Numer: 53953
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z obręczą - skaczę, przeskakuję, przechodzę. Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich z zakresu edukacji fizycznej

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 3-4 letnich
z zakresu edukacji ruchowej i zdrowotnej

Grupa: II 3,4- latki
Prowadząca : Ewelina Hanus
Temat: „Zabawy z obręczą – skaczę, przeskakuję, przechodzę”
Cel ogólny: Rozwijanie sprawności fizycznej poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia.
Cele poznawcze:
• Dziecko zna zasady bezpiecznego uczestniczenia w zabawach ruchowych i ćwiczeniach.
• Dziecko rozpoznaje podstawowe pojęcia związane z aktywnością fizyczną
• Dziecko rozumie wpływ ruchu na zdrowie i samopoczucie.
• Dziecko potrafi nazwać wybrane części ciała zaangażowane w wykonywane ćwiczenia.
Cele kształcące:
• Dziecko doskonali umiejętność biegania, skakania, marszu po obwodzie koła.
• Dziecko potrafi wykonać polecenia ruchowe zgodnie z instrukcją.
• Dziecko koordynuje ruchy w zabawach oraz podczas wykonywania ćwiczeń.
• Dziecko rozwija orientację w przestrzeni oraz świadomość własnego ciała.
Cele wychowawcze:
• Dziecko współpracuje z rówieśnikami podczas zabaw ruchowych.
• Dziecko uczy się odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.
• Dziecko kształtuje pozytywną postawę wobec aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody pracy : instrukcja, pokaz, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń.
Środki dydaktyczne: obręcze gimnastyczne, tamburyno
Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka :
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
8) wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała;

III. Społeczny obszar rozwoju dziecka.
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. Powitanie
Dzieci stoją w kole. Witamy się różnymi częściami ciała.
2. Marsz z krążkiem- ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
◦ marsz po sali z krążkiem trzymanym: przed sobą, nad głową, z boku, za plecami;
◦ na sygnał: zatrzymanie i uniesienie krążka w górę.
II Część główna:
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody na skrzyżowaniu” – dzieci biegają po sali, w dłoniach przed sobą trzymają obręcz- kierownicę. Kiedy nauczycielka podnosi czerwony krążek, samochody zatrzymują się. Kiedy podnosi krążek zielony, samochody kontynuują jazdę.
4. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: Podłoga- sufit. Rozsypka. Na zapowiedź: Podłoga!- dzieci wykonują przysiad, kładą swoją obręcz na podłodze, a na zapowiedź : Sufit!- unoszą swoją obręcz jak najwyżej w stronę sufitu.
5. Ćwiczenie równowagi: Zakładanie obręczy na prawą i lewą stopę oraz krótkotrwałe stanie na jednej nodze.
6. Skoki: Skoki obunóż wokół kółka, skoki obunóż do wnętrza koła oraz dowolne przeskoki przez koło.
III Część końcowa:
7. Ćwiczenie uspokajające : „Zasłużony odpoczynek”- Leżenie tyłem, ręce trzymają obręcz na brzuchu, nogi zajęte w kolanach, oparte o podłoże. Rytmiczne przenoszenie obręczy za głowę i powrót do pozycji wyjściowej. Pracę ramion łączymy z wdechem.
8. Odłożenie obręczy gimnastycznych w wyznaczone miejsce.
Ewaluacja:
Ocena pracy dzieci poprzez obserwację zaangażowania i poprawność wykonywania ćwiczeń

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.