X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9870
Przesłano:

Magiczny świat poezji - konkurs czytelniczy dla kl.II i III

KONKURS CZYTELNICZY KL. II – III (scenariusz)

,,Magiczny świat poezji” - Finał

Cele konkursu:
- inspirowanie do aktywnego czytelnictwa
- kształtowanie umiejętności kojarzenia autora z tekstem wiersza i tytułem
- pobudzenie fantazji i wyobraźni uczniów
- popularyzacja utworów polskich poetów

Miejsce i czas trwania: sala gimnastyczna, 45 minut.

Data: 29.05.2009 r.

ZASADY KONKURSU

Etap I – eliminacje przeprowadzone wśród uczniów klas II – III ( test) pozwalające wyłonić po 4 osoby z klasy, które wezmą udział w finałowym etapie konkursu z udziałem publiczności. (Wytypowana drużyna to: 2 specjalistów i 2 uczniów bezpośrednio odpowiadających na pytania i rozwiązujących wyznaczone zadania)
Etap II – finał

Przebieg finału

1.Wyjaśnienie zadań dla specjalistów polegającego na:
a) wykonaniu ilustracji do wylosowanego wiersza J. Brzechwy lub J. Tuwima.
Prace plastyczne oceni jury według własnych kryteriów. / punktacja od 1 – 3 /
b) ułożenie z luźno rozsypanych liter tytuł wiersza Brzechwy lub Tuwima : / 2 punkty /
Specjaliści przechodzą do specjalnie dla nich przygotowanych stanowisk.
/ ocena prac plastycznych oraz rozwiązanie krzyżówki – na zakończenie konkursu /

2. Zadanie ,,Czy pamiętamy?”
Prowadzący czyta pytanie. Zawodnicy obu drużyn wybierają właściwą odpowiedź poprzez podniesienie lizaka A, B lub C.
Za poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt. / Będzie 5 serii pytań /

3. Zawodnicy muszą przyporządkować 4 tytuły wiersza do odpowiedniego autora.
Maksymalnie można otrzymać 4 punkty.

4. Zawodnicy losują kartony z rekwizytami. Należy podać tytuł i nazwisko autora wiersza na podstawie ukrytych w kartonach rekwizytów.
Za każdą prawidłową odpowiedź można uzyskać 2 punkty.

5. Zadanie dodatkowe.
Po wysłuchaniu fragmentu wiersza należy podać tytuł wiersza oraz nazwisko autora.
Maksymalnie drużyna otrzymuje 2 punkty.
Zwycięską drużynę wyłoni jury. Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody książkowe oraz dyplomy.


FINAŁ - PYTANIA
1.Kaczka Dziwaczka pomyliła makaron:
A / ze starą tasiemką
B / z nitką
C / z młodym szczypiorkiem

2.Samochwała chwaliła się, że świetnie jeździ na:
A / rowerze
B / deskorolkach
C / nartach

3.Zięba z wiersza „Ptasie plotki” miała zamówiony u wrony:
A / frak
B / obiad
C / koncert

4.Zięba z „Ptasich plotek” siedziała na:
A / brzozie
B / dębie
C / buku

5.W jakim wierszu pojawia się kilkakrotnie dwuwers: „A to feler, westchnął seler”
A / „Na straganie”
B / „Seler i spółka”
C / „Warzywa”

6.Dlaczego wielbłąd, opisany w wierszu ”Wielbłąd”, jest w bardzo złym humorze?
A / bo się z kimś pokłócił
B / bo nie jest kangurem
C / bo nie może mieć trzech garbów

7.Gdzie robią dziury kangury, opisane w wierszu: „Kangur”?
A / w swetrze
B / w skarpetkach
C / na drodze

8.Leń nie odrobił lekcji, gdyż;
A / miał za mało czasu
B / zadanie było zbyt trudne
C / zadanie było nudne

9.Według Skarżypyty miały być na obiedzie:
A / dwa śledzie i dwa niedźwiedzie
B / lew i dwa niedźwiedzie
C / tylko dwa śledzie

10.Siostra Skarżypyty miała na imię:
A / Wanda B / Bronka C / Zośka
11.Która litera z wiersza „Abecadło”, wskoczyła do litery „U”?
A / litera K
B / litera A
C / litera L

12. Jakie jest prawdziwe imię synka Słonia Trąbalskiego:
A / Biały Trąbek
B / Biały Ząbek
C / Trąbek Bąbek

13.Dżońcio to piesek, który:
A/ siedział na kanapie
B / siedział na płocie
C / siedział w żelaznej klatce

14.By nie napić się mleka, murzynek Bambo uciekł mamie:
A / na drzewo
B / do szkoły
C/ do kolegów

15.Dyzio Marzyciel żałował, że całe niebo nie jest z tortu:
A / orzechowego
B / czekoladowego
C / waniliowego

16.Wybierz prawidłowy wers, opisujący Zosię, z wiersza „Zosia Samosia”:
A / mądra dama, która nic nie robi sama
B / gdy wszystko zjadła, to się najadła
C / zjadła wszystkie rozumy

17.Gdy pan Hilary zgubił swoje okulary zaczął wzywać:
A / sasiadów
B / policję
C / pogotowie

18.Dlaczego Grześ Kłamczuch nie wrzucił listu do skrzynki pocztowej?:
A / ponieważ ciocia wrzuciła list wcześniej
B / ponieważ listu nie otrzymał
C / ponieważ list zgubił

19.Grześ zorientował się, że nie ma piasku w worku:
A / w domu
B / w szkole
C / na budowie

20.Pan Maluśkiewicz był mały jak:
A/ ziarnko grochu
B / ziarnko pieprzu
C / ziarnko kawy


Zadanie 3.

„Spóźniony słowik” – Julian Tuwim
„O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci” – Julian Tuwim
„Kwoka” – Jan Brzechwa
„Kaczka Dziwaczka” – Jan Brzechwa

Zadanie 4. / 2 pudełka z rekwizytami /

I grupa: „Na straganie” / autor – Jan Brzechwa

II grupa: „Okulary” / autor – Julian Tuwim

Zadanie 5.

A. Pierwszy fragment wiersza:

„....Ma trąbę, lecz na niej nie trąbi.
Dlaczego? Nie bądź ciekawy –
To jego prywatne sprawy”. / wiersz: „Słoń” – Jana Brzechwy. /

B. Drugi fragment wiersza:

„....Na to wróbel zaterlikał:
Cóż to znowu za muzyka?
Muszę zajrzeć do słownika,
By zrozumieć śpiew słowika:
Ćwir, ćwir, świrk
Świr, świr, ćwirk, Tu nie teatr, Ani cyrk....” / wiersz „Ptasie radio” – Juliana Tuwima /

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.