X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7030
Przesłano:

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI SZKOLNEJ
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
w Szkole Podstawowej w Sławkowie

Miejsce: sala gimnastyczna
Uczestnicy: pierwszoklasiści, rodzice, nauczyciele, pozostali uczniowie
Wystrój: napis „Ślubowanie klasy I”, tarcza z nazwą szkoły, rota ślubowania, kwiaty,
Pomoce: prymki, zagadki, woreczki, kosz, ołówek, sok, poduszka z tuszem, „Akt ślubowania”, dyplomy, legitymacje, upominki - słowniki ortograficzne,
Cele ogólne:
• wdrażanie do aktywnego uczestniczenia w uroczystościach szkolnych i przestrzegania ceremoniału szkolnego,
• wyrabianie poczucia przynależności do grupy i odpowiedzialności za współdziałanie w zespole klasowym,
• prezentowanie niektórych opanowanych umiejętności i wiadomości (śpiewanie piosenek, recytacja, udzielanie odpowiedzi zdaniem, sprawność ruchowa)

PRZEBIEG

1.Wprowadzenie uczniów klasy I ( dzieci ubrane w strój galowy wchodzą gęsiego za swoim wychowawcą i ustawiają się półkolem przed widownią)

2.Powitanie przybyłych na uroczystość rodziców i społeczność szkolną przez prowadzącą uroczystość.
Witam Wszystkich przybyłych na uroczystość szkolną: Pierwszaków – bohaterów dzisiejszego święta, Rodziców, Panią Dyrektor, Nauczycieli, Pracowników Szkoły i Was Drodzy Uczniowie.
Po raz kolejny w naszej szkole 14 października, to nie tylko Dzień Komisji Edukacji Narodowej, to dzień kiedy do „szkolnej braci” dołączą najmłodsi uczniowie – Pierwszoklasiści. Od 1 września znacie ich, spotykacie na przerwach, ustawiacie się z nimi po dzwonku. Przeżywają razem z Wami smutne i radosne chwile. Jedna z tych ważnych chwil nastąpi dzisiaj. Zanim pierwszoklasiści zostaną pasowani na uczniów, powinni jednak wykazać się różnymi umiejętnościami.
Prosimy rodziców o ocenę odpowiedzi kandydatów na uczniów. Jeżeli uznacie państwo, że odpowiedź jest prawidłowa, proszę o powiedzenie: tak! W przypadku nieprawidłowej odpowiedzi, powiedzcie: nie!

3.Egzamin na ucznia
• Recytacja wiersza „Kto ty jesteś?” przez wszystkich uczniów klasy I.
-Kto ty jesteś? -Czym ta ziemia?
-Polak mały. -Mą Ojczyzną.
-Jaki znak twój? -Czym zdobyta?
-Orzeł Biały. -Krwią i blizną.
-Gdzie ty mieszkasz? -Czy ją kochasz?
-Między swymi. -Kocham szczerze.
-W jakim kraju? -A w co wierzysz?
-W polskiej ziemi. -W Polskę wierzę.

•Uczniowie odpowiadają na zadane pytania: Jakie są nasze barwy ojczyste?, Jakie miasto jest stolicą Polski? W jakiej miejscowości jest szkoła?, Jak nazywa się nasze województwo?, Kto jest patronem szkoły?, Kim był Mikołaj Kopernik?, Kto jest dyrektorem naszej szkoły?, Kim jesteście w szkole?, Jaki jest podstawowy obowiązek ucznia?, Ulubione zajęcie dzieci?, Oglądasz w nim bajki i filmy?, Jaki jest numer naszej klasy?, Na której przerwie pierwszaki jedzą obiad?, Co nosi na plecach uczeń? Jakich przyborów używacie w szkole? (śpiewanie piosenki:
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
kolorowe kredki bardzo lubią mnie,
kolorowe kredki kiedy je poproszę,
namalują wszystko to co chcę.
Namalują domek i na płocie kota.
I wesołe słonko na pochmurne dni.
A gdy lecieć w kosmos,
Przyjdzie mi ochota namalują
Wszystko to, co chcę.
(rodzice każdą odpowiedź oceniają)
•Test sprawnościowy – każdy uczeń musi umieścić woreczek gimnastyczny w koszu.(brawa jeżeli próba powiedzie się)
•Próba odwagi – uczniowie piją sok z cytryny (w kubeczkach dla każdego ucznia jest sok),
•Uczniowie wspólnie śpiewają piosenkę „Ślubowanie”
Wśród pierwszaków chodzą słuchy,
narzekają więc maluchy,
powtarzają niewesoło:
Ślub będziemy brać ze szkołą!

Chciał uciekać Grzesio mały,
ale Konrad, człek bywały,
wytłumaczył mu: kolego,
Ślubowanie- to jest całkiem coś innego!

Musisz przyrzec, że bez przerwy
będziesz dbał o pani nerwy,
będziesz uczył się starannie,
zachowywał nienagannie,
gdy umowa taka stanie,
to jest właśnie ślubowanie. Ooooo!

Grzesio wydał kilka jęków
Potem już się pozbył lęków
I ślubował uroczyście
Nos wytarłszy zamaszyście

4. Ślubowanie
Prowadzący podsumowuje wyniki : Z tego, co widzieliśmy i słyszeliśmy, dzieci udowodniły że, dysponują wiedzą i umiejętnościami i są gotowe zostać uczniami. Zatem drodzy kandydaci, pora na ślubowanie.
Prowadzący wydaje kolejne komendy:
Proszę powstać! (uczestnicy wstają)
Baczność!
Sztandar wprowadzić! (poczet sztandarowy zatrzymuje się w ustalonym miejscu)
Do Hymnu! (zaśpiewanie hymnu)
Spocznij!
Do ślubowania! (uczniowie wyciągają dwa palce prawej ręki na wysokość oczu powtarzają rotę ślubowania)
Ślubuję uroczyście!
Będę się starał być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia Szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców.
Będę uczył się tego co piękne.
Będę kochał swoją ojczyznę.
Po ślubowaniu!
Do hymnu Szkoły!
Spocznij!(uczestnicy siadają)

5.Pasowanie
Prowadzący zaprasza delegację rodziców.
Przedstawiciele rodziców przekazują uroczyście ołówek i proszą:
Szanowna Pani dyrektor ! Przekazujemy ten ołówek i prosimy o pasowanie naszych dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sławkowie.
Obiecujemy, że będziemy dążyć , aby nasze dzieci dbały o dobre imię swojej szkoły, w pełni wykorzystywały czas przeznaczony na naukę oraz przestrzegały norm społecznych. Dołożymy wszelkich starań , aby nasze dzieci czuły, że interesujemy się ich karierą szkolną.
Prowadzący zwraca się do dyrektora: Pani dyrektor proszę o przystąpienie do pasowania dzieci na uczniów.(Dyrektor dotyka ołówkiem ramienia każdego dziecka, a wychowawca rozdaje dyplomy.)

6. Składanie podpisów - prowadzący zaprasza uczniów do złożenia podpisów palcem zamoczonym w tuszu na akcie ślubowania: Staliście się od tej pory pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sławkowie. Proszę, abyście złożyli swój niepowtarzalny podpis na akcie ślubowania.

7.Przemówienia – prowadzący zaprasza do zabrania głosu: proszę teraz o zabranie głosu panią dyrektor, następnie przedstawiciela klasy IV oraz Komitetu Rodzicielskiego. ( po przemówieniu dyrektor wręcza legitymacje szkolne, przedstawiciel starszych uczniów upominki, rodzice słowniki ortograficzne, jeden ze starszych uczniów recytuje wiersz)

Idą Pierwszaki – dawne maluchy.
Jeden w drugiego to same zuchy.
Buzie umyte i ręce czyste,
każdy na plecach dźwiga tornister.
Z bijącym sercem stają przed szkołą.
Jak im tu będzie? – Chyba wesoło!

8.Wręczenie przez dyrektora nagród wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi.

9.Wyprowadzenie pocztu – prowadzący informuje: część oficjalna została zakończona. Proszę o powstanie.
Baczność! Sztandar Szkoły wyprowadzić!

10. Część artystyczna. Prowadzący zaprasza do obejrzenia części artystycznej.
•Wspólne śpiewanie piosenki „Witaj szkoło”
•Inscenizacja wiersza „Atrament i kreda” Jana Brzechwy

Narrator 1
-Wzdychała kreda:
Kreda
-"Wciąż jestem biała, Nie chcę być biała!..."
Narrator 1
- No i - sczerniała.
Narrator 1
-Jęczał atrament:
Atrament
-"O, losie marny, Wciąż jestem czarny, kompletnie czarny, Jak gdyby we mnie kto smołę przelał. Nie chcę być czarny! Dość już!"
Narrator 1
-I zbielał.
Narrator 2
-W szkole straszliwy zrobił się zamęt:
Dziecko 1
-Ładna historia! Biały atrament!
Dziecko 2
-Któż go na białym dojrzy papierze?
Dziecko 3
-Nikną litery i kleksy świeże,
Dziecko 4
-Nie zda się na nic wypracowanie,
Gdy z liter nawet ślad nie zostanie.
Narrator 2
-Zbladł nauczyciel i bladolicy Przez chwilę z kredą stał przy tablicy,
Nauczyciel
- Lecz nic napisać na niej się nie da:
Dziecko 5
-Czarna tablica i czarna kreda!
Dziecko 6
-Jak tu rozwiązać można zadanie,
Dziecko 7
-Gdy cyfr odróżnić nikt nie jest w stanie.
Narrator 2
-Rzekł nauczyciel zakłopotany:
Nauczyciel
-Dziwne to, bardzo dziwne przemiany!
Kreda jest czarna, atrament biały...
Wiemy, kto robi takie kawały!"
Narrator 2
-Mówiąc to palec przytknął do czoła,
Uczeń
-Groźnym spojrzeniem powiódł dokoła I mnie,
choć ja się winnym nie czuję,
Ze sprawowania postawił dwóję.
•Recytacja wierszy przez klasę I

„Uczennica 1”
-Mam mundurek śliczny, nowy, granatowe wstążki
Mam tornister, a w tornistrze same nowe książki.
Minę także mam nowiutką, taką szkolną minę,
Bo do szkoły właśnie idę na ósmą godzinę.
Zaraz przyjdą dzieci, zaraz się spotkamy,
Wcale się nie boję i nie trzymam mamy!

„Uczennica 2”
-Chociaż jestem taka mała, wiem,
że szkoła jest wspaniała!
W szkole są klasy i dużo dzieci,
a czas nauki tak szybko leci!

„W Dniu Nauczyciela”
Praca wychowawcy to praca niełatwa,
Bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.
Kocha ona figle i chętnie się czubi,
Lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi.
Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,
Aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,
Który gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
Jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.
W Dniu Nauczyciela, w dniu Waszego
święta staje tu przed Wami, dziatwa
uśmiechnięta, aby Wam przekazać
najlepsze życzenia.

„Życzenia dla Pani”
Życzę naszej drogiej Pani,
by każdy dzień był miły dla niej,
by ranny budzik srebrne dźwięki
układał dla niej w takt piosenki,
by zaczynała dzień wesoła
i żeby znikła zmarszczka z czoła,
by wiatr jej pachniał,
śmiech jej szumiał,
by każdy w klasie ją rozumiał.

•Wspólne śpiewanie piosenki „ Marsz pierwszaków”
•Inscenizacja wiersza z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej (klasa IV)

„Na wagarach” - wiersz dla dzieci Jadwigi Ruth Charlewskiej

W piękny ranek Jaś z Cezarym
zwiali szybko na wagary.
Po co ciągle siedzieć w szkole,
nad klasówką się mozolić?
Na niegrzecznych pani krzyczy,
trzeba czytać, szkoda czasu,
lepiej ścieżką iść do lasu.

W lesie chłodno i zielono,
stare drzewa w słońcu toną.
Położyli się na trawie,
jak tu dziwnie i ciekawie.
Dzięcioł pnie wciąż ostukuje,
mrówka wolno spaceruje.
Leśne pszczoły miód zbierają,
a pająki sieci tkają,
wiewióreczka je orzeszek,
każdy sie do czegoś spieszy.
Jaś i Czaruś, głodni bardzo,
jagodami nie pogardzą.
Lecz, o dziwo, spośród sosen
sroka skrzeczy ludzkim głosem:
"Idźcie z lasu, wstrętne lenie,
dla was nie ma tu jedzenia,
by jagody w brzuch ładować,
trzeba na to zapracować".
Dołączyła się wiewiórka
i jaszczurka, i przepiórka,
a pan dzięcioł rozgniewany
mocniej stuka w drzewa ściany.
Chłopcy z trawy się zerwali,
szybko z lasu umykali.
I już nigdy, nie do wiary,
nie chodzili na wagary.

10. Zakończenie – prowadząca informuje o zakończeniu imprezy, dziękuje wszystkim za przybycie.( uczestnicy opuszczają salę)

Hanna Lis
Szkoła Podstawowa w Sławkowie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.