X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53852
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak przyjemnie i wesoło, kiedy dynia krąży w koło - dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam

Opracowała:
mgr Paulina Niemierska
Data: 31.10.2025 r. mgr Milena Szadkowska-Różycka

Scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich
Grupa IV

Temat tygodnia: Rodzinne fotografie.
Temat zajęć: "Jak przyjemnie i wesoło, kiedy dynia krąży w koło - dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam".

Grupa wiekowa: 5 latki

Cel ogólny:
- poszerzenie wiedzy przyrodniczej na temat dyni

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia podstawowe informacje na temat dyni
- bierze udział w zabawie muzycznej
- wypowiada się pełnym zdaniem na określony temat
- uczestniczy we wspólnej zabawie z rówieśnikami
- współdziała w grupie
- wykonuje ćwiczenia logopedyczne

Metody pracy:
- słowne (rozmowa, objaśnienia, instrukcje słowne)
- oglądowe (obserwacja, pokaz)
- czynne (stawianie zadań do wykonania, metoda ćwiczeń)
- aktywizujące (burza mózgów, elementy pedagogiki zabawy Klanza)

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
Piosenka „Witam Was”, odtwarzacz CD, 5 dynie o różnych kształtach, karty z dyniami (logopeda), chusta animacyjna, utwór „Jesień” A.Vivaldi, sylwety dyni i jabłek, sylweta dyni (biała do pracy plastycznej), pomarańczowa bibuła, dyplomy dniowe, kolorowe piórka, sylwety dyni (do ewaluacji)

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne:

1. „Wszyscy są, witam Was” – powitanie dzieci piosenką.
Nauczycielka stojąc w kole z dziećmi śpiewa piosenkę i ilustruje piosenkę ruchem:
Wszyscy są, (pokazuje na wszystkie dzieci)
witam was! (machamy do siebie)
Zaczynamy już czas! (wskazujemy zegarek)
Jestem ja, (wskazujemy na siebie)
jesteś ty, (wskazujemy na wybraną osobę)
raz, dwa trzy! (odliczamy do 3 pokazując palce)

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=h9wMpq8kqkA

II. Zajęcia właściwe:

1. „Dynia” – rozmowa kierowana z wykorzystaniem tematycznych okazów.
Nauczyciel pokazuje dynie dzieciom i wydrąża środek. Dzieci maja okazję zobaczyć co kryje w sobie dynia i co możemy z tym zrobić. Wydobyte pestki rozkłada na papierze i pozostawia do osuszenia. Pytania pomocnicze:
- jak wygląda dynia?
- co można zrobić z dyni?
- jaki ma kolor i kształt?
- czy dynie różnią się od siebie?
- jakie potrawy można zrobić z dyni?

2. „Szybka dynia ” – zabawa ruchowa.
Dzieci ustawiają się w rzędzie z lekko rozchylonymi nogami. Nauczycielka pierwszemu dziecku daje małą dynię. Zadaniem dzieci jest podawanie dyni pomiędzy nogami do tyłu. Gdy ostatnie dziecko otrzyma dynię zabawa dobiega końca.

3. „Dyniowa gimnastyka buzi i języka” – ćwiczenie logopedyczne.
Logopeda rozkłada na dywanie karty z obrazkami dyni, z różnymi ćwiczeniami artykulacyjnymi – drukiem do dołu. Każde dziecko po kolei losuje jedną kartę, pokazuje grupie, a następnie wszyscy wykonują ćwiczenie.

4. „Jesienne owoce i warzywa” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Dzieci stoją w kole na dywanie trzymając chustę animacyjną. Podczas utworu np. A.Vivaldi „Jesień”, dzieci delikatnie wachlują chustą. Gdy muzyka ucichnie nauczycielka podaje kolor i dzieci, które mają w tym kolorze ubranie chowają się pod chustę na chwilę. Po chwili wracają na swoje miejsce. Zabawę prowadzimy, tak, by wszystkie dzieci miały okazję schować się pod chustę.

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=5jJvvGqdPVk

5. „Dyniowe wzory” – zabawa spostrzegawcza (kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej).
Nauczycielka prezentuje sylwety jabłka i dyni. Następnie układa szereg (dynia – 3 sztuki, jabłko 4 sztuki) np.: dynia, jabłko, jabłko, dynia ... i tak dalej. Umawia się
z dziećmi, że wykonują dane ćwiczenie gdy dotknie danej sylwety: dynia to przysiad, a jabłko to podskok. Zabawa trwa do skończenia szeregu.

6. „Dynia” - praca plastyczna.
Każde dziecko dostaje wyciętą z papieru dynię i jego zdaniem jest ozdobić sylwetę dyni pomarańczowymi kulkami z bibuły.

III. Zajęcia końcowe:

1. „Ćwiczenia oddechowe z piórkami” – ćwiczenie oddechu.
Logopeda rozdaje każdemu dziecku kolorowe piórko. Układamy je na zewnętrznej stronie dłoni, którą unosimy na wysokość nosa (tak, żeby piórko nie spadło). Bierzemy wdech nosem, wydech robimy również nosem tak aby zdmuchnąć dłoni piórko. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

2. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Rozdanie dzieciom dyplomów za udział w Dniu Dyni.

3. Ewaluacja.
Każde dziecko dostaje sylwetę dyni i jego zadaniem jest dorysować buźkę wesołą (zajęcia się podobały) albo buźkę smutną (zajęcia się nie podobały) wybranym mazakiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.