X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9881
Przesłano:

Agresja i przemoc w naszym otoczeniu

Cele:
- wychowankowie dowiadują się czym jest agresja,
- kształcenie umiejętności rozpoznawania postaw agresywnych, uległych i asertywnych,
- poznanie różnych rodzajów agresji,
- wychowankowie dowiadują się co czuje ofiara przemocy,

Metody:
- „burza mózgów”,
- pogadanka,
- praca grupowa,

Środki dydaktyczne:
- kartki,
- małe karteczki,
- mazaki,

Czas zajęć: 45 min.

Przebieg zajęć:

1. Na tablicy wychowawca zapisuje hasło AGRESJA, wychowankowie podają wszystkie skojarzenia związane z tym słowem. Następnie wychowawca odczytuje wszystko, co zostało zapisane i dokonuje podsumowania. (10 min.)

2. Wychowankowie mają wyobrazić sobie następującą sytuację:
Koleżanka poprosiła Cię, abyś pomogła jej znaleźć różne rzeczy w Bibliotece. Właśnie chciałaś w tym czasie pochodzić po sklepach, ale w końcu postanowiłaś jej pomóc. Kiedy przychodzisz do Biblioteki koleżanki jeszcze nie ma, czekasz na nią pamiętając że za godzinę musisz iść na lekcję. Koleżanka pojawia się po 30 minutach.
Wychowankowie na kartkach zapisują jak zachowaliby się w takiej sytuacji.
Następnie wychowawca na kartce rysuje linię na jednym końcu pisze ULEGŁOŚĆ, a na drugim AGRESJA, zaznacza także środek linii. Wychowankowie czytają to, co napisali i odkładają kartki na odpowiedni napis (w zależności od odpowiedzi).
Wychowawca wyjaśnia, iż ta linia pomiędzy agresją a uległością to asertywność- tłumaczy znaczenie tego słowa. (10 min.)

3. Wychowankowie zostają podzieleni na 2 grupy. Grupa 1 ma przedstawić rzeźbę związaną z agresją słowną, grupa 2 z agresją fizyczną. Wychowawca omawia oba rodzaje agresji, pyta jakie jeszcze występują rodzaje agresji- materialna, dewastacje, samoagresja. (5 min.)

4. Wychowankowie zostają w 2 grupach. Grupa 1 pisze list ofiary do sprawcy, grupa 2 pisze list sprawcy do ofiary, w listach mają być zawarte odczucia odczucia nadawców. Następnie przedstawiciele na forum. prezentują listy, a wychowawca omawia je pokrótce. ( 10 min.)

5. Wychowankowie zostają podzieleni na 4 grupy. Każda grupa ma wykonać plakat zwalczający agresję (rysunek i hasło). Następnie przedstawiciele grup prezentują plakaty na forum. (10 min.)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.