X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8415
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe impresje - rodzinne malowanie przy muzyce - wykorzystanie utworu muzycznego Antonio Vivaldiego "Zima" oraz fragmentu treści książki pt. "Przygody pingwinka" J. Gudowskiego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
12.02.2010r.

Temat: „Zimowe impresje – rodzinne malowanie przy muzyce” – wykorzystanie utworu muzycznego
Antonio Vivaldiego „Zima” oraz fragmentu treści książki pt „Przygody pingwinka” J. Gudowskiego.
Prezentacja wykonanych prac na wystawie w holu przedszkola.

Cele:
Dziecko:
- wdraża się do słuchania utworów muzyki klasycznej,
- uczy się uzewnętrzniania emocji poprzez krótkie wypowiedzi, zabawy integracyjne i prace plastyczne,
- wypowiada się na temat przeżyć i emocji własnych i innych osób,
- interesuje się literaturą dziecięcą jako źródłem informacji o świecie niedostępnym bezpośredniej obserwacji.
Rodzic:
- wzmacnia więź emocjonalną z dzieckiem poprzez zabawę i wspólne wykonywanie prac plastycznych,
- interesuje się codziennym życiem przedszkolnym dziecka poprzez wspólne z nim rozmowy.

Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca pingwiny z różnymi minami (smutną i wesołą) kartki, pastele, kredki świecowe, farby plakatowe, pędzle, sylwety chmurek, nagranie utworu muzycznego Antonio Vivaldiego „Zima”, książka J. Gudowskiego. pt „Przygody pingwinka”

Przebieg zajęcia:
1. Posłuchajcie, w tym tygodniu rozmawiamy o Dalekiej Północy. Poznaliśmy już wielu jej mieszkańców.
2. Którego z nich poznaliśmy najbardziej? (pingwina)
3. Jak wiecie, każdy chce się dobrze uczyć i mieć z kim się bawić. Jak Wy czujecie się w naszej grupie?
- określanie swojego samopoczucia przez kilkoro dzieci.
4. Przyjrzyjcie się obrazkowi. Powiedzcie, jak czuje się na nim mama pingwina, a jak mały pingwinek?
- nazywanie uczuć.
5. Posłuchajcie fragmentu bajki „Przygody pingwinka”. Dowiecie się dlaczego mama pingwinka jest smutna, a on sam zadowolony.
- odczytanie fragmentu bajki przez nauczycielkę.
6. Co było powodem do smutku mamy i radości pingwinka?
(Mały pingwinek postanowił wyruszyć w długą podróż.)
7. Zabawa integracyjna ze śpiewem piosenki „Pingwin”
- zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy.
8. Posłuchamy teraz utworu muzycznego (Antonio Vivaldiego „Zima”). Podczas słuchania zamknijcie oczy i spróbujcie sobie wyobrazić, co przytrafiło się naszemu pingwinkowi.
9. Kto opowie, co sobie wyobraził podczas słuchając muzyki?
- 2-3 dzieci przedstawia krótko swoją opowieść za pomocą kilku zdań.
10. Zapraszam Was i Rodziców do wspólnego wykonania pracy plastycznej na temat „Przygoda małego pingwinka”.
- Macie do wykorzystania różne środki do rysowania.
- Podczas pracy przy stolikach ponownie posłuchamy nagrania utworu muzycznego. Pomoże wam to w przedstawieniu Waszych historii w formie plastycznej.
5. Na koniec zajęcia obejrzymy wasze prace i umieśćmy je na wystawie. W ten sposób dowiemy się wszystkich waszych opowieści.
6. Jak czujecie się po zajęciach? Jeśli zajęcia wprawiły was w dobry nastrój, narysujcie na chmurce wesołą minkę, jeśli jest wam smutno narysujcie na chmurce smutną minkę.
7. Po obiedzie przeczytam wam dalszy ciąg książki. Wtedy dowiecie się, jaką przygodę przeżył nasz pingwinek wg autora i w domu opowiecie ja swoim rodzicom.

„Przygody pingwinka” J. Gudowski (fragment)

Jest taka kraina gdzieś bardzo daleko,
gdzie wszystko jest białe, jak białe jest mleko.
Ziemi tam nie widać, bo pokryta lodem,
a wiatr często wieje przenikliwym chłodem.
Śnieżyce i wichry przez cały rok trwają,
a ludzie ochoty tam mieszkać nie mają.
To jest Antarktyda – Biegun Południowy,
ciągle tajemniczy, zimny i surowy.
Wśród wszystkich mieszkańców tej mroźnej krainy
najliczniejszą grupę stanowią pingwiny.
Blisko oceanu, gdzie w tle widać góry,
żył ze swoją rodziną taki Pingwin, który
Znudził się tym mało ciekawym widokiem
i do swojej mamy podszedł szybkim krokiem.
„Czy tu u nas nigdy słoneczka nie będzie?
Czy na całym świecie tak smutno jest wszędzie?”
Mama odpowiada: „Wiem Pingwinku mały,
jest za oceanem świat w kolorach cały.
Rosną tam ciekawe kwiaty, krzewy, drzewa,
przez cały rok w słońcu można się wygrzewać!”

Pomyślał Pingwinek, że choć nie jest duży,
podejmie decyzję o długiej podróży.
Tak jak postanowił, natychmiast wyruszył
i doszedł do miejsca, gdzie lód się już kruszył.
Tam wybrał właściwy kry kawałek wąski
i płynął niesiony silnym prądem morskim.

Obrazek małego Pingwinka z mamą z różnymi minami (smutną i wesołą) do określania uczuć

Zabawa integracyjna ze śpiewem piosenki „Pingwin”

Wszyscy ustawieni w rzędzie, jedno za drugim i trzymają się nawzajem w pasie:

O jak przyjemnie i jak wesoło \
W pingwinki bawić się, się, się. / marsz do przodu w rytm śpiewanej piosenki
Raz nóżka lewa, - zatrzymanie się w miejscu: wystawienie w bok nogi lewej i dostawienie jej z powrotem
do nogi prawej
raz nóżka prawa - zatrzymanie się w miejscu: wystawienie w bok nogi prawej i dostawienie jej z powrotem
do nogi lewej
do przodu, - obunóż skok do przodu
do tyłu - obunóż skok do tyłu
i raz, dwa, trzy. - obunóż 3 skoki do przodu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.