X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13415
Przesłano:

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego

lic. Katarzyna Sobiech
nauczyciel w Prywatnym Przedszkolu „Pod Muchomorkiem”
w Toruniu

Data rozpoczęcia stażu: 01.09.2011 r.
Data zakończenia stażu: 31.05.2012 r.
Opiekun stażu: lic. Kamila Orlicka


CEL GŁÓWNY:
1. Uzyskanie w wyniku postępowania kwalifikacyjnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 roku w sprawie uzyskiwania stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2004 r. Nr 260, poz. 2593) oraz z dnia 14 listopada 2007 roku (Dz. U. 2007 r. Nr 214, poz. 1580):
1. Poznanie organizacji, zadań oraz zasad funkcjonowania Prywatnego Przedszkola „Pod Muchomorkiem” w Toruniu.
2. Poznanie dokumentacji obowiązującej w Przedszkolu.
3. Poznanie przepisów dotyczących zapewnienia dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków opieki, wychowania i kształcenia.
4. Doskonalenie warsztatu pracy poprzez:
a) obserwację zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu oraz innych nauczycieli i omawianie tych zajęć z prowadzącym;
b) prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu i omawianie ich.
5. Podniesienie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności poprzez udział w formach doskonalenia zawodowego:
a) wewnątrz przedszkola;
b) poza przedszkolem;
c) samokształcenia;
d) samodoskonalenia.
6. Rozwijanie umiejętności dostrzegania problemów wychowawczych dzieci oraz radzenie sobie z nimi.
7. Pogłębianie znajomości środowiska dziecka.
8. Wspieranie aktywności twórczej dzieci.
9. Pogłębianie kontaktów z rodzicami.

SPOSÓB REALIZACJI WYMAGAŃ NIEZBĘDNYCH DO UZYSKANIA STOPNIA NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO:
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 roku w sprawie uzyskiwania stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2004 r. Nr 260, poz. 2593) oraz z dnia 14 listopada 2007 roku (Dz. U. 2007 r. Nr 214, poz. 1580):

§ 6 ust.2 pkt. 1
Znajomość organizacji, zadań i funkcjonowania placówki

Zadania :
1. Poznanie procedur uzyskania awansu zawodowego.
Formy realizacji:
Analiza przepisów prawa oświatowego:
- Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982;
- Rozporządzenie MENiS z dnia 01.12.2004 w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (z późniejszymi zmianami).
Zapoznanie się z powinnościami i zadaniami oraz wymaganiami kwalifikacyjnymi nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego.
Termin realizacji:
Wrzesień 2011 r.
Sposób dokumentowania:
- Opracowanie i zatwierdzenie planu rozwoju zawodowego;
- Prawo oświatowe dotyczące awansu zawodowego.

2. Nawiązanie współpracy z opiekunem stażu.
- Omówienie i ustalenie przebiegu stażu oraz zasad współpracy;
- Pomoc w opracowaniu planu rozwoju zawodowego;
- Zawarcie pisemnego kontraktu z opiekunem stażu.
Wrzesień 2011 r.
- Kontrakt zawarty z opiekunem stażu.

3. Opracowanie planu rozwoju zawodowego.
- Przedstawienie projektu planu opiekunowi stażu
- Przedstawienie planu dyrektorowi przedszkola
Wrzesień 2011 r.
- Plan rozwoju zawodowego.

4. Poznanie aktualnych przepisów prawa dotyczących systemu oświaty.
Analiza przepisów prawa oświatowego:
- Ustawa o systemie oświaty z dnia 07.09.1991;
- Rozporządzenie MEN z dnia 23.12.2008 w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół;
- inne istotne rozporządzenia.
Cały okres stażu
- Wybrane akty prawa oświatowego dotyczące wychowania przedszkolnego.

5. Zapoznanie z podstawowymi dokumentami dotyczącymi organizacji placówki, zadań i zasad funkcjonowania przedszkola.
Zapoznanie z dokumentami związanymi z zajęciami dydaktycznymi (dzienniki, rozkłady zajęć itp.).
Analiza dokumentacji przedszkola:
- Statut przedszkola;
- Roczny plan pracy dydaktyczno – wychowawczej przedszkola;
- Regulamin przedszkola;
- Program wychowania przedszkolnego;
- Dodatkowe programy obowiązujące w przedszkolu;
- Ramowy rozkład dnia.
Dokonywanie samodzielnych wpisów do dziennika.
Opracowywanie miesięcznych planów pracy dydaktyczno – wychowawczej.
Cały okres stażu
- Kserokopie;
- Miesięczne plany pracy dydaktyczno – wychowawczej;
- Wpisy w dzienniku.

6. Zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w placówce, przepisami przeciwpożarowymi.
- Analiza przepisów przeciwpożarowych;
- Udział w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.
Cały okres stażu
- Zaświadczenie potwierdzające odbycie szkolenia BHP.

7. Uczestniczenie w pracach organów przedszkola związanych z realizacją jej podstawowych funkcji i zadań.
- Współpraca z radą pedagogiczną, branie udziału w posiedzeniach rady pedagogicznej;
- Współpraca z rodzicami.
Cały okres stażu
- Protokólarz z posiedzeń Rady Pedagogicznej;
- Teczka współpracy z rodzicami.

8. Dokumentowanie realizacji planu rozwoju zawodowego.
- Gromadzenie dokumentacji, zaświadczeń, scenariuszy, notatek.
Cały okres stażu
- Zebrana dokumentacja.

9. Przygotowanie projektu sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego.
- Przygotowanie projektu sprawozdania opisującego
przebieg oraz stopień realizacji przyjętego planu rozwoju zawodowego;
- Autorefleksja.
Maj 2012 r.
- Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego.

§ 6 ust.2 pkt. 2
Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań przedszkola, w którym nauczyciel odbywa staż

Zadania:
1. Zapoznanie się z podstawą programową oraz programem wychowania obowiązującym w przedszkolu.
Formy realizacji:
- Analiza podstawy programowej oraz programu wy-chowania przedszkolnego.
Termin realizacji:
Wrzesień 2011 r.
Sposób dokumentowania:
- Podstawa programowa;
- Program wychowania przedszkolnego.

2. Ustalenie z opiekunem stażu terminów i tematyki zajęć obserwowanych i prowadzonych.
- Wspólne opracowanie harmonogramu zajęć obserwowanych.
Wrzesień 2011 r.
- Harmonogram zajęć ob-serwowanych i prowadzonych.

3. Obserwacja zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu lub innego nauczyciela.
- Obserwowanie zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu oraz innych nauczycieli;
- Omawianie zajęć z prowadzącym.
Cały okres stażu (co najmniej raz w miesiącu).
- Harmonogram zajęć ob-serwowanych.

4. Prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu lub dyrektora.
- Opracowanie scenariusza zajęć;
- Konsultacja z opiekunem stażu;
- Omówienie przebiegu zajęć.
Cały okres stażu (co najmniej raz w miesiącu).
- Konspekty zajęć.

5. Doskonalenie warsztatu oraz metod pracy dydaktycznej i pedagogicznej.
- Wzbogacanie własnej wiedzy oraz umiejętności poprzez czytanie literatury, czasopism psychologiczno - pedagogicznych („Wychowanie w Przedszkolu”, „Bliżej Przedszkola”) oraz studiowanie portali edukacyjnych;
- Udział w szkoleniach, warsztatach i konferencjach.
Cały okres stażu
- Zaświadczenia o uczestnictwie w formach doskonalenia nauczycieli;
- Kserokopie interesujących artykułów.

6. Doskonalenie multimedialnych technik pracy.
- Publikacja w Internecie planu rozwoju zawodowego;
- Kontynuacja realizowania w przedszkolu projektów w ramach programu współpracy międzynarodowej eTwinning;
- Przygotowanie dokumentacji stażu w formie elektronicznej;
- Wykorzystanie technologii komputerowej do zapisu
miesięcznych planów pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz scenariuszy zajęć w formie elektronicznej;
- Przygotowywanie materiałów na stronę internetową przedszkola (zdjęcia z zajęć, imprez, konkursów itp);
- Współorganizowanie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Internetowego „Zwierzaki – Cudaki – Komputerowe fantazje”;
- Publikacje (scenariusze) na stronach internetowych
- Przygotowanie dla każdego dziecka z grupy fotoksiążki na pamiątkę ukończenia przedszkola.
Cały okres stażu
- Płyta CD z zapisem elektronicznym;
- Strona internetowa przedszkola.

7. Doskonalenie własnego warsztatu pracy.
- Przygotowywanie i gromadzenie materiałów i pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć (karty pracy, ilustracje, kolorowanki, zdjęcia etc.);
- Przygotowywanie dekoracji sali i przedszkola na zmieniające się pory roku oraz święta.
Cały okres stażu
- Zgromadzone materiały do zajęć.


§ 6 ust.2 pkt. 3
Znajomość środowiska uczniów, ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem uczniów

Zadania:
1. Zapoznanie z programem wychowania przedszkolnego.
Formy realizacji:
- Analiza programu wychowywania przedszkolnego
obowiązującego w przedszkolu.
Termin realizacji:
Wrzesień 2011 r.
Sposób dokumentowania:
- Notatki własne.

2. Pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie zaspokajania potrzeb dzieci.
- Rozpoznawanie problemów dzieci;
- Rozmowy indywidualne z dziećmi;
- Rozmowy z rodzicami;
- Stała obserwacja dzieci;
- Rozmowy z opiekunem stażu;
- Dbanie o bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć i zabaw;
- Studiowanie literatury psychologiczno-pedagogicznej.
Cały okres stażu
- Teczka współpracy z rodzicami;
- Arkusze obserwacji dzieci;
- Harmonogram zajęć ob-serwowanych.

3. Obserwacja możliwości dziecka.
- Prowadzenie arkuszy obserwacji dzieci;
- Obserwacja i wspieranie dzieci wykazujących
trudności oraz dzieci uzdolnionych;
- Współpraca z psychologiem, logopedą.
Cały okres stażu
-Arkusze obserwacji dziecka;
- Plany pracy dydaktyczno-wychowawczej;
- Zapisy w dzienniku zajęć.

4. Diagnozowanie gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole.
- Przeprowadzenie dwóch prób diagnozy przedszkolnej;
- Przygotowanie na podstawie drugiej próby diagnozy przedszkolnej informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Cały okres stażu
- Arkusze diagnozy przed-szkolnej;
- Informacje o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

5. Nawiązanie współpracy z rodzicami.
- Zebrania z rodzicami;
- Rozmowy indywidualne z rodzicami, informowanie rodziców o postępach i trudnościach dziecka;
- Zajęcia otwarte dla rodziców.
Cały okres stażu
- Teczka współpracy z rodzicami.

6. Wspomaganie aktywności twórczej dzieci.
- Uwzględnienie w pracy z dziećmi różnorodnych metod i form rozbudzających aktywność twórczą dziecka;
- Przygotowywanie dzieci do udziału w występach okolicznościowych (np. Dzień Babci i Dziadka, Wigilia);
- Udział dzieci w konkursach.
Cały okres stażu
- Zapisy w dzienniku;
- Miesięczne plany pracy;
- Scenariusze imprez;
- Zdjęcia z imprez zapisane na płycie CD.

7. Aktywne uczestnictwo w życiu placówki poprzez realizację zadań w oparciu o plan roczny.
- Współudział w organizacji imprez w grupie oraz przedszkolu;
- Przygotowywanie dekoracji przedszkola na święta oraz zmieniające się pory roku.
Cały okres stażu
-Scenariusze imprez;
- Zdjęcia z imprez zapisane na płycie CD oraz stronie internetowej przedszkola.

8. Współpraca ze środowiskiem lokalnym.
- Wycieczki, spacery, spotkania ze specjalistami, poznawanie ciekawych zawodów oraz funkcji wybranych instytucji kulturalno – oświatowych.
Cały okres stażu
- Zdjęcia z wycieczek, spotkań umieszczone na stronie internetowej przedszkola oraz w kronice.


§ 6 ust.2 pkt. 4
Umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć

Zadania:
1. Omawianie zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu lub innych nauczycieli.
Formy realizacji:
- Konsultowanie i omawianie zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu lub innych nauczycieli.
Termin realizacji:
Cały okres stażu (co najmniej raz w miesiącu)
Sposób dokumentowania:
- Konspekty zajęć.

2. Omawianie zajęć prowadzonych w obecności opiekuna stażu lub dyrektora.
- Rozmowy z opiekunem stażu na temat przeprowadzonych zajęć.
Cały okres stażu (co najmniej raz w miesiącu)
- Konspekty zajęć.


§ 6 ust.1 pkt. 4
Uczestnictwo w formach doskonalenia zawodowego nauczycieli

Zadania:
1. Uczestnictwo w wewnątrzprzedszkolnych i zewnątrzprzedszkolnych formach doskonalenia nauczycieli.
Formy realizacji:
- Uczestnictwo w posiedzeniach Rady Pedagogicznej placówki oraz w posiedzeniach Rady Szkoleniowej;
- Uczestnictwo w warsztatach, szkoleniach, konferencjach metodycznych, spotkaniach ze specjalistami.
Termin realizacji:
Cały okres stażu
Sposób dokumentowania:
- Zaświadczenia o ukończeniu kursów, certyfikaty,
dyplomy.

2. Poszerzanie wiedzy w zakresie nowoczesnych metod wychowania.
- Studiowanie literatury metodycznej, pedagogicznej i psychologicznej oraz portali nauczycielskich i stron internetowych o tematyce przedszkolnej.
Cały okres stażu
-Wykaz literatury i stron internetowych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.