X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8112
Przesłano:

Gry i zabawy ruchowe. Scenariusz zajęć dla klas 0 i I

Cele główne lekcji:

Umiejętności:
1. Reagowanie ruchem na zmianę tempa w muzyce.
2. Rzut i chwytanie piłki.
3. Nauka ustawiania się w rzędzie i w szeregu.

Psychomotoryczność:
Kształtowanie zwinności, zręczności i szybkości
poprzez udział w grach i zabawach.

Wiadomości: Wpływ ćwiczeń gimnastycznych na zdrowie człowieka.

Wychowawcze: Przestrzeganie norm i zasad w grach i zabawach.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.

Liczba ćwiczących: 16 uczniów.

Pomoce: podkład muzyczny do zabawy „Pojazdy i piesi”, piłka, 8 szarf, dwa pachołki.

Przebieg zajęć

1.Czynności organizacyjno – porządkowe.
Przemarsz na miejsce ćwiczeń, powitanie, podanie celu lekcji.

2.Zabawa muzyczno – ruchowa „Pojazdy i piesi”.
Uczniowie podzieleni na dwie grupy, jedna grupa to pojazdy a druga to piesi. Przy akompaniamencie ósemkowym ruszają samochody i jadą po wyznaczonej trasie. Przy zmianie akompaniamentu na ćwierćnutowy samochody zatrzymują się a piesi przechodzą przez jezdnię zgodnie z obowiązującymi zasadami.

3.Zabawa orientacyjno – porządkowa „Ustaw się”.
Uczniowie biegają po wyznaczonej części sali gimnastycznej. Na hasło „szereg”, ustawiają się w szeregu, na hasło „rząd”, w rzędzie, na hasło „koło”, w kole, na hasło „pary”, w parach, na hasło „rozsypka”, w rozsypce.

4.Zabawa na czworakach „Pieski na spacer, kotki do domu”
Uczniowie podzieleni na dwie grupy, jedna grupa to kotki a druga grupa to pieski. Na hasło „Pieski na spacer, kotki do domu”, pieski poruszają się na czworakach po wyznaczonej części sali a kotki pozostają we wskazanym domu. Na hasło „Kotki na spacer, pieski do domu”, kotki spacerują na czworaka a pieski pozostają w domu. Następnie kotki i pieski biorą udział w wyścigu na czworakach do wyznaczonej mety.

5.Zabawa rzutna „Piłka parzy”
Uczniowie stojąc w kole podają sobie kolejno piłkę, którą muszą jak najszybciej podać sąsiadowi, ponieważ piłka parzy.

6.Zabawa bieżna „Berek”.
Uczniowie podzieleni na dwie grupy. Każdy z członków 1 grupy otrzymuje szarfę, którą wkłada za ubranie. Spośród członków 2 grupy wybierany jest berek, który łapie dzieci. Dziecko jest złapane, kiedy berek wyciągnie mu szarfę zza ubrania. Wtedy kończy ono zabawę i siada na ławce. Kiedy wszystkie dzieci zostaną złapane, następuje drużynowa zamiana ról.

7.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Powódź”.
Uczniowie biegają po wyznaczonym miejscu sali. Na hasło „powódź” każdy znajduje sobie podwyższone miejsce na sali, które chroni przed powodzią.

8.Zabawa skoczna.
Uczniowie podzieleni na dwie drużyny stoją w dwóch rzędach. Zadaniem każdego członka drużyny jest to aby skacząc na jednej nodze jak najszybciej pokonał wyznaczoną trasę. Wygrywa drużyna, która pierwsza wykona zadanie. Kolejne zadanie to skoki obunóż.

9.Zabawa uspokajająca.
Uczniowie stojąc we kole, wykonują ćwiczenia z treścią wiersza recytowanego przez nauczyciela:

Ręce do góry, nóżki prościutkie
Tak ładnie ćwiczą dzieci malutkie.
Teraz na ramię w dół opuszczamy
I kilka razy tak powtarzamy.

Teraz się każdy robi malutki,
To proszę państwa są krasnoludki.
Następnie na jednej nodze stajemy,
Bo jak bocian chodzić umiemy.

W górę , wysoko piłeczki skaczą,
Takie piłeczki chyba coś znaczą?
Powoli powietrze noskiem wdychamy
I delikatnie ustami wypuszczamy.

10. Zakończenie zajęć.
Omówienie zajęć. Przekazanie spostrzeżeń, dotyczących ćwiczeń. Przypomnienie o stosowaniu aktywnych form spędzania czasu wolnego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.