X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6423
Przesłano:

Dobrze mieć zainteresowania - konspekt zajęć w kl. III

Anna Magiera
nauczycielka nauczania zintegrowanego
w SP Niezabyszewo
Konspekt lekcji w klasie III
Dział VIII: „W poszukiwaniu dobra”
Temat dnia: „Dobrze jest mieć zainteresowania”

Cele
Uczeń:
- określa pojęcie "hobby",
- opowiada o swoim hobby i pokazuje "eksponaty",
- podaje przykłady kolekcjonerstwa,
- wie dlaczego warto mieć zainteresowania,
- zna znaczenie słów filatelistyka, numizmatyka

Środki dydaktyczne: plansza z podziałem zainteresowań, plansza
z napisem „hobby”, małe karteczki dla każdego ucznia, zbiory "eksponatów" przyniesionych przez uczniów, magnetofon, komputer, projektor multimedialny.

Metody: dyskusja, "burza mózgów", rozmowa.

Formy praca: indywidualna, praca z całą klasą.

Przebieg lekcji

I. Na ostatniej lekcji rozmawialiśmy o tym, jak się uczyć, co robić aby łatwiej i szybciej zapamiętywać wiadomości. Podawaliście przykłady, mówiliśmy o nawyku dobrego gospodarowania czasem, aby nie było nudy i przypadkowych wyborów.
Dzisiaj zajmiemy się waszymi zainteresowaniami.

II. Czy wiecie co oznacza słowo hobby?

1. Sformułowanie terminu "hobby"
a. hobby - szczególne zamiłowanie, upodobanie do czegoś, ulubione zajęcie, któremu poświęca się wolny czas; pasja, konik

b. hobbista - człowiek mający jakieś hobby, interesujący się czymś specjalnie,

c. kolekcjonerstwo- gromadzenie dzieł sztuki, pamiątek historycznych
oraz przedmiotów rzadkich i ciekawych.

2. Każdy uczeń otrzymuje karteczkę na, której zapisuje swoje skojarzenia ze słowem "hobby".
3. Na tablicy nauczyciel wiesza planszę z napisem "hobby".
4. Każdy uczeń przykleja swoją karteczkę wokół napisu.

Nauczyciel rozkłada planszę z rodzajami zainteresowań, omawia ją
i wykłada przyniesione eksponaty.

III. Uczniowie podają przykłady własnego hobby.
- Czy któreś z was zajmuje się jakimś hobby?
- Chętni uczniowie prezentują swoje zbiory, mówią o hobby, pokazują eksponaty.
IV. Piosenka „ Każdy ma jakiegoś bzika”

V. Prezentacja multimedialna o hobby (co zbierają ludzie?). Wyjaśnienie słów „filatelistyka” i „numizmatyka”.
VI. Próba odpowiedzi na pytanie: „Czy warto być hobbystą?”,
„Czy płyną z tego jakieś korzyści?” „Jeśli tak, to jakie?”
Możliwe odpowiedzi:
- rozwijają zainteresowania uczniów,
- dają odprężenie, wypoczynek,
- pozwalają robić coś, co się lubi,
- poszerzają wiedzę,
- uczą systematyczności i organizacji,

VI. W jaki sposób można rozwijać swoje zainteresowania?,
„Gdzie szukać informacji?”

Możliwe odpowiedzi:
- encyklopedie,
- słowniki,
- albumy,
- Internet,
- telewizja,

VII. Zapisanie tematu lekcji i notatki.

VIII. Praca domowa.
Zrobić hasło, plakat zachęcający do wybranego przez siebie hobby.

IX. Ewaluacja zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.