X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1869
Przesłano:

Uczymy się skoku zawrotnego przez skrzynię

Dyscyplina:
Gimnastyka.
Cele:
Uczeń wie, z jakich elementów składa się skok gimnastyczny.
Uczeń potrafi wykonać skok zawrotny przez skrzynię.
Uczeń potrafi kształtować swoją zwinność
Metody nauczania:
Metoda naśladowcza - ścisła.
Metoda zadaniowa - ścisła.
Metoda zabawowo - naśladowcza.
Środki dydaktyczne:
skrzynia gimnastyczna, materace gimnastyczne, ławeczka gimnastyczna,
Literatura:
Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, Gdańsk 1987

I Część Wstępna
1.Sprawy organizacyjno - porządkowe
a.Zbiórka i powitanie
b.Sprawdzenie gotowości do zajęć
c.Podanie tematu, motywowanie do wykonywania ćwiczeń ruchowych
d.Przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji.
2.Przygotowanie organizmu do wysiłku - rozgrzewka
a.Uczniowie ustawieni w szeregu przebiegają z jednego końca sali na drugi z różnych pozycji startowych do postawy:
-ze stania
-z klęku
-z klęku podpartego
-z siadu skrzyżnego
-z siadu płaskiego
-z leżenia przodem, dłonie pod brodą, nogi ugięte w kolanach i skrzyżowane
-z leżenia tyłem, dłonie pod głową, nogi ugięte w kolanach i założone jedna na drugą
Pozycje startowe możemy wykonywać przodem i tyłem do kierunku biegu.
II. Część Główna
1„Zadania i cele lekcji realizujemy w formie obwodu stacyjnego, dzielimy ćwiczących na cztery zastępy i wyznaczamy cztery stacje. Na każdej ze stacji realizujemy jeden z elementów skoku kucznego czyli: rozbieg, odbicie, naskok i lądowanie. Na każdej stacji uczniowie ćwiczą około 3 - 4 minut.

Stacja I - rozbieg .
Uczniowie dobrani w pary wykonują następujące zadanie: jeden z uczniów ustawiony z przodu drugi ćwiczący na wyciągnięcie ramion za nim. Zadaniem pierwszego jest tak wystartować aby zostawić z tyłu drugiego ucznia, lecz moment startu ćwiczący wybiera sam w czasie przejścia po wyznaczonym odcinku. Uczniowie maszerując wyruszają razem zachowując wyznaczony odstęp. Odcinek na podjęcie decyzji startu i odcinek ucieczki jest określony przez nauczyciela. Następnie powtarzamy ćwiczenie zamieniając się rolami

Stacja II - odbicie.
Z kilku kroków rozbiegu, ćwiczymy odbicie od odskoczni. Odbicie należy wykonać z jednej nogi, następnie naskok obunóż na odskocznię w strefie odbicia (naskok wykonujemy na śródstopie a miejscem odbicia jest wierzchołek odskoczni z reguły zaznaczony białą linią). Lądujemy na ułożone materace.

Stacja III - naskok kuczny.
Opieramy dłonie na skrzyni, odbijamy się kilkakrotnie od odskoczni i naskakujemy obunóż na skrzynię.

Stacja IV - lądowanie
Wykonujemy przysiad podparty na ławeczce gimnastycznej, następnie wykonujemy zeskok w głąb z ramionami wyprostowanymi góra - skos, nogi proste - złączone, lądujemy na obu nogach, staramy się nie podpierać rękoma przy lądowaniu.

Po przećwiczeniu poszczególnych elementów naskoku kucznego uczniowie wykonują próby skoku kucznego przez 5 części skrzyni.

III Część Końcowa

1. Zabawa orientacyjno - porządkowa

2.Ćwiczenia uspakajające
-minutka

3. Zbiórka

a. Podsumowanie lekcji, wyróżnienie uczniów
najlepiej wykonujących ćwiczenia
b. Pożegnanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.