X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««

Przemysław Kasprowicz

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Słupsku

tel. domowy (0.59) 84-34-814

 

Program "Siatka" - plik zip (18,1 KB)

Program ten jest to prosty programik przedstawiający w ujęciu jakościowym działanie siatki dyfrakcyjnej. Po wprowadzeniu z klawiatury danych o długości fali światła i odległości siatki do ekranu, które to dane zatwierdzamy klawiszem "Enter" edytujemy szczeliny siatki.

Trzymając wciśnięty dowolny klawisz otrzymujemy przesłonę, zaś trzymając wciśniętą spację szczelinę siatki dyfrakcyjnej. Po skończeniu tworzenia siatki ukazuje się wykres  natężenia światła i obraz prążków interferencyjnych jakie powstaną na ekranie. Wartości odległości siatki do ekranu i długość fali światła nie przedstawiają konkretnych jednostek lecz zmieniając je możemy pokazać zmiany obrazu interferencyjnego.

 

Program "przesłona" - plik zip (18 KB)

Program ten jest rozwinięciem programu "siatka" ponieważ pozwala uzyskać obraz interferencyjny fali po przejściu przez płaszczyznę. Wartości długości fali i odległości przesłony do ekranu są wartościami ujętymi jakościowo i zmieniając je możemy jedynie pokazywać zmiany obrazu interferencyjnego a nie dokonywać jakiś obliczeń. Po wprowadzeniu tych danych zaczynamy edycję przesłony. Naciskając spację uzyskujemy pustą przestrzeń zaś dowolny inny klawisz wstawiamy w dane miejsce przesłonę. I tak np. trzymając długo wciśnięty dowolny klawisz i tylko raz wciskając spację uzyskamy interferencyjny obraz otworka. Obliczenia danych są tym dłuższe im więcej przesłona ma pustych przestrzeni.

 

Program "Izotopy" - plik zip (30,9 KB)

Program ten może być wykorzystany na lekcjach z działu fizyka jądrowa lub działu elektryczność i magnetyzm do przedstawienia zasady działania spektrografu masowego i ruchu cząstek naładowanych w polu magnetycznym

Po uruchomieniu programu wpisujemy symbol pierwiastka chemicznego, zatwierdzamy klawiszem "Enter" i pierwszym obrazem ukazanym na ekranie jest obraz torów izotopów tego pierwiastka poruszających się w polu magnetycznym w spektrografie masowym. Ponieważ ładunki, prędkości cząstek i wartość indukcji magnetycznej pola są jednakowe to promień ruchu zależy jedynie od masy izotopu. Niebieski kolor toru lotu oznacza izotop trwały zaś czerwony kolor izotop promieniotwórczy. Po pewnej chwili ukazuje się odczyt ze spektrografu, z którego dla każdego izotopu przedstawione jest natężenie wiązki proporcjonalne do procentowej zawartości tego izotopu. Po prawej stronie ekranu możemy odczytać dokładniejsze wyniki pomiarowe. Gwiazdką są oznaczone izotopy promieniotwórcze.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.