KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
W KLASIE 2
Data: 27.04.2025r.
Uczestnicy zajęć: klasa 2, uczniowie niepełnosprawni w stopniu lekkim
Temat zajęć: „Tworzenie plakatu wiosennej łąki”
Cel główny:
─ wykonanie plakatu wiosennej łąki i jej mieszkańców
Cele szczegółowe:
Uczeń:
─ poznaje mieszkańców łąki
─ wzmacnia koordynację wzrokowo-ruchową
─ rozwija kreatywność
─ usprawnia motorykę małą
─ układa obrazki zwierząt składające się z dwóch połówek
─ przykleja ułożone obrazki zwierząt na plakat
─ rysuje linie pionowe i kropki na brystolu
─ obrysowuje szablon kwiatka i wycina go
─ wypełnia kontur kwiatków plasteliną lub kolorową bibułą
─ rozpoznaje zwierzęta i podpisuje obrazki
Formy:
─ indywidualna
─ grupowa
Metody:
─ praktycznego działania
─ oglądowa
─ słowna
Środki dydaktyczne:
─ obrazki przedstawiające zwierzątka wspomniane w wierszu, tekst wiersza I. Salach „Łąka”, poprzecinane na pół obrazki zwierząt łąkowych, bibuła, plastelina, brystol, kredki, płyta Cd,
Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna:
─ zapoznanie uczniów z przebiegiem zajęć
─ wysłuchanie wiersza I. Salach ,,Łąka ”.
─ zaprezentowanie uczniom obrazków ze zwierzętami wspomnianymi w wierszu. Uczniowie mówią, jakie zwierzątko widzą na obrazkach. Uczniowie niemówiący wskazują odpowiednie obrazki.
2. Faza właściwa:
─ wykonanie plakatu łąki. Przy muzyce na zielonej kartce brystolu uczniowie rysują kredkami pionowe kreski. Na sygnał nauczyciela przesuwają się o jedno miejsce w prawo. Tak samo rysują kropki
─ zamieszczenie obrazków zwierząt na plakacie. Na brystolu znajdują się rozłożone połówki obrazków przedstawiających wybranych mieszkańców łąki. Uczniowie odszukują prawidłową połówkę i dopasowują do właściwego obrazka. Po ułożeniu, nazywają zwierzątko, które przedstawia obrazek.
─ wykonanie kwiatów na łąkę. Uczniowie obrysowują kwiaty od przygotowanego szablonu. Wycinają je, wypełniają ich środki bibułą lub plasteliną, następnie przyklejają je na plakat.
3. Faza podsumowująca:
─ umieszczenie pracy uczniów na tablicy
─ zabawa relaksacyjna – masażyk „Małe żabki”. Uczniowie siadają na dywan. Nauczyciel recytuje wierszyk „Małe żabki” i wykonuje masażyk relaksacyjny.
─ podziękowanie uczniom za udział w zajęciach
opracowała:
mgr Daria Faińska
