X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 930
Przesłano:

Scenariusz godziny wychowawczej: "Czy Walentynki mogą być polskie?"

Cel główny: Wprowadzenie uczniów w tematykę uczuć, ze szczególnym uwzględnieniem uczucia miłości.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
• Opowiada historię św. Walentego
• Wymienia cechy miłości
• Podaje zasady postępowania człowieka kochającego
• Pisze kartkę walentynkową
• Uzasadnia, że warto, aby Walentynki były obchodzone w Polsce

Materiały i środki dydaktyczne:
kolorowe serca, życiorys św. Walentego, wierszyki „walentynkowe”,
czyste kartki A4, mazaki.

Metody i formy pracy:
pogadanka, rozmowa, praca z tekstem, praca w parach, praca w grupach, praca redakcyjna, „burza mózgów”, skojarzenia, niedokończone zdania

Przebieg lekcji, czynności nauczyciela, czynności ucznia:

Czynności wstępne.

Wstęp

Nauczyciel wprowadza w tematykę lekcji (zapisuje na tablicy „Walentynki” i prosi uczniów o podawanie skojarzeń

Rozwinięcie

a) Nauczyciel opowiada życiorys św. Walentego
b) Nauczyciel prosi uczniów o podanie definicji miłości i podanie jej cech
c) Uczniowie w parach opracowują „Zasady człowieka kochającego” i prezentują na forum klasy. Uczeń zapisuje „Zasady” na tablicy, a następnie wpisuje na przygotowaną ładną kartkę, którą można powiesić na gazetce klasowej.

Zakończenie

Nauczyciel podsumowuje temat lekcji i stawia pytania:
1. Czy podoba się uczniom to święto?
2. Czy warto je obchodzić w Polsce?

Prosi o uzasadnienie. Uczniowie dzielą się swoimi przemyśleniami.
Następnie nauczyciel podkreśla ważność wspólnoty klasowej i proponuje wykonanie karty walentynkowej dla kolegi/koleżanki z ławki; rozdaje przygotowane wierszyki i serca – młodzież wykonuje kartki i wręcza je.

Ten sam temat można przeprowadzić na lekcji w gimnazjum.
We wstępie, zamiast skojarzeń ze słowem „Walentynki” można zastosować metodę niedokończonych zdań:

Miłość to ……………………….
Kto kocha, ten ……………………
W miłości trzeba …………………
Z miłości nie można ……………….
Miłość nieodwzajemniona ………………
Miłość nastolatków ……………………….


Materiały do lekcji znaleźliśmy w Internecie w wyszukiwarce www.google.pl hasło: Walentynki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.