X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23154
Przesłano:

Modlitwa o szczęśliwy świat - Natan Tenenbaum Modlitwa o wschodzie słońca. Konspekt lekcji języka polskiego

Konspekt lekcji j. polskiego „ Modlitwa o szczęśliwy świat - Natan Tenenbaum Modlitwa o wschodzie słońca” - kl. I ZSZ
(oprac. A. Guziel)

Temat: Modlitwa o szczęśliwy świat - Natan Tenenbaum Modlitwa o wschodzie słońca.
Cele – uczeń:
- określa główną myśl utworu;
- rozpoznaje nadawcę i adresata wypowiedzi lirycznej;
- wskazuje cechy modlitwy w utworze poetyckim;
- dostrzega związek między różnymi tekstami kultury;
- wypowiada się uzasadniając swoje zdanie.

Realizacja podstawy programowej:
Uczeń:
- rozpoznaje nadawcę i adresata tekstu;
- odczytuje sens tekstu w całości, a także jego wydzielonych części (fragmentów) na poziomie dosłownym i przenośnym;
- prezentuje własne przeżycia wynikające z kontaktów z literaturą i ze sztuką;
- określa tematykę i rozpoznaje problematykę utworu.

Metody i formy pracy:
- pogadanka,
- burza mózgów,
- problemowa,
- praca z tekstem (ćwiczenia interpretacyjne).

Czas zajęć: 45 minut.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik, płyta CD z nagraniem pieśni Modlitwa o wschodzie słońca J. Kaczmarskiego i P. Gintrowskiego, reprodukcja obrazu C. Moneta Impresja wschód słońca.

Tok zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Głośne odczytanie wiersza.
3. Wysłuchanie interpretacji P. Gintrowskiego i J. Kaczmarskiego.
4. Wyjaśnienie ewentualnych wyrazów , wyrażeń, zwrotów niejasnych, niezrozumiałych.
5. Określenie nadawcy i odbiorcy tekstu.
6. Uczniowie opracowują portret słowny podmiotu lirycznego (wrażliwy, uczciwy, pokorny, świadomy zła na świecie , świadomy swych słabości).
7. Wskazują adresata lirycznego (Bóg – niezmierzone dobro) i cechy utworu świadczące o tym, że jest on modlitwą – polecenie 2, str. 70.
8. Uczniowie zapisują na tablicy, o co człowiek prosi Boga.
9. Uczniowie starają się powiązać przesłanie wiersza z poznanymi wcześniej tekstami - Cz. Niemen Dziwny jest ten świat. Wypowiadają się na temat wizji świata i człowieka w obu utworach.
10. Uważnie oglądają obraz C. Moneta. Dzielą się refleksjami, uzasadniają obecność obrazu Moneta obok tekstu.
11. Zad. domowe: Wyszukaj aforyzm, który wg Ciebie najlepiej odpowiada na pytanie, jak żyć godnie lub przygotuj się do ustnej wypowiedzi na ten temat.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.