X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7693
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wyprawa na Biegun Południowy - Pingwiny

TEMAT: NA BIEGUNIE POŁUDNIOWYM. PINGWINY.

CELE OGÓLNE:
-rozbudzanie śmiałości w spontanicznym wypowiadaniu się
-stymulowanie wyobraźni, inwencji twórczej
-umożliwienie dzieciom poznania zwierząt żyjącym na biegunie południowym
-umożliwienie dzieciom przeżywania pozytywnych efektów własnych działań, spontanicznej zorganizowanej aktywności twórczej z wykorzystaniem elementów metody edukacji przez ruch D.Dziamskiej
-ćwiczenie zdolności ekspresyjnych w różnego rodzaju działaniach plastycznych i ruchowych

METODY:
- poszukująca
- aktywizująca
- ekspresyjna
- elementy edukacji matematycznej
- edukacja przez ruch D.Dziamska

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Opowiadanie „Przygody PIK-POKA”
- ilustracje przedstawiające pingwiny
- historyjka obrazkowa
- kredki świecowe
- blok rysunkowy
- kolorowe kółeczka papieru kolorowego
- płyta CD muzyką A.Vivaldiego : „CZTERY PORY ROKU- ZIMA”,
- płyta CD z nagraniami muzyki poważnej
- globus

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Przywitanie
2. „Przygody pingwinka PIK- Poka”- czytanie opowiadania. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat przeczytanego tekstu.
3. Oglądanie na globusie bieguna południowego.
4. Oglądanie ilustracji i zdjęć przedstawiających pingwiny. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat oglądanych zdjęć.
5. Próby przeliczania zbiorów. Porównywanie liczebności zbiorów: równo, mniej, o jeden więcej, o jeden mniej. Posługiwanie się liczbami 1-4.
6. Zwrócenie uwagi na wielkość pingwinów: duży- większy, mały-mniejszy
7. Zabawa muzyczno-ruchowa do muzyki A.Vivaldiego „CZTERY PORY ROKU-ZIMA”- „Zaprzęgi”
Dzieci dobierają się czwórkami. Jedna para z przodu, druga tuż za nią. Dzieci z pierwszej pary trzymają się za ręce , natomiast wolne ręce podają parze z tyłu Zaprzęgi jadą w rytm słuchanej muzyki. Na hasło nauczyciela – następuje zmiana miejsc. Zaprzęgi zatrzymują się. Dzieci zamieniają się miejscami. Para z przodu puszcza swoje ręce , trzymając cały czas rękę sąsiada z tyłu przebiega do tyłu w rytm słuchanej muzyki. Zmiany miejsc następują cyklicznie na hasło nauczyciela.
8. Historyjka obrazkowa:
Dzieci z rozsypanych ilustracji układają historyjkę obrazkową. Swobodne wypowiedzi dzieci na podany temat.
9. Zaproszenie dzieci do stolików.
Dzieci siedzą po 6 przy stoliku. Przed każdym kartka formatu A4 przylepiona do stolika. Dzieci trzymają w ręku kredkę (każda kredka w innym odcieniu niebieskiego). Na znak nauczyciela kreślą fale powietrzu nad kartką, słuchając spokojnej muzyki ).Przejmują rytm ciałem i zaczynają kreślić przy muzyce rytmiczne fale od lewej strony kartki do prawej, kołysząc się jednocześnie w rytm muzyki. Nauczyciel; akcentuje słowem ”hop” dolną część fali, pomagając dzieciom, które nie mają dobrego poczucia rytmu, wznieść ślad fali górę zgodnie z rytmem. Po wykonaniu jednego śladu fali dzieci odkładają kredkę po prawej stronie kartki. kołysząc się przenoszą ciężar ciała na lewą stronę i chwytają kredkę sąsiada. Kreślą kolejny ślad fali kredką kolegi. Dzieci bawią się tak długo, aż każda kredka dwukrotnie zatoczy koło i wróci do właściciela.
10. Z rozsypanych kółeczek dzieci wybierają kółeczko według wskazówek nauczyciela (czarne –duże, czarne –małe, białe duże, czerwone –większe, czerwone mniejsze, żółte- małe)
Dzieci składają w rytm muzyki kółeczka wzdłuż średnicy, z wyjątkiem jednego czarnego koła, które będzie głową pingwina.
Z dwóch największych elementów dzieci formują tułów pingwina. Białe zgięte kółko dzieci wsuwają w czarne tak, by nieco wystawało z przodu i z boku.
Dzieci kolejno przyklejają kółka do kartonu przygotowanym tłem (fale)- nauczyciel udziela cały czas instrukcji.
11. Próby przeliczania kółeczek, z których dzieci zrobiły pingwina.
12.Podanie nazw kolorów występujących w pracach plastycznych
13. Wspólne oglądanie prac i wykonanie wystawy
14. Zabawa ruchowa: „chodzimy jak pingwiny”
„skok do przerębli”- z wykorzystaniem obręczy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.