X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7983
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe miasto

Konspekt zajęć koleżeńskich

Temat: „Zimowe miasto" .

Treści programowe:
* Nasza edukacja matematyczna:
- układanie prostych kompozycji, obrazków figur geometrycznych
*W świecie sztuki- plastyka:
-wykorzystywanie w pracach plastycznych materiałów odpadowych
-odczuwanie radości z tworzenia, działania plastycznego

Cel główny:
- Zdobywanie umiejętności matematycznych przez manipulację figurami matematycznymi na płaszczyźnie
- Rozwijanie wrażliwości estetycznej i umiejętności wyrażania się
za pomocą różnorodnych technik plastycznych- collage
- Dostosowanie proponowanych działań do zróżnicowanych poziomów wiedzy i umiejętności dzieci.

Cele operacyjne:
- dziecko potrafi w skupieniu wysłuchać opowiadania
- łączy figury geometryczne z przedmiotami w ich kształcie
-chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
-prawidłowo odszukuje wybrane figury wśród innych
-potrafi wykonać pracę wg własnej inwencji twórczej

Formy pracy:
- z całą grupą,
- indywidualna

Metody pracy:
rozmowy, ćwiczenia praktyczne, pokaz

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie G.Szadkowskiej „W krainie figurolandii”, plastikowe figury geometryczne duże i małe-klocki dienesa (koło, kwadrat , trójkąt , prostokąt), ilustracja oraz elementy miasta do opowiadania, duże figury do zabawy ruchowej, tacki, klej, papierowe kwadraty, koła, trójkąty prostokąty w rożnych kolorach, wata, piosenka „Zajęcia skończone..”, podkład muzyczny do zabawy „Do swojej figury” oraz zabawy „Pajacyki”-Pedagogika Zabawy, drewniane klocki.

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie poszczególnych części ciała w zabawie „Pajacyki” - wg. Pedagogiki Zabawy.
2.Słuchanie opowiadania G.Szadkowskiej „W krainie Figurolandii”.

Za górami, za lasami była kraina Figurolandia, w której wszystko zrobione było z różnych figur geometrycznych. Z figur były domy, zabawki, samochody. W ogrodzie rosły figurowe warzywa. Na drzewach wszystkie owoce miały kształt figur geometrycznych. W sklepach na półkach leżały przedmioty o figurowych kształtach. Na ulicy powiewały flagi w kształcie trójkątów, w mieszkaniach stały meble o różnych kształtach. Jednym słowem świat figur geometrycznych rozpościerał się wszędzie, gdzie spojrzało oko. Pewnej nocy zły czarodziej pozamieniał wszystko w normalne przedmioty. Bardzo smucili się mieszkańcy Figurolandii, bo nazwa ich krainy pochodziła od tego, że wszystko było z figur geometrycznych, a teraz ich nie było. Oznaczało to, że należy zmienić nazwę krainy na inną. Mieszkańcy lubili tę nazwę, a co gorsza w ogóle nie mieli pomysłu na inną nazwę. Może znajdzie się ktoś, mówili, kto pomoże odszukać i nazwać pozamieniane przedmioty i dopasować do nich figury, wtedy kraina byłaby uratowana.

3.Zabawa dydaktyczna „Znajdź przedmioty tego samego kształtu”.
Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania:
-co się stało w krainie figur?
-pomożecie mieszkańcom Figurolandii?

Na tablicy jest obrazek miasta Figurolandii z brakującymi elementami miasta, obok wycięte- brakujące części domów. Wybrane dzieci podchodzą kolejno do tablicy i przyczepiają odpowiednio brakujące elementy do obrazu miasta. Pozostałe dzieci mają za zadanie znaleźć wśród figur geometrycznych ( klocki dienesa) na tackach figurę o takim samym kształcie jak przyczepiany element na tablicy.

4.Zabawa orientacyjno- porządkowa „Do swojej figury”
Nauczycielka umieszcza w czterech miejscach sali figury geometryczne różnej wielkości. Dzieci wybierają sobie po jednej dowolnej figurze. Następnie odkładają tacki w wyznaczone miejsce. Przy muzyce, na umówione hasło wymieniają się figurami. Gdy muzyka cichnie na hasło-„Znajdź swoją figurę” dzieci odszukują miejsce w sali z taką samą figurą, jaką każde ma w dłoni i ustawiają się w pobliżu niej.

5.Dzieci po skończonej zabawie biorą swoje tacki i kładą w kole na dywanie. Następnie wybraną figurę oglądają : liczą boki, określają kolor. Dzieci na wyższym poziomie wiedzy podają nazwę danej figury, pozostałe powtarzają nazwę za nauczycielem.

6. „Zimowe miasto”- technika collage.
Omówienie i pokaz wykonania pracy plastycznej- doklejenie do tekturowej tacki elementów domu, bloku: dachu, okien, drzwi. Po wykonaniu pracy naklejenie waty jako śniegu na dachu i u podstawy domu ( dzieci, które wcześniej skończą wykonywanie pracy plastycznej mogą zbudować z drewnianych klocków lub klocków dienesa miasto „Figurolandię”.

7.Piosenka na zakończenie „Zajęcia skończone...”
Zajęcia skończone
i chce nam się jeść.
Idziemy na śniadanie
Adieu, baj, baj , cześć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.