X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8266
Przesłano:

Polska to nasz kraj, który należy do Unii Europejskiej

Opracowała :Marzanna Pawelec
nauczyciel Szkoły Podstawowej
w Łówczy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW Z DNIA 27.04.2009 r w kl. I

RZECZPOSPOLITA POLSKA NASZA OJCZYZNĄ

Temat: Polska to nasz kraj, który należy do Unii Europejskiej.

CELE:
• Sprawdzenie wiadomości z zakresu wiedzy o Polsce i rodzinnej miejscowości;
• Budzenie poczucia przynależności do społeczności : lokalnych, narodowych, międzynarodowych;
• Kształtowanie właściwego stosunku do symboli narodowych oraz symboli Unii Europejskiej;
• Kształcenie umiejętności pracy z mapą;
• Kształtowanie umiejętności zgodnej współpracy w zespole;
• Wskazanie uczniom różnych form i sposobów, za pomocą których można przekazać wiedzę.

METODY:
• Słowne
• Eksponujące
• Problemowe

FORMY:
• Indywidualna
• Grupowa
• Zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: mapa Polski, mapa Unii Europejskiej, albumy, legendy polskie, godło, flaga Polski i unii, nagranie ,,Mazurka Dąbrowskiego” oraz ,,Ody do radości”, zagadki ,kartki z zadaniami matematycznymi i plastycznymi, chorągiewki państw unijnych, kartoniki z napisami, tekst wiersza Wł. Bełzy ,,Kto ty jesteś?” , ,,Ojczyzna”, kartka z notatką do wklejenia do zeszytu, koszulki z buziami i zadaniami dla każdego dziecka, kontur Polski, maskotka smoka , sylweta syreny, ciasteczka- pierniki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Wprowadzenie do zajęć – zadania matematyczne
(losowanie przez dzieci zadań, rozwiązywanie i wspólne porządkowanie na tablicy).

1-1 5-4 9-7 0+3 12-8 9-4 2+4 14-7 20-12
POL SKA - MO JA OJ CZY ZNA .

2. Nawiązanie do odmiennego wystroju klasy i pytania nauczyciela:
-jak nazywa się miejscowość, w której mieszkacie?
-jak nazywa się gmina do której należycie?
-jak nazywa się województwo do którego należycie?
-jak nazywa się kraj, w którym mieszkacie?
-jak nazywa się kontynent, na którym leży Polska?

3. Prezentacja mapy Polski- objaśnienie kolorów i znaków na mapie ( niziny, wyżyny, góry, rzeki, jeziora ,morze, miasta, miejscowości).

4. Powtórka z klasy ,,0”

5. Losowanie karteczek z nazwami geograficznymi ( Warszawa, Kraków, Toruń, Wisła, Łówcza, Jan Paweł II, Lech Kaczyński, Morze Bałtyckie)
- odczytywanie głośne nazw, wyjaśnianie i naklejanie w odpowiednie miejsca na mapie konturowej Polski)

6. Podanie pełnej nazwy RZECZPOSPOLITA POLSKA, wyjaśnienie pisowni.

7.Przypięcie hasła SYMBOLE NARODOWE- odczytanie ,wyjaśnienie nauczyciela, przypięcie napisów GODŁO, FLAGA, HYMN- wyjaśnianie i uzupełnianie napisów przez dzieci.

8. Włączenie hymnu ,,Mazurek Dąbrowskiego’, wyjaśnienie znaczenia pieśni i okoliczności , w których jest śpiewany.

9. Wspólna recytacja wiersza Wł. Bełzy ,,Kto ty jesteś?”- zał.
10.Zabawa w pociąg- nagranie ( do pociągu wsiada uczeń, który prawidłowo odgadnie zagadkę o Polsce.- zał.

11. Nawiązanie do pracy domowej – Przeczytanie wybranej legendy.

12. Worek – niespodzianka-losowanie numerów zagadek( smok wawelski, syrenka, pierniki- ciastka), wyjaśnianie z jakim miejscem wiąże się wylosowany przedmiot, opowiadanie legendy związanej z przedmiotem przez chętne dzieci.

13.Odczytanie wiersza o ,,Co to jest Polska?”- omówienie

14.Podsumowanie wiadomości – test ( wybór właściwej odpowiedzi), nawiązanie do Europy.

15.Przypomnienie na jakim kontynencie leży Polska?

16. Wyjaśnienia nauczyciela, że Polska już 5 lat należy do Unii Europejskiej. Jest to wspólnota 27 państw, które sobie wspólnie pomagają ( finansowo, gospodarczo itp.)

17Przypięcie hasła ,,Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”, prezentacja mapy UE
oraz chorągiewek państw należących do UE;
- podział po kilka chorągiewek dla każdego ucznia, odczytywanie i demonstracja oraz podział wyrazów na sylaby i głoski.

18. Wyjaśnienie i pokaz flagi UE oraz nagrania hymnu pt ,,Oda do radości.”

19. Nawiązanie do waluty państw członkowskich UE –euro, pokaz waluty- zał.
.
20. Podział uczniów na 3 grupy- losowanie zadań matematycznych oraz plastycznych
- cicha praca w grupach,
- rozwiązywanie zadań przez poszczególne grupy na tablicy, poprawność wykonania
nagradzana piernikami;
- zadanie plastyczne – wybrać właściwy rysunek: herb Warszawy- Syrenka, herb Polski-Orzeł Biały, flagę Polski i flagę UE, odpowiednio pokolorować i podpisać, właściwe wykonanie nagradzane ciastkami.

21.Ewaluacja- rozdanie dzieciom buź ( 3 wzory: uśmiechnięta, obojętna, z grymasem niezadowolenia), wyjaśnienie o oznaczają i przypinanie według własnego uznania na mapie konturowej Polski.

22. Zadanie pracy domowej- wyjaśnienie i rozdanie notatek do uzupełnienia i wklejenia.

23. Zajęcia plastyczne- wykonanie chorągiewek Polski i Unii Europejskiej z papieru kolorowego i patyczków.- (wycięcie przygotowanych przez n-ela gwiazdek- do chorągiewki UE.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.