X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7483
Przesłano:

Bukiet jesiennych liści

Scenariusz lekcji plastyki w klasie IV
mgr Agata Trzęsimiech – Lucia

TEMAT: Bukiet jesiennych liści.

Cele ogólne:
-zapoznanie z barwami pochodnymi,
-kształtowanie wyobraźni plastycznej,
-rozwijanie sprawności manualnej podczas prac plastycznych.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
-Poznawczy: uzyskiwanie i stosowanie barw pochodnych, nazywanie kształtów i barw jesiennych liści,
-Kształcący: kształtowanie umiejętności obserwowania i dostrzegania jesiennych barw, kształcenie logicznego myślenia, umiejętnego wypowiadania się pełnymi zdaniami,
-Wychowawczy: rozwijanie wrażliwości estetycznej, wdrażanie do samodzielności i zachowania ładu na swoim stanowisku pracy, poszanowanie przyrody
-Rewalidacyjny: usprawnianie małych ruchów rąk, prawidłowa wymowa głosek ”sz” i ”cz”, rozwijanie percepcji wzrokowej, kierowanie uwagą uczniów, pobudzenie wiary we własne siły i możliwości, odczuwanie satysfakcji z własnych osiągnięć.

Metody:
-słowne: rozmowa kierowana, objaśnienie, wypowiedzi uczniów,
-oglądowe: pokaz, obserwacja,
-praktyczne: umiejętność odnoszenia prawidłowych proporcji, rysunek.

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: reprodukcje malarstwa związanego z jesienią, nagrania z tekstami piosenek „Jesień”, „Malarz”, „Każdy miesiąc kolor ma”, „Jesień”, „Jesień o fryzjera” i „Liście”, bukiet liści w wazonie.

Materiały i przybory: naturalne okazy liści, kartki z barwami podstawowymi i pochodnymi, pędzle, kartki z bloku.

Czas trwania lekcji: 1 godzina lekcyjna.

Zajęcia poprzedzone wycieczką do parku.

Przebieg lekcji:

I. Część wstępna.

1.Powitanie. Sprawdzenie obecności oraz przygotowania uczniów do zajęć z plastyki. Wpisanie tematu lekcji do dziennika zajęć.
2.Przeprowadzenie pogadanki z następującymi pytaniami:
-Jaką mamy porę roku?
-Gdzie byliśmy na wycieczce i w jakim celu?
Przypomnienie piosenki „Jesień” .
Dyżurni rozdają na każdy stolik liście.
3.Obserwacja materiału – liści i zadanie pytania:
-Co możecie powiedzieć o liściach, które macie przed sobą (pytanie pomocnicze: Czym się różnią)?
4.Słuchanie wierszy o jesiennych liściach. Dyskusja na temat wysłuchanych wierszy. Zadanie pytań:
-Jakimi wyrazami określił poeta jesienne liści?
-Co możemy powiedzieć o tych barwach?
-Jakie są dla naszego oka?
-Kto korzysta i gdzie mają zastosowanie barwy przyrody?
-Jak nazywa się osoba malująca obrazy?
5.Pokaz reprodukcji przedstawiających jesień w lesie i parku. Przedstawienie problem:
-Co możemy zrobić z naszymi liśćmi?
Uczniowie dokonują próby układania kompozycji z najładniejszych liści.
Następnie uczniowie wstają, trzymając w ręku pozostałe liści, kołyszą się, naśladując szum drzew w czasie wiatru.
Zadanie pytania:
-Co się dzieje z liśćmi?
Uczniowie udzielają odpowiedzi i ćwiczą wymawianie wyrazu „szeleszczą” i głosek „sz” i „cz” długo i powoli. Podrzucają liście do góry, dmuchają na nie, chodzą po liściach.

II. Część główna.

1.Podanie tematu lekcji: „Bukiet jesiennych liści”.
2.Przedstawienie zadania do wykonania oraz kryteriów oceniania. Zadaniem będzie polegało na namalowaniu bukietu, który wcześniej ułożyli uczniowie. Nauczyciel zadaje pytanie związane z wykonaniem zadania:
-Jakich kolorów będziemy używać?
-Czy mamy wszystkie kolory?
Nauczyciel pokazuje kartę z barwami pochodnymi. Ustala, że malowane liście będą miały różne odcienie. Objaśnienie sposobu pracy.
Dyżurni rozdają przybory do malowania.
Ustalenie, że jeśli będziemy malować wazon wysoki to kartka będzie ułożona pionowa, a jeśli niski to poziomo.
3.Twórcza praca dzieci. Nauczyciel udziela korekty indywidualnej lub zbiorowej w zależności od zaistniałej sytuacji.
4.W czasie pracy uczniowie słuchają piosenek o jesieni (muzyka odtwarzana jest cicho).

III. Część końcowa.

1.Analiza i ocena prac – urządzenie wystawy najciekawszych prac wybranych przez nauczyciela.
2.Zadaje zadanie domowe: farby akwarelowe, karton formatu A4 do malowania, pędzelki, podkład z gazet, mydło i ręcznik (temat następnej lekcji „Postać o wielu walorach”).
3.Zakończenie lekcji i czynności porządkowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.