X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7312
Przesłano:

Ochrona środowiska, segregacja odpadów. Scenariusz zajęć dla klasy trzeciej - edukacja społeczno-przyrodnicza

Klasa IIIc Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Kaliszu Prowadząca – mgr Magdalena Janiak

Cele główne:
- utrwalenie nawyku sortowania śmieci
- konieczność sortowania śmieci

Cele szczegółowe:
- wyjaśnienie podstawowych haseł dotyczących sortowania śmieci (odpady, recykling,
utylizacja...)
- wyszukiwanie wiadomości na temat szkodliwości odpadów
- objaśnienie sposobu sortowania

Przewidywane osiągnięcia:
Uczeń:
- zna pojęcie: odpady, recykling, utylizacja, ekologia, surowce wtórne, segregacja śmieci.
- wie, jak segregować śmieci
- wie, dlaczego segregacja śmieci jest ważna
- potrafi wyjaśnić do czego służą pojemniki oznaczone odpowiednimi kolorami

Metody:
- słowna: opowiadanie, rozmowa, śpiew
- poglądowa
- ćwiczenia praktyczne – segregacja śmieci

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
- materiały edukacyjne dotyczące segregacji śmieci ( broszury, foldery...)
- zbiór wierszy „Abecadło śmieciadło”
- odpady: mokre, suche, niebezpieczne
- płyta CD z piosenką
- karty pracy

Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie do tematu zajęć:
- pogadanka na temat zachowania czystości wokół nas ( w domu, w szkole...)
2.Wyjaśnienie pojęć: ekologia, segregacja śmieci, surowce wtórne, utylizacja śmieci, recykling.
- pokaz materiałów edukacyjnych
3.Wyjaśnienie pojęć: odpady suche, odpady mokre, odpady niebezpieczne
- pokaz tych odpadów
4.Czytanie wierszy przez uczniów zawartych w zbiorze wierszy pt. „Abecadło śmieciadło”:

- „A jak aluminiowa puszka”
- „B jak baterie”
- „E jak elektrośmieci”
- „H jak huta szkła”
- „J jak jabłko”
- „L jak lekarstwa”...
(każdy uczeń posiada egzemplarz zbioru wierszy „Abecadło śmieciadło”)

5. Rozmowa na temat przeczytanych wierszy
6. Przerwa śródlekcyjna:
- Śpiewanie piosenki pt. „Śmieciu precz”:

1.Kiedy rano słońce świeci ,
Wybiegają na dwór dzieci,
Lecz zabawa się nie kleci,
Bo dokoła pełno śmieci
Ref: Śmieciu precz , brudzie precz ,
Ład porządek dobra rzecz,
Śmieciu precz , brudzie precz,
ład porządek dobra rzecz.
2.Tu papierek od cukierka,
tam po soku jest butelka,
ówdzie puszka po napoju
i pudełko może twoje?
Ref: Śmieciu precz , brudzie precz...
3.Życ nie można w bałaganie ,
więc się bierzmy za sprzątanie,
zmykaj śmieciu do śmietnika,
bałaganie , brudzie znikaj!
Ref: Śmieciu precz....

6.Praca w grupach: podział uczniów na trzy grupy (segregacja śmieci z podziałem na suche, mokre, niebezpieczne).
7. Omówienie prac grupowych- podsumowanie pracy.
8.Praca indywidualna: karta pracy- w jaki sposób przygotowujemy śmieci do wyrzucenia?
9. Podsumowanie zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.