X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8368
Przesłano:

Usprawnianie myślenia. Scenariusz do zajęć korekcyjno - kompensacyjnych

Temat: Dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych. Doskonalenie myślenia.

Kl. I-III

Cele zajęć:
- ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia
- ćwiczenie analizy wzrokowo-słuchowej
- kształcenie umiejętności klasyfikowania wg danej cechy
-kształcenie umiejętności dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych

Metody:
- aktywizująca
-słowna
- praktycznego działania

Pomoce dydaktyczne:
- dwa identyczne obrazki
- karteczki z klasowymi zasadami
- figury geometryczne o różnym kształcie, wielkości i kolorze
- karta pracy – narysowane kredki różnej długości
- obrazki przedstawiające różne sytuacje
- teksty zagadek

Przebieg zajęcia.

1.Elementy metody Dennisona- „Gimnastyka Mózgu”
- leniwe ósemki
- ruchy naprzemienne
- punkty na myślenie

2.Dostrzeganie różnic między dwoma obrazkami
- odnajdź 9 elementów, którymi różnią się te dwa obrazki.

3. Dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych (dziecko otrzymuje obrazki)
-opowiedz, co dzieje się na obrazkach. Wybierz obrazki przedstawiające sytuacje, w których nic nie zagraża bezpieczeństwu dzieci.

Omawianie pozostałych obrazków, np.:
- co się stanie, gdy piłka wpadnie na ulicę?
- dlaczego chłopiec się przewrócił?
- co się stało, gdy dziewczynka podłożyła chłopcu nogę?
- co może przydarzyć się dziewczynce, która nie zawiązała sznurowadeł? Itp.(obrazki można przygotować według uznania a pytania dostosować do nich)

4. Klasyfikowanie przedmiotów według danej cechy.
a. - na karteczkach zapisano zasady klasowe. Ułóż karteczki od najkrótszej do najdłuższej.
- policz wyrazy w zdaniu na najdłuższym pasku.
- policz ile jest wszystkich sylab w zdaniu na najkrótszym pasku. (zasady piszemy według uznania)
b.-pokoloruj dwie kredki: najdłuższą na czerwono, najkrótszą na zielono. Ponumeruj kredki od najdłuższej do najkrótszej. (4-5 narysowanych kredek)

5. Klasyfikowanie figur geometrycznych wg podanej cechy.
- pogrupuj: same trójkąty
- same koła
- same prostokąty
- same kwadraty
- ułóż: - figury geometryczne w kolorze zielonym
- figury geometryczne w kolorze czerwonym
- figury geometryczne w kolorze żółtym (inne możliwości)

6. Rozwiązywanie zagadek.

Zagadki zaczerpnięte z książki: „Kraina zagadek-116 wierszowanych zgadywanek, nauka przez zabawę”. Marcin Przewoźniak. Centrum Edukacji Dziecięcej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.