X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9738
Przesłano:

Pogogda wokół nas

Klasa II
Temat Pogoda wokół nas.
Cele ogólne : -czytanie zrozumieniem,
- rozwijanie wrażliwości dziecka na dzieło plastyczne, - udziela ustnej i pisemnej odpowiedzi.

Cele operacyjne : - potrafi odczytać hasło z rozsypanki sylabowej, wie co ono oznaczy, - potrafi rozpoznać dźwięki, - umie zapisać odpowiedź, - zachowuje ład i porządek w swoim miejscu pracy, -potrafi odmierzyć określoną wielkość, - współpracuje z innymi w grupie, - ćwiczy umiejętność odczytywania kodów.

Pomoce dydaktyczne: tekst „Będzie tęcza”, pisaki, arkusze szarego papieru, kartki A3, linijki, karty z kodami, karty pracy, klej, nożyczki, płyta CD „ABC przyroda”, plastelina, mikrofon, płyta CD „Batti Strauss cz.I”.

ZADANIA DLA NAUCZYCIELA ZADANIA DLA UCZNIA, CZAS
FORMY PRACY
METODA PRACY
OBSZAR EDUKACYJNY

CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Nauczyciel czyta teksT „ Będzie tęcza.”
2. Podział na zespoły
1Uczniowie podaja zwiastuny tęczy wymienione w tekście. 2Każda grupa wybiera lidera. Czas:11minut
Forma pracy: indywidualna
Metoda: słowna (odpowiedź)
Obszar edukacyjny: język polski

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
Nauczyciel daje polecenie dzieciom aby wypisały wszystkie skojarzenia związane ze słowem pogoda a następnie każda grupa odczytała swoją pracę.
Dzieci na arkuszu szarego papieru zapisują swoje skojarzenia ze słowem pogoda, a następnie lider grupy(podział na 3 grupy) odczytuje pracę. Czas: 20minut
Forma pracy: grupowa
Metoda: słowna i czynna (zapisanie i odczytanie) - burza mózgów
Obszar edukacyjny: język polski
Nauczyciel rozdaje karty z pytaniami grupą.
Grupy odczytują pytania, zapisują odpowiedz i odczytują.
Np. pytania:
1 Czy deszcz zwiastuje burze?
2 Kiedy się opalamy?
3 Co pad zimą z nieba?
4 Kiedy nosimy kalosze?
5 Kiedy powstaje tęcza?
6 Co błyska kiedy jest burza?
7 Kiedy puszczamy latawiec?
8 Gdy jest ciepło co zakładamy?
Czas: 15minut
Forma pracy: grupowa
Metody: słowna i czynna (zapisywanie i odczytywanie)
Obszar edukacyjny: język polski
Nauczyciel daje każdemu uczniowi dwie rozsypani literowe oraz wyjaśnia zadanie. Uczeń przykleja rozsypanki sylabowe na kartę pracy(pada deszcz, świeci słońce, pada śnieg, wieje wiatr) i odczytuje hasła.
Czas: 8minut
Forma pracy: indywidualna
Metoda: czynna i słowna (przykleja i odczytuje)
Obszar edukacyjny: język polski

Nauczyciel zapisuje na tablicy pięć różnych wymiarów i kształtów słońca, chmury, błyskawicy, kropel deszczu. Dzieci odczytują zapisane wielkości (np. chmura kształt: prostokąt, wysokość: 4cm, długość: 7cm), wycinają je z kolorowego papieru i wklejają je do zeszytu.
Czas: 12minut
Farma pracy: indywidualna
Metoda: czynna (mierzenie, wycinanie)
Obszar edukacyjny: matematyka
Nauczyciel daje dzieciom cztery różne kartki z kodami. Dzieci odczytują kody np. żółta smuga, słońce, 12 kropek. Uczeń z tym kodem rysuje w zeszycie dwanaście żółtych słoneczek.
Czas:8minut
Forma pracy: indywidualna
Metoda: czynna ( rysowanie, liczenie)
Obszar edukacyjny: matematyka

Nauczyciel puszcza z płyty CD odgłosy pogody. Uczniowie wsłuchują się w dźwięki, a następnie odpowiadają co to był za odgłos. (deszcz, wiatr, burza-błyskawica, gradobicie, huragan).
Czas: 7minut
Forma pracy: indywidualna
Metoda pracy: słowna
Obszar edukacyjny: muzyka
Nauczyciel daje dzieciom plastelinę, kartki i polecenie aby wykleiły swoją ulubioną pogodę.
Dzieci za pomocą plasteliny wklejają na kartkach swoją ulubioną pogodę podpisują swoją prace i opowiadają dlaczego właśnie tą pogodę lubią. Zachowując przy tym ład i porządek.
Czas:25minuty
Forma pracy: indywidualna
Metoda: czynna i słowna (wyklejanie, opowiadanie)
Obszar edukacyjny: plastyka
Nauczyciel dzieli dzieci na 4 grypy i daje im kolorowe pisma. Grupy przeglądają kolorowe pisma i wyszukują w nich różne obrazki z pogodą, wycinają je, przykleją na arkusz papieru formatu A3 i zapowiadają pogodę na nadchodzący tydzień.
Czas: 20minut
Forma pracy: grupowa
Metody pracy: czynne i słowne (wycinanie, przyklejanie, opowiadanie)
Obszar edukacyjny: język polski

Nauczyciel przedstawia gościa meteorologa. Uczniowie przeprowadzają wywiad z gościem zadając pytania np. jak powstaje deszcz?, kiedy pada śnieg? itp.
Czas: 30minut
Forma pracy: indywidualna
Metody pracy: słowna (wywiad)
Obszar edukacyjny: język polski

Nauczyciel dzieli dzieci na 2 grupy, przyszykowuje kartki A4 oraz pisaki. Dzieci w grupie na kartkach rysują krzyżówkę i układają do niej pytania tak aby hasło wyszło pogoda.
Czas:12minut
Forma pracy: grupowa
Metody pracy: czynna (pisanie)
Obszar edukacyjny: język polski
PODSUMOWANIE
Nauczyciel rozmawia z dziećmi.

Uczniowie wypowiadają się jakie mamy rodzaje pogody (słoneczna, deszczowa itp.)
Czas:10minut
Forma pracy: indywidualna Metoda pracy: słowna (rozmawianie)
Obszar edukacyjny: język polski
Pożegnanie gościa Dzieci śpiewają piosenkę „Pada deszczyk” ilustrując ruchem treść. Czas:2minuty
Forma pracy: grupowa
Metody pracy: słowne i czynne (śpiew, taniec)
Obszary edukacyjne: muzyka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.