Piłki
- scenariusz biblioedukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym (5 lat)
Problemy / diagnoza
- nieśmiałość i brak wiary we własne możliwości,
- brak lub niskie poczucie własnej wartości,
- poczucie osamotnienia,
- nieumiejętność ułożenia dobrych relacji z rówieśnikami,
Cele terapeutyczne lekcji:
- odzyskanie lub umocnienie poczucia własnej wartości ;
- rozwijanie umiejętności rozpoznawania i werbalizowania emocji - przełamanie nieśmiałości do wypowiadania własnych uczuć;
- zachęcanie do twórczej aktywności na zajęciach oraz samodzielnego wypowiadania się;
- przełamywanie onieśmielenia, uświadomienie dzieciom ich prawa do bycia sobą;
- zwrócenie uwagi, że każdy jest inny i posiada własne indywidualne uczucia i możliwości;
-zachęcenie do kontaktów z rówieśnikami, przełamywanie niechęci do nawiązywania więzi;
-ukazanie radości z faktu posiadania kolegów;
rozbudzenie wrażliwości na siebie oraz na postrzeganie innych takimi, jakimi są;
Metody:
- praca plastyczna, pogadanka, zabawy integrująco-aktywizujące
Formy:
- indywidualna, grupowa i zbiorowa
Materiały:
klej, kredki, nożyczki, kolorowy papier lub bibuła, kartki papieru formatu A5 dla każdego uczestnika z przygotowanym szablonem bohatera opowiadania (różne piłki), magnetofon z muzyką relaksacyjną, duży arkusz szarego papieru, kilka kocyków (5-8)
Przebieg zajęć:
1. Po przywitaniu uczniów przez prowadzącego następuje wstęp do zajęć.
2. Zabawa aktywizująco-integrująca "Stonoga". Dzieci ustawiają się jeden za drugim ("gęsiego") , chwytają się za biodra i maszerują wkoło sali. Na komendę prowadzącego zmieniają kierunek marszu, np. stonoga idzie prosto, do tyłu, w lewo lub w prawo, biegnie).
3. Następnie dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel czyta bajkę pt. Piłki.
4. Po przeczytaniu tekstu nauczyciel zadaje pytania:
* Kto jest bohaterem bajki?
*Jak wyglądała piłka?
* Gdzie piłka była, gdy inne zabawki się bawiły?
* Dlaczego piłka nie włączała się do wspólnej zabawy? Dlaczego się ukrywała?
* Jakie zabawki zaprosiły nieśmiałą piłkę do zabawy?
5. Podczas krótkiego omówienia bajki nauczyciel próbuje uświadomić dzieciom, że nie jest ważne jak wyglądamy, ale jak się zachowujemy wobec innych. Prowadzący zwraca uwagę na umiejętność dokonywania oceny na podstawie cech charakteru i postępowania. Uświadamia, że ważna jest wiara w siebie i w swoje możliwości, że każda osoba jest niezwykłą indywidualnością. Nauczyciel podkreśla fakt, że dzięki akceptowaniu siebie, inaczej patrzymy na otoczenie, że stajemy się bardziej otwarci na innych. Dużo daje przełamanie własnej nieśmiałości i otwarcie się na rówieśników, na kontakty i wspólne zabawy.
6. Zabawa relaksująco- integrująca Kładka. Z przygotowanych zrolowanych koców na podłodze układa się kładkę (jeden blisko drugiego). Następnie grupa dzieci ustawia się gęsiego z jednej strony i przechodzą po ułożonej kładce. Po jednej serii można wykonać kolejne przejście dzieci z zamkniętymi oczami, ale wtedy w razie potrzeby część grupy asekuruję idące dzieci.
7. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki papieru z szablonem piłek. Uczniowie mają pokolorować piłeczki lub wykleić je kolorowym papierem (bibułą), aby powstały różne piłki, które mają ich wyobrażać. W tle słychać muzykę relaksacyjną. Po wykonaniu zadania, prace zostaję naklejone na arkusz szarego papieru, by pokazać różnorodność bohaterów.
8. Na zakończenie zajęć dzieci pod swoimi przyklejonymi kolorowymi piłeczkami rysuję buźki, które mają oznaczać zadowolenie z zajęć.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 