X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53940
Przesłano:

Krajobraz sawanny i stepu. Scenariusz zajęć

Scenariusz Lekcji: Krajobraz sawanny i stepu
Klasa: V
Przedmiot: Geografia
Czas trwania: 45 minut

Cel ogólny:Poznanie cech charakterystycznych krajobrazu sawanny i stepu, ich położenia na kuli ziemskiej oraz przystosowań organizmów do życia w tych strefach.

Cele szczegółowe (Uczeń potrafi):
-Wskazać na mapie główne obszary występowania sawann i stepów.
-Wymienić główne cechy klimatu obu stref.
-Rozpoznać charakterystyczne gatunki roślin i zwierząt.
-Wyjaśnić różnice między sawanną a stepem.

Metody pracy:
Pogadanka z wykorzystaniem mapy świata.
Praca z materiałem wizualnym (zdjęcia, schematy).
Tabela porównawcza (klasyfikacja informacji).
Burza mózgów.

3. Przebieg lekcjiI.
I. Faza wprowadzająca (7 min)Czynności organizacyjne.
Wprowadzenie:
Nauczyciel zadaje pytanie: „Czy trawa może być wyższa od człowieka?”. Nawiązanie do ogromnych obszarów trawiastych świata.
Lokalizacja: Uczniowie odnajdują na mapie świata:Sawanny: Afryka (wokół lasów równikowych), Ameryka Południowa, Australia.Stepy: Azja Środkowa, Ameryka Północna (preria), Ameryka Południowa (pampa).

II. Faza realizacyjna (28 min)
A. Sawanna – kraina dwóch pór roku
Klimat: Wysoka temperatura przez cały rok (powyżej 20°C). Występują dwie pory roku: deszczowa (bujna roślinność) i sucha (żółknięcie traw, pożary).Roślinność: Dominują wysokie trawy, rzadko rozrzucone drzewa: baobaby (magazynują wodę w pniu) oraz akacje (parasolowate korony).Zwierzęta: „Wielka Piątka” i ogromne stada roślinożerców (zebry, antylopy, żyrafy).
B. Step – morze traw bez drzew
Klimat: Duże różnice temperatur między latem (gorące) a zimą (mroźne). Opady są zbyt małe, by mogły wyrosnąć drzewa.Roślinność: Brak drzew (z wyjątkiem dolin rzecznych). Niskie trawy, rośliny cebulkowe (tulipany).Zwierzęta: Głównie gryzonie (susły, chomiki), konie, antylopy (suhaki) oraz ptaki drapieżne.C.

Porównanie (Tabela dla uczniów)

III. Faza podsumowująca (10 min)Zadanie typu „Prawda/Fałsz”:
Na stepie rosną lasy. (F)
Baobab magazynuje wodę w pniu. (P)
W strefie stepów występują mroźne zimy. (P)
Notatka do zeszytu: Krótkie podsumowanie najważniejszych różnic w punktach.
Zadanie domowe: Wybierz jedno zwierzę żyjące na sawannie lub stepie i opisz w 3 zdaniach, jak przystosowało się do panujących tam warunków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.