X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9082
Przesłano:
Dział: Internat

Wyrażanie uczuć pozytywnych

Konspekt zajęć w internacie

Imię i nazwisko nauczyciela: Mirosław Praszel
Data: rok szkolny 2007/2008
Grupa wychowawcza: uczniowie gimnazjum
Ilość godzin: 1 godzina zegarowa

Temat: Wyrażanie uczuć pozytywnych

Cele:

Rozwijanie umiejętności:
-umiejętność porozumiewania,
-rozpoznawanie i wyrażanie uczuć,
-rozróżnianie pozytywnych i negatywnych postaw,
-umiejętność pracy zespołowej.

Metody: Wykład, dyskusja, burza mózgów, drama.

Formy pracy na lekcji: Indywidualna, grupowa, zespołowa.

Środki dydaktyczne:
- kserokopie przykładowej listy uczuć,
- karteczki z wypisanymi nazwami uczuć,
- arkusz papieru.

Tok zajęć:

1.Mini wykład:

Nauczyciel definiuje czym są uczucia,
To osobisty stosunek człowieka do rzeczy, zjawisk, osób czy wartości.
wspólnie z uczniami dokonują klasyfikacji na:
-uczucia proste, podstawowe – gniew, strach, przyjemność.
-uczucia złożone (kształtujące na emocjach podstawowych) – żal, wstyd, poczucie winy, duma.
-uczucia wyższe – moralne, estetyczne, społeczne, patriotyczne i religijne.
Nauczyciel wyjaśnia różnicę, angażując jak w największym stopniu uczniów, aby sami określali uczucia.
Metodą pracy pozostaje dyskusja pod kierunkiem nauczyciela, rozważają:
-sposoby wyrażania uczuć
-czy potrafimy wyrażać emocje ?

2.Ćwiczenie – burza mózgów.

Uczniowie wymieniają nazwę uczucia, i porządkują z pomocą nauczyciela na pozytywne i negatywne.

Następnie nauczyciel proponuje dramę;

Uczeń za pomocą mimiki wyraża uczucie wylosowane na karteczce, a drugi przedstawia klasie, też niewerbalnie, klasa zgaduje i nazywa to uczucie.

Nauczyciel kieruje dyskusją jak ważne jest wyrażanie uczuć.

-na wprost;
-prywatnie;
-zaprzeczanie.

Nauczyciel proponuje ćwiczenie:

Pomyśl sobie zdarzenie w którym byłeś , wyraź swoje uczucie.

3.Podsumowanie.

Nauczyciel wypisuje grupy uczuć na tablicy, rozdaje uczniom karteczki z nazwą emocji, aby przydzielili do odpowiedniej grupy.
Nauczyciel podkreśla, iż łatwiej wyrazić uczucia jeśli potrafi się je nazwać.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.