt domowych. Pod każdym obrazkiem kładziemy kartonik z nazwą tego zwierzęcia. Nazwa zwierzęcia jest zapisana literami drukowanymi. Dzieci czytają podpisy.
Następnie przed każdym uczniem kładziemy rozsypankę wyrazową. Rozsypanka zawiera różne wyrazy, nie tylko nazwy zwierząt, ale także wyrazy, których obrazy graficzne są podobne (np. kot – kod – tok). Tym razem wyrazy są zapisane pismem pisanym, a nie drukowanym.
Zadaniem uczniów jest wybranie z rozsypanki nazw zwierząt domowych.
W rezultacie ma to wyglądać tak, że pod każdym obrazkiem i jego drukowanym
podpisem jest drugi podpis, ale pisany.
5. Pozostają wyrazy z nazwami zwierząt domowych, zapisane pismem pisanym. Obok przed każdym dzieckiem kładziemy rozsypankę sylabową. Sylaby z rozsypanki tworzą nazwy zwierząt. Zadaniem dziecka jest ułożenie z sylab nazw zwierząt.
Wygląda to tak, że pod kartonikiem z nazwą zwierzęcia są kartoniki z sylabami tworzące
daną nazwę. Dziecko ma przeczytać nazwy zwierząt, sprawdzić czy prawidłowo ułożyło.
6. Pozostają ułożone z rozsypanki sylabowej nazwy zwierząt domowych. Każde z dzieci dostaje rozsypankę literową. Są to litery pisane. Zadaniem uczniów jest ułożenie z liter nazw zwierząt. Przeczytanie powstałych wyrazów.
7. Ćwiczenia końcowe: kolorowanie przez uczniów obrazka sytuacyjnego, na którym jest zwierzę domowe. Przedstawiona na obrazku sytuacja jest zabawna. Przyjrzenie się tej sytuacji i opowiedzenie jej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.