X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22204
Przesłano:
Dział: Logopedia

W lesie - scenariusz do zajęć logopedycznych

Tytuł „W lesie”
Wiek dzieci: 6 lat
Cele ogólne:
- ćwiczenie narządów mowy,
- wywołanie głoski r
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• doskonali sprawność narządów mowy,
• prawidłowo wypowiada głoskę r w grupach spółgłoskowych tr, dr w sylabach, wyrazach
• świadomie gospodaruje oddechem podczas ćwiczeń oddechowych,
• bierze aktywny udział w zabawach.

METODY: słowna, czynna
FORMA: grupowa, indywidualna


PRZEBIEG:
I Ćwiczenia oddechowe:
1. „Zbieranie poziomek” – schylając się po „poziomki”, bierzemy głęboki wdech, a podczas prostowania wykonujemy wydech.
2. „Wąchanie poziomek”- wciągamy powietrze nosem, zatrzymujemy je, powoli wypuszczamy
II. Ćwiczenia warg- naciskamy na zmianę górną wargą wargę dolną i wargą dolną wargę górną
III. Ćwiczenia języka
1. „Rysowanie drogi do lasu”- językiem rysujemy na policzkach, wypychamy językiem policzki.
2. „Rurka”- zwijamy język w rurkę i dmuchamy.
3. „Poziomkowy łasuch”- oblizujemy wargi raz w jedną , raz w drugą stronę
4. „Miseczka poziomek”- tworzymy z języka „miseczkę” i dotykamy górnych zębów
IV Ćwiczenia wywołujące głoskę
1. Co słyszysz na początku słowa „drzewa”?
2. Powtarzamy głoskę d coraz szybciej
3. Łączymy głoski t, d, wymawiamy td coraz szybciej
4. Łączymy głoski t,d, n wymawiamy tdn,
5. Łączymy głoski t, d z samogłoskami
ta, to, tu, ty, te, ti
da, do, du, dy, de, di
tada, tado, tadu, tady, tade, tadi,
todo, toda, todu, tody, tode, todi,
tudu, tyda, tudo, tudy, tude, tudi,
tydy, tyda, tydo, tydu, tude, tudi
tede, teda, tedo, tedu, tedy, tedi
tidi, tida, tido, tidu, tidy, tide.
6. „Suszarka do grzybów”- mocne dmuchanie na czubek języka uniesiony do wałka dziąsłowego aż pojawi się tr.
V Ćwiczenia utrwalające prawidłową wymowę głoski r w sylabach i wyrazach:
1. „Drwal”- trach, drach
Przeczytaj kolejno sylaby w każdym słupku i szeregu lub powtórz za mną.
Trach, tra, dre, tro, tra,
dru, drach, tru, dra,
dra, tru, tro, dre, drach
trach, tro, dro, tre
2. Nazwij wyrazy których słyszysz sylabę tra:
traktor , truskawka ,traktor, droga, drabina, trawa, druty, tramwaj, trąbka
3. Wymawiamy r w nagłosie:
rak, rok, ryś, rów,
ryba, rama, róża, ręka, radio
rakieta, rumianek, rysunek, ratunek, recepta.
4. Wymawiamy r w śródgłosie:
Sarenka, wiewiórka, droga, borowik,
5. Uzupełnij zdania
Po polanie biegała mała ...(sarenka)
Kręta ...(droga) wiodła do lasu.
Ruda (wiewiórka) skakała po gałęziach.
6. Powtórz wyrazy: rak ,ryba, rower, rakieta, rurka, radio
7. Powtórz wiersz : „Razu pewnego”
Razu pewnego, rowerem w lesie
Rober przejeżdżał, tak to wieść niesie.
Było to rankiem o wczesnej porze,
Lisy, zające spały w swej norze.
Rosa na trawie troszkę się skrzyła
W promieniach słońca pięknie świeciła.
Rower Roberta troszkę turkotał,
Hałas do norki zająca dotarł.
A ten w przestrachu, wyrwał na drogę,
Łapiąc się łapką za jedną nogę.
Musisz Robercie bardziej uważać,
Na innych w lesie troszkę też zważać.
Zwierzęta różne las zamieszkują,
W ciszy, spokoju, dobrze się czują.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.