X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23209
Przesłano:

Obliczenia pieniężne - zadania tekstowe. Konspekt lekcji matematyki w klasie 3

Scenariusz zajęć w klasie III nauczania zintegrowanego
(edukacja matematyczna)

Planowany czas zajęć : 45 minut

Temat lekcji : Obliczenia pieniężne – zadania tekstowe.

Cel główny :
doskonalenie umiejętności wykonywania obliczeń pieniężnych (ceny, ilości, wartości, reszty).

Cele szczegółowe :
- potrafi wymienić polskie banknoty i monety,
- zapisać treści zadania w postaci działania matematycznego,
- rozwiązać 3 z 7 przykładów działań,
- zaplanować swoje zakupy i obliczyć ich wartość,
- współpracować w grupie,
- wspólnie planować,

Metody :
pogadanka, praca z tekstem, praktycznego działania, metoda stolikowa,
zabawa na hasło, tarcza strzelecka

Formy pracy :
indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne :
tekst z treścią zadań, karki do obliczeń, plakat z tarczą i nalepkami do ewaluacji, monety i banknoty


Przebieg zajęć :

1. Sprawdzenie zadania domowego.
2. Podanie tematu i celu lekcji.
3. Zainteresowanie tematem, zmotywowanie do aktywnego udziału
w lekcji – przedstawienie uczniom przydatności w życiu codziennym nabywanych podczas lekcji umiejętności.
4. Przypomnienie monet i banknotów będących w obiegu.
5. Podział klasy na 3, 4-osobowe grupy o różnym poziomie wiedzy matematycznej.
6. Rozwiązanie zadania nr.1 „na hasło”, innego dla każdej grupy, polegającego na rozwiązaniu prostych obliczeń pieniężnych, ułożeniu wyników w kolejności rosnącej
a następnie odgadnięciu wspólnego dla wszystkich grup hasła.
7. Rozwiązanie zadania nr.2 a.
8. Samodzielne rozwiązanie przynajmniej 3 z pozostałych przykładów działań.
9. Rozwiązanie zadań w grupach( z uwzględnieniem w obliczeniach każdej osoby z grupy), polegających na opanowaniu sztuki rozsądnego oszczędzania, dokonanie wyboru najlepszego ekonomicznie.
10. Analizowanie rozwiązań zadań każdej z grup, czytanie przez lidera wyników i sposobu rozwiązania zadania kolejno każdej grupy
11. Umotywowanie ocen uczniów.
12. Podsumowanie zajęć. Zastosowanie metody aktywizującej, ewaluacyjnej „tarcza strzeleckiej”.
13. Zadanie pracy domowej, kartki z zadaniami.

Załącznik 1
Wspólnie macie ... złotych. Pieniądze powinniście przeznaczyć na opłacenie wszystkim wstępu do ZOO oraz obiadu złożonego z dwóch dań i deseru w barze „Stokrotka”. Bilet do ZOO kosztuje 3 zł, ceny poszczególnych dań są podane w cenniku. Waszym zadaniem jest podjęcie decyzji, co każde z was będzie jadło i ile to będzie kosztowało. Ciekawe, czy wystarczy wam pieniędzy?
Kwota do wydania podana w zadaniu zależy od tego, ilu członków liczy grupa (120 zł dla 3 osób, 160 zł dla 4 osób). Rezultaty pracy poszczególne zespoły przedstawiają na arkuszach papieru.

Zadanie pracy domowej
1. Ile trzeba zapłacić za najtańszy, a ile za najdroższy obiad ( złożony z zupy, drugiego dania i deseru) zamówiony w barze „Stokrotka”?
2. Wybierz dla siebie obiad w barze „Stokrotka” i oblicz ile będzie kosztował?

Zadanie 1
Wykonaj działania. Uporządkuj wyniki rosnąco (od najmniejszego do największego). Odczytaj fragment hasła. Stwórz hasło z pozostałymi grupami.

gr.1
12zł 5gr + 13zł10gr = O

15zł50gr + 10zł20gr = B

35zł40gr – 15zł30gr = R


gr.2.
13zł5gr + 12zł10gr = M

15zł20gr+10zł50gr = Y

35zł70gr – 15zł60 = I


gr.3.
11zł5gr + 14zł10gr = A

15zł30gr + 10zł20gr = K

35zł50gr -15zł40gr = Z

gr.4.
11zł10gr + 14zł5gr = P

15zł20gr + 10zł30gr = Y

35zł90gr -15zł80gr = U

Zadanie 2
Popatrz na cennik i oblicz, ile trzeba zapłacić w barze „Stokrotka” za obiad złożony
z następujących dań.
a. zupa pomidorowa, pierogi ruskie i szarlotka,
b. rosół, naleśniki i owocowy raj,
c. zupa pomidorowa, naleśniki i sernik,
d. rosół, ruskie pierogi i pucharek lodowy,
e. barszcz czerwony, ruskie pierogi i owocowy raj,
f. zupa pomidorowa, naleśniki i surówka z białej kapusty
g. barszcz czerwony, kotlet mielony z frytkami, surówką z czerwonej kapusty i sernik


BAR STOKROTKA

ZUPY:
Pomidorowa 8 zł
Rosół 9 zł
Barszcz czerwony 7 zł 50 gr

DRUGIE DANIA:
Kotlet mielony 13 zł
Naleśniki z serem 18 zł
Pierogi ruskie 16zł 50 gr

DODATKI:
Ziemniaki 4 zł
Frytki 7 zł
Surówka z białej kapusty 6 zł
Surówka z marchewki 5zł 50 gr

DESERY:
Szarlotka z czekoladą 8 zł
Sernik 9 zł
Pucharek lodowy 14 zł
Owocowy raj 15 zł 50 gr

Zadanie dla grupy

Zadanie 2

Wspólnie macie ... złotych. Pieniądze powinniście przeznaczyć na opłacenie wszystkim wstępu do ZOO oraz obiadu złożonego z dwóch dań i deseru
w barze „Stokrotka”. Bilet do ZOO kosztuje 3 zł, ceny poszczególnych dań są podane w cenniku. Waszym zadaniem jest podjęcie decyzji, co każde z was będzie jadło i ile to będzie kosztowało. Ciekawe, czy wystarczy wam pieniędzy?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.