X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18796
Przesłano:

Dom dawniej i dziś. Konspekt zajęć prowadzonych w ramach programu Edukacji Patriotycznej "Kochasz Ty dom?"

Konspekt zajęć „Dom dawniej i dziś” prowadzonych we wrześniu 2011 roku
w ramach programu Edukacji Patriotycznej „Kochasz Ty dom?”

Nauczyciele prowadzący: Dorota Sznajder, Bernadetta Fiejdasz
Temat zajęć: Dom dawniej i dziś
Czas trwania zajęć: 7 godzin
Cele ogólne zajęć:
1. Poznanie najbliższego regionu: kultury, tradycji.
2. Kształtowanie postawy szacunku wobec dorobku kulturowego regionu.
3. Rozwijanie poczucia więzi z „Małą Ojczyzną”.
4. Wszechstronny rozwój osobowości uczniów.
Cele operacyjne zajęć:
1. Uczniowie rozpoznają wygląd domu dawniejszego i współczesnego (w rzeczywistości i na obrazkach).
2. Nazwą: chałupa, dom, blok.
3. Rozróżnią dom drewniany i murowany.
4. Nazwą części domu: ściany, dach, komin, okna, drzwi.
5. Ułożą dom / chałupę i blok z pociętych elementów.
6. Namalują pracę plastyczną na temat „Dom, w którym mieszkam”
7. Nazwą miejsce wycieczki: Skansen w Sanoku.

Forma zajęć: zajęcia zespołowe i zespołowe zindywidualizowane.
Metody: wycieczka, pokaz, obserwacja, metoda praktycznego działania.
Środki: budynki w otoczeniu ośrodka, ilustracje chałupy, domu i bloku, elementy do układania budynków - figury geometryczne, kartki z bloku, kredki.

Przebieg zajęć:

I. ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE (15 września 2011).
1. Wyjście na pobliskie osiedle - obserwowanie chałupy, domu i bloku; nazywanie tych budowli, określanie, czy są drewniane, czy murowane.
2. Oglądanie ilustracji przedstawiających chałupę, dom i blok; utrwalanie nazw.
3. Określanie poszczególnych części domu: dach, komin, ściany, okna, drzwi.
4. Składanie chałupy, domu i bloku z gotowych elementów – figur geometrycznych.

II. ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

WYCIECZKA do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (16 września 2011): zwiedzanie skansenu, zakupienie pamiątek, wykonanie zdjęć. Utrwalanie nazwy: Skansen
w Sanoku.

III. ZAJĘCIA KOŃCOWE (23 września 2011)
1. Oglądanie zdjęć z wycieczki:
- utrwalenie nazwy miejsca wycieczki: Skansen w Sanoku.
- utrwalanie nazwy dawnego domu – „chałupa”
- utrwalanie nazw poszczególnych części domu: dach, komin, ściany, okna, drzwi.
2. Składanie chałupy, domu i bloku z gotowych elementów – figur geometrycznych.
3. Rysowanie domu pod dyktando do wiersza „Domek” Ewy Małgorzaty Skorek.
Na domek Tereski
rysuję trzy kreski.
Na nich deska położona,
linia z linią połączona.
Prostokąt i kwadraty dwa,
drzwi i okna domek ma.
Uczniowie samodzielnie dorysowują: dach, komin.
4. Wykonanie pracy plastycznej na temat „Dom, w którym mieszkam”.

Podsumowanie cyklu: Wystawa prac plastycznych dotyczących tematu „Dom, w którym mieszkam” zorganizowana przy okazji obchodów Święta 11 Listopada.

Uwagi: Dostosowujemy kolejne zadania do poziomu umiejętności poszczególnych uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.