X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7945
Przesłano:

Poznań jednym z najstarszych miast w Polsce - scenariusz zajęć zintegrowanych dla kl. III

Ośrodek tematyczny: Polska nasza ojczyzna

Temat dnia: Poznań jednym z najstarszych miast w Polsce.

Prowadzący: nauczyciel wspomagający w kl. III a-Anna Werengowska

Cele:

-wie, że Poznań to jedno z najstarszych miast Polski
-samodzielnie lub z pomocą nauczyciela opowiada legendę o poznańskich koziołkach
-wie nad jaka rzeką leży Poznań
-poszerza słownictwo związane z omawianym tematem w tym słowa związane z gwarą
-potrafi udzielić odpowiedzi samodzielnie lub z pomocą nauczyciela w zakresie poznanego materiału

Metody:
-słowna: pogadanka, rozmowa kierowana
-oglądowa
-aktywność własna uczniów

Formy pracy:
-zbiorowa
-indywidualna: jednolita, zróżnicowana

Środki dydaktyczne: tekst: „Legenda o poznańskich koziołkach-legenda wielkopolska” (A.Plec, M.Skoczylas „Czy znasz ten kraj?”); ilustracja herbu Poznania; ilustracje i pocztówki przedstawiające zabytki Poznania :Ratusz, poznańskie koziołki, Teatr Wielki, Collegium Minus, Plac Mickiewicza, Ostrów Tumski, katedra poznańska; ilustracje: ziemniaki, chleb, truskawka, tramwaj, pociąg, pies; etykiety z wyrazami w gwarze poznańskiej: pyry, skibka, kromka, drzuzgawka, bimba, bana, kejter; test „Czy znasz Poznań?”

Przebieg zajęć

1.Powitanie. Wprowadzenie do tematu zajęć: Jak nazywa się miasto w którym w południe na ratuszowej wieży pojawiają się koziołki? Co to jest legenda? Jakie znacie legendy?

2.Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela „Legenda o poznańskich koziołkach”.

3.Analiza tekstu. Wyjaśnienie niezrozumiałych słów. Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące treści utworu.

3.Opowiadanie legendy przez uczniów.

4.Poznań na mapie Polski. Wskazywanie miasta na mapie i odczytanie nazwy rzeki nad którą leży Poznań.

5.Herb miasta.
Pokazanie ilustracji i wyjaśnienie symboliki:
mur i baszty: miasto
św. Piotr (z kluczem) i św. Paweł (z mieczem): patroni katedry
tarcza z orłem: herb Przemysła II
klucze: symbol samorządności

6.Przerwa śródlekcyjna.

7.Zabytki Poznania.
Oglądanie ilustracji i pocztówek przedstawiających najważniejsze zabytki miasta: Ratusz, poznańskie koziołki, Teatr Wielki, Collegium Minus, Plac Mickiewicza, Ostrów Tumski, katedra poznańska.

8.Gwara poznańska.
Nauczyciel podaje kilka słów z gwary poznańskiej i wyjaśnia ich znaczenie. Następnie zawiesza na tablicy ilustracje: ziemniaki, chleb, truskawka, tramwaj, pociąg, pies. Uczniowie próbują dopasować odpowiednie słowa do obrazków : pyry, skibka, kromka, drzuzgawka, bimba, bana, kejter.

9.Kuchnia wielkopolska.
Uczniowie poznają charakterystyczne potrawy i ich nazwy: pyry z gzikiem, ślepe ryby, szneka z glancem, rogale świętomarcińskie.

10.Zwyczaje związane z obszarem Wielkopolski.
Nauczyciel w kilku zdaniach przedstawia w jaki sposób poznaniacy obchodzą dzień Świętego Marcina (11 listopada) oraz kto przynosi dzieciom prezenty podczas Świąt Bożego Narodzenia.

11. Sprawdzenie wiadomości.
Uczniowie rozwiązują test „Czy znasz Poznań?” samodzielnie zaznaczając właściwą odpowiedź.

Test

1)W herbie Poznania jest:
a) Syrenka
b) św. Kazimierz
c) święci Piotr i Paweł
2.Koziołki na poznańskim Ratuszu trykają się:
a) codziennie
b) w niedzielę i ważne święta
3.Co w gwarze poznańskiej oznacza słowo „drzuzgawka”
a) ślizgawka
b) truskawka
c) poziomka
4.Co jest zabytkiem Poznania
a) dzwon Zygmunta
b) Opera-Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki
c) pomnik małego Powstańca
5.Jakiego koloru są poznańskie tramwaje
a) czerwone
b) niebieskie
c) zielone
6.Co jedzą poznaniacy w święto Marcina
a) szneki z glancem
b) słodkie rogale
c) pączki
7.Kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie
a) aniołek
b) Gwiazdor
c) św. Mikołaj
8.Stolicą jakiego województwa jest Poznań
a) wielkopolskiego
b) warmińsko-mazurskiego
c) kujawsko-pomorskiego
9.Nad jaka rzeką leży Poznań
a) Wisła
b) Odra
c) Warta
10.Co oznacza słowo „bimba”?
a) pociąg
b) tramwaj
c) samochód

12.Podsumowanie zajęć.
Wspólne rozwiązanie testu i podanie prawidłowych odpowiedzi. Test sprawdza kolega z ławki i za każdą poprawną odpowiedź wpisuje 1 punkt. Podliczenie punktów.

13.Ocena pracy uczniów. Dzieci, które uzyskały maksymalną ilość punktów w teście otrzymują etykiety przedstawiające jeden z zabytków Poznania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.