X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1393
Przesłano:

Scenariusz zajęć "Tworzenie zbiorów według określonych cech". Przygotowania do wyjazdu na "Zieloną szkołę"

Temat ośrodka tygodniowego: Przygotowania do wyjazdu na „Zieloną szkołę”.
Temat ośrodka dziennego: Pakujemy nasze rzeczy na „Zieloną szkołę”.
Temat zajęć: Tworzenie zbiorów wg określonych cech.
Przedmiot: Funkcjonowanie w środowisku.
Czas trwania ośrodka dziennego: 3 x 45 minut

Cele ogólne:
• stwarzanie pozytywnej atmosfery w grupie
• kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo - zadaniowych
• ożywienie kontaktów z innymi
• odkrywanie własnych możliwości twórczych
• wzbogacanie wiedzy o otaczającym świecie
• kształtowanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej,
• doskonalenie sprawności manualnych;
• wdrażanie do dbałości o zdrowie


Cele operacyjne: (dziecko…)

• potrafi pracować w grupie,
• słucha uważnie wypowiedzi innych dzieci,
• dostrzega zmiany w przyrodzie w zależności od pory roku
• wymienia specyficzne cechy pogody w różnych porach roku
• dostrzega konieczność dbałości o własne zdrowie poprzez dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych
• potrafi segregować, tworzyć zbiory przedmiotów wg określonych cech
• przelicza przedmioty w zakresie 20
• podaje swoje imię i nazwisko, adres, nazwę szkoły
• potrafi w odpowiedni sposób składać rzeczy osobiste
• reaguje odpowiednio na sygnał dźwiękowy
• wykazuje się kreatywnością w pracy plastycznej
• utrzymuje porządek w miejscu pracy


Środki dydaktyczne: kalendarz pogody, wizytówki dzieci, walizka, ubrania, przybory toaletowe, karty pracy, ciasteczka, kolorowa włóczka (sznurek), nożyczki, klej.

Metody:

• słowna,
• czynna,
• ćwiczeń praktycznych,
• zabawowa,
• M. Montessori.

Formy pracy:
• zbiorowa,
• indywidualna.


PRZEBIEG ZAJĘĆ


ZAJĘCIA WSTĘPNE:

Powitanie dzieci w kręgu.
• Dzieci stoją w kręgu. Prowadzący wita wszystkich w szczególny sposób, kto poczuje się powitany macha ręką
- witam wszystkich, którzy mają imię rozpoczynające się głoską “A”,
- witam wszystkich, którzy mają okulary,
- witam wszystkich, którzy są dzisiaj w spodniach,
- witam wszystkich, którzy mają długie włosy,
- witam wszystkich, których jeszcze nie powitałam.
• Oznaczenie obecności. Dziecko, które zostaje przywitane wstaje, wybiera swoje wizytówki i przedstawia się podając: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz nazwę szkoły.
• Oznaczenie na kalendarzu pogody pory roku, miesiąca, dnia tygodnia i stanu pogody.
• Samodzielna praca dzieci w zeszytach – zapisywanie daty, rysowanie okienka z pogodą.


PRACA POZNAWCZA:

1. Rozmowa z dziećmi na temat jutrzejszego wyjazdu oraz przygotowań do niego. Formułowanie odpowiedzi na pytania: Dokąd jutro jedziemy? Czym będziemy jechać? Jak długo będzie trwała podróż? Jak należy zachowywać się w pociągu? Czy jesteście już spakowani? Co należy ze sobą zabrać? Formułowanie tematu zajęć: Pakujemy się na „zieloną szkołę”.

2. Segregowanie rzeczy, tworzenie zbiorów z rzeczy które należy zabrać na „zielona szkołę” np. zbiór przyborów toaletowych, zbiór ubrań, zbiór przyborów szkolnych. Odrzucanie rzeczy zbędnych.

3. Ćwiczenia praktyczne dnia codziennego (wg M. Montessori) składanie ubrań i rzeczy osobistych, pakowanie walizki.

4. Praca w zeszytach – wklejanie kart pracy do zeszytu, rozwiązanie zadań: otocz czerwoną kredką ubrania które spakujesz do walizki, otocz zieloną kredką przybory toaletowe. Policz elementy zbiorów i wpisz ich ilość do okienka pod spodem.


ZAJĘCIA TWÓRCZE:

Segregowanie ciasteczek i tworzenie z nich jadalnych naszyjników.
Materiały:
• Paczka precelków
• Paczka ciastek w innym kształcie
• 2 miski
• kolorowa włóczka (lub sznurek)
• nożyczki
Wykonanie:
1. Wykładamy oba rodzaje ciastek na środek stołu, mieszamy.
2. Dzieci segregują ciasteczka wkładając je do 2 misek.
3. Rozdajemy dzieciom przygotowane nitki do naszyjników z włóczki lub sznurka.
4. Dzieci komponują własne naszyjniki przywiązując w dowolny sposób ciasteczka do nitek.


ZAJĘCIA KOŃCOWE:

Ocena pracy dzieci na zajęciach, utworzenie wystawy prac dzieci.
Podliczenie „fasolek” zdobytych w trakcie zajęć, wyłonienie zwycięzcy.
Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.