SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH W PRZEDSZKOLU
Temat zajęć:
„W krainie szumiących dźwięków” – utrwalanie głoski sz
Grupa wiekowa:
Dzieci 5–6-letnie
Czas trwania:
30 minut
Forma pracy:
Zajęcia grupowe z elementami pracy indywidualnej
Cele zajęć
Cel główny:
Utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski sz w sylabach, wyrazach i prostych zdaniach.
Cele szczegółowe – dziecko:
• usprawnia narządy artykulacyjne (język, wargi),
• prawidłowo oddycha podczas mówienia,
• różnicuje słuchowo głoskę sz i s,
• podejmuje próby poprawnej realizacji głoski sz,
• uczestniczy w zabawach logopedycznych.
Metody i formy pracy
• ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe,
• zabawy logopedyczne,
• ćwiczenia słuchowe,
• metoda zabawowa,
• elementy ruchu.
Pomoce dydaktyczne
• lustra dla dzieci,
• obrazki z wyrazami zawierającymi głoskę sz,
• pacynka (np. „Szumiś”),
• piórka lub kulki z waty,
• karty pracy (opcjonalnie).
Przebieg zajęć
1. Powitanie
Powitanie dzieci pacynką „Szumiś”, która mówi tylko słowa z głoską sz.
Krótka rozmowa wprowadzająca do tematu zajęć.
2. Ćwiczenia oddechowe
• „Zdmuchnij piórko” – dzieci wydmuchują powietrze długim, spokojnym wydechem.
• „Szumiący wiatr” – dzieci naśladują dźwięk szszsz podczas wydechu.
•
3. Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny
Ćwiczenia przed lustrem:
• „Uśmiech i dziobek” – naprzemienne układanie warg.
• „Malowanie sufitu” – język uniesiony do wałka dziąsłowego.
• „Wąż” – wysuwanie i cofanie języka.
4. Ćwiczenia słuchowe
• Dzieci słuchają wyrazów wypowiadanych przez nauczyciela.
• Jeśli słyszą głoskę sz – klaszczą, jeśli s – podnoszą rękę.
(np. szafa, sowa, szalik, sok).
5. Utrwalanie głoski „sz”
• Powtarzanie sylab: sza, szo, szu, asz, osz.
• Nazywanie obrazków z głoską sz.
• Układanie prostych zdań: „To jest szalik.”, „Szafa jest duża.”
6. Zabawa ruchowa „Szumiący las”
Dzieci poruszają się po sali, na hasło „szumi wiatr” wydają dźwięk szszsz i poruszają rękami jak drzewa.
7. Podsumowanie i zakończenie
• Krótkie podsumowanie zajęć.
• Pochwała za aktywny udział.
• Pożegnanie pacynką „Szumiś”.
