X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7339
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Wiem, jak powstaje książka. Scenariusz zajęć w bibliotece z dziećmi 6 - letnimi

Scenariusz zajęć w bibliotece z dziećmi 6-cio letnimi.

Temat tygodnia : Zawody rodziców

Temat dnia : Wiem, jak powstaje książka.

Cele ogólne :
- stworzenie sytuacji pozwalającej :
• poznanie pracy bibliotekarza i biblioteki,
• rozwijanie zainteresowania książką,
• wzbogacenie słownictwa dziecka,
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się,
• wdrażanie się do właściwego zachowania się w miejscu publicznym.

Cele szczegółowe :
- wie, na czym polega praca bibliotekarza,
- wie, co to jest biblioteka i jak się wypożycza książki,
- potrafi wypowiadać się na dany temat,
- wie, co to jest książka i z czego się składa,
- wie, jak należy dbać o książkę,
- zna etapy powstawania książki,
- zna postacie z popularnych bajek dla dzieci,
- potrafi zachować się w bibliotece.

Metody :
- pogadanka,
- zabawa dydaktyczna,
- burza mózgu.

Formy :
- praca z cała grupą,
- indywidualna,
- zespołowa.

Środki dydaktyczne :
- wiersz M. Przewoźnika „ Kłopoty w bibliotece”,
- obrazki ,obręcze, papierowe kule
- historyjka obrazkowa,
- zagadki.

Czas spotkania w bibliotece : 90 minut
Przebieg zajęć

I. Rozmowa poprzedzająca spotkanie w bibliotece.

- Podanie dzieciom celu spotkania : poznanie pracy bibliotekarza, biblioteki oraz etapów powstawania ksiązki.
- Przypomnienie dzieciom zasad zachowania się w miejscach publicznych.

II. Spotkanie w bibliotece

1. Powitanie dzieci w bibliotece przez panią bibliotekarkę.
Przedstawienie się dzieciom, podanie miejsca pracy oraz godzin pracy biblioteki.

2. Zabawa integracyjna pt. „ Powitanie”

Dzieci siedząc w kręgu według kolejności wstają i przedstawiają się swoim imieniem.

3. Przedstawienie dzieciom pracy bibliotekarza. Oprowadzenie dzieci po bibliotece, prezentacja regałów z książkami, omówienie zasad wypożyczania książek, odczytanie kart książek ( autor, tytuł, numer).

4. „ Burza mózgu’ nt. „ Co to jest książka”
N-l zadaje pytanie dzieciom i prosi, aby swobodnie wypowiadały się na podany temat.
Pokaz dzieciom różnych książek, zwrócenie uwagi na budowę książki.

• Słuchanie wiersza M. Przewoźniaka pt. „Kłopoty w bibliotece” odczytanego przez panią bibliotekarkę.

Książkom w pewnej bibliotece
nudziło się tak dalece,
że ni z tego, ni z owego
zaczęły grać w chowanego.
„Calineczka” się schowała
za ogromny atlas ryb.
Szuka krasnal Hałabała,
gdzie się przed nim Plastuś skrył?
Tak się wszystkie wymieszały,
że ta pani w bluzce w prążki
chodzi tutaj już dzień cały,
nie znajdując żadnej książki.
- Wyjaśnienie dlaczego w bibliotece ważny jest porządek.
- Ukazanie różnicy między biblioteką, a księgarnią.
- Wymienienie bajkowych postaci z wiersza.

5. Zabawa dydaktyczna „ Jak należy dbać o książki”

Na dywanie rozłożonych zostaje 5 obręczy z rysunkami wybranych czynności, które zastają dzieciom objaśnione. Każde dziecko ma 3 papierowe kola, które po dokonaniu wyboru wkłada do obręczy. Następnie oceniają „na oko”, gdzie jest najwięcej, a gdzie najmniej kół.
Podsumowanie zadania przez panią bibliotekarkę.

6. Zapoznanie dzieci z etapami powstawania ksiązki na podstawie historyjki obrazkowej „ Od autora do czytelnika”

Oglądanie i opowiadanie treści kolejnych obrazków historyjki :
- autor pisze książkę,
- ilustrator wykonuje obrazki do książki,
- składacz przygotowuje książkę do druku,
- drukarz przygotowuje książkę do druku,
- maszyny drukują książkę,
- czytelnik wybiera i kupuje lub wypożycza książkę.

Wyjaśnienie wyrazów : autor, ilustrator, drukarz

7. Rozwiązywanie zagadek związanych z bohaterami znanych bajek dla dzieci.

8. Podziękowanie za spotkanie.

III. Podsumowanie spotkania w bibliotece

Praca w 4 zespołach. N-l odczytuje dzieciom w zespołach pytanie na które musza udzielić odpowiedzi, ale dopiero po przeprowadzonej dyskusji z całą grupą.( zwrócenie uwagi na umiejętność współpracy w grupie)
- Na czym polega praca bibliotekarza? Co, to jest biblioteka?
- Z czego zbudowana jest książka ?Jak należy obchodzić się z książką?
- Gdzie można kupić, a gdzie wypożyczyć książkę? Jak należy się tam zachować?
- W jaki sposób powstają książki?

Opracowała : Joanna Łaska

Zagadki
Kopciuszek
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
a na pięknym balu gubi pantofelek.

Kot w butach
Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspominacie.
Chodziłem tam w butach, miałem lżejsze życie.

Czerwony Kapturek
Chociaż kłopot z wilkiem miała,
wyszła z opresji zdrowa i cała.

Królewna Śnieżka
U krasnoludków mieszkała,
gdy jej zła macocha jabłko dała.

Jaś i Małgosia
Dwa łasuch tym się szczycą,
że wygrały z czarownicą.

Pinokio
Bardzo wiele przygód miała drewniana chłopczyna,
Zanim z ojcem się spotkała w brzuchu rekina.

Kubuś Puchatek
Powiedz, który to niedźwiadek
Prosiaczka jest sąsiadem,
sąsiadem Kłapouchego
i Krzysia małego kolegą?

O rybaku i złotej rybce
W jakiej bajce spotkasz, dziadka z długa brodą,
Chałupkę starą i sieci nad wodą.

Śpiąca Królewna
Gdy mała księżniczka chrzczona była,
zła macocha urok na nią rzuciła.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.