X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15466
Przesłano:
Dział: Logopedia

Konspekt zajęć logopedycznych: "Ptaki" - zajęcia utrwalające głoski tylnojęzykowe

Renata Duch
SP nr 341 w Warszawie
Data : 02.03.2010

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

TEMAT: „Ptaki” – zajęcia utrwalające głoski tylnojęzykowe

CELE:
● usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych ;
● utrwalanie głosek tylnojęzykowych / k /, / g /;
● rozwijanie słuchu fonemowego ;
● kształtowanie prawidłowego toru oddechowego ;
● kształtowanie umiejętności analizy i syntezy wyrazu.

METODY I TECHNIKI :
● ćwiczenia oddechowe ;
● ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny ( wargi, język );
● ćwiczenia rozwijające analizę i syntezę wyrazu ;
● gry , zabawy ( m. Inn. ortofoniczne )
● zabawy rozwijające słuch fonemowy;
● pokaz i wyjaśnienie ułożenia narządów mowy ;

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ :
○ 35 – 40 minut.

POMOCE :
Lustro, słomki , tamburyn , plansze z ilustracjami ptaków , gra „ Magic ball”, gra logopedyczna „Słyszę i wyróżniam”, suwak logopedyczny.


PRZEBIEG ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH „ PTAKI”

● Przywitanie uczniów

● Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny :
Logopeda pokazuje dzieciom prawidłowe ułożenie narządów mowy i na bieżąco kontroluje prawidłowe ich wykonanie
○ ćwiczenia usprawniające język , wargi :
Przykładowe ćwiczenia: usta wąskie i szerokie, pyszczek, całuski , parskanie, kląskanie, zwariowany język, opuszczanie języka na brodę i unoszenie języka ku górze oraz na boki, oblizywanie się, łopata- szpilka, malowanie sufitu, i ścian, witanie się z ząbkami, ziewanie z opuszczoną żuchwą, koci grzbiet, zamiatanie podłogi itp.

● Ćwiczenia oddechowe
- wdychanie powietrza nosem, wydychanie ustami;
- zabawa z piłeczkami „Magic ball”

● Zabawa oddechowo –ortofoniczna „Ptaki”
Logopeda rozdaje dzieciom rozcięte na części obrazki przedstawiające ptaki. Prosi je, aby ułożyły puzzle przenosząc fragmenty przy pomocy słomki trzymanej w ustach (zasysanie powietrza) . Po wykonaniu czynności dzieci nazywają swojego ptaka i naśladują jego odgłos.

● Zabawy rozwijające syntezę i analizę wyrazową
- wykorzystanie gry „Słyszę i wyróżniam” – wyróżnianie głosek w pozycji wygłosowej wyrazów- logopeda prosi, aby dzieci dopasowały do kart z obrazkami nazwę oraz w drugiej części literę w drugim obrazku wyjaśnia zasady zabawy.
- suwak logopedyczny

● Zabawa doskonaląca słuch fonemowy „Kura- góra”
Uczniowie poruszają się po sali w rytm tamburyna, do momentu, gdy usłysza określony dźwięk wypowiedziany cicho reagują na słowo /góra/- staja z wyciągniętymi rękami do góry, na słowo /kura/- kucają i naśladują kurę.

● Podsumowanie zajęć,

● Omówienie pracy domowej
● Załącznik - ilustracje ptaków (do układania puzzli)

Literatura :
○ G. Demel „ Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola”
○ A. Chrzanowska, K. Szoplik „ Zabawy i ćwiczenia logopedyczne , poradnik dla logopedów, nauczycieli i rodziców
○ R. Sprawka, J. Graban „Logopedyczne zabawy grupowe dla dzieci od 4 do 7 lat”
○ logopedyczne strony WWW.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.