X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53893
Przesłano:

Klimaty na kuli ziemskiej. Lekcja geografii - scenariusz

Konspekt lekcji Geografii – klasa 2R

Zespół Szkół Ekonomicznych w Olsztynie
Rok szkolny 2023 / 24

Klasa 2R
Nauczyciel – Monika Tymofiejczyk
Data – 09 luty 2024r klasa - 2R
Temat – Klimaty na kuli ziemskiej.

I. Cele ogólne:
- wskazać i rozpoznać strefy klimatyczne
- scharakteryzować poszczególne typy klimatów
- rozpoznać strefę i typ klimatu na podstawie klimatogramu

II. Cele szczegółowe:
1. Uczeń definiuje klimat i wymienia elementy klimatu.
2. Omawia czynniki kształtujące klimat na Ziemi.
3. Wyjaśnia, na czym polega strefowość klimatów na Ziemi.
4. Charakteryzuje strefy klimatyczne na Ziemi i uzasadnia zasięg tych stref.
5. Opisuje wybrane typy klimatów na podstawie klimatogramów i mapy klimatycznej.
6. Uczeń porównuje strefy klimatyczne i wybrane typy klimatów za Ziemi na podstawie rocznego przebiegu teperatury powietrza i sum opadów atmosferycznych.
7. Wskazuje różnicę między klimatem mrskim a klimatem kontynentalnym
8. Opisuje cechy klimatu lokalnego w miejscu zamieszkania.
9. Uczeń wykonuje ćwiczenia na podstawie dostępnych pomocy naukowych ( podręcznik, karty pracy, mapa tematyczna, mapa stref klimatycznych, prezentacja multimedialna ).

III. Forma pracy – indywidualna i grupowa

IV. Metody – prezentacja, pogadanka, ćwiczenia praktyczne

V. Środki dydaktyczne:
- podręcznik, ćwiczenia, mapa stref klimatycznych

VI. Przebieg zajęć:

1. Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Przedstawia temat i cel lekcji.
2. Nawiązanie do nowego tematu:

Ilość energii słonecznej jaka dociera do powierzchni Ziemi zależy głównie od szerokości geograficznej. Wiemy, że na Równiku Słońce grzeje najmocniej.
Im dalej równika tym kat padania jest co raz mniejszy , więc nagrzanie Kuli Ziemskiej słabnie.
W związku z tym na różnych szerokościach geograficznych notuje się różne temperatury, ilości opadów, ciśnienie atmosferyczne.
Czy na Kuli Ziemskiej może być jedna Strefa Klimatyczna???

2. Faza realizacyjna:
Czynności nauczyciela :
N. omawia temat na podstawie prezentacji.

1. Przekonajmy się ile jest Stref Klimatycznych, wskazuje strefy klimatyczne na mapie. Przypomina pojęcie - Klimat.
2. W każdej strefie klimatycznej wyróżniamy poszczególne typy klimatów. Jak myślicie dlaczego???
5. Proszę o odczytanie z ryc.1 str.113 Stefę klimatyczną oraz Typ klimatu oznaczony cyfra 4.
6. Proszę odczytać współrzędne geograficzne miasta Neapol i na podstawie ryciny w podręczniku określić w której strefie klimatycznej leży.

7. W strefie klimatycznej umiarkowanej wyróżniamy dwa typy klimatów : klimat morski i klimat kontynentalny.
Klimat morski charakteryzuje się ciepłymi zimami i chłodnymi latami – przewaga morskich mas powietrza
( amplituda roczna temp. mała) , klimat kontynentalny - suche , gorące lata i suche i mroźne zimy , przewaga kontynentalnych mas powietrza ( amplituda roczna temp. wysoka)
8. Przypomnijmy sobie co to jest amplituda.
9. Obliczmy amplitudę dla klimatu morskiego oraz klimatu kontynentalnego
10. W której strefie klimatycznej leży Polska?

VII. Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi Uczniów o podanie przykładów:
„ W jaki sposób należy dbać o układ ruchu, krwionośny, oddechowy, pokarmowy ?” Odpowiednie odżywianie, sport itd.
Nauczyciel podsumowuje prace Uczniów, dziękuję za wykonaną pracę . Karty pracy Uczniowie wklejają do zeszytów a schematy szkieletu człowieka nauczyciel wiesza na gabloty w klasie.

Nauczyciel geografii
Monika Tymofiejczyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.