Scenariusz zajęć plastycznych
Grupa wiekowa: dzieci 4-, 5-, 6-letnie
Temat: „Idzie zima”
Obszary z podstawy programowej:
I 5, II 3, III 8, IV 1, 5, 8, 18
Cel ogólny:
rozwijanie zainteresowania otaczającym światem.
Cele operacyjne – dziecko:
określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody,
ilustruje ruchem tekst opowiadania,
wykonuje pracę plastyczną nową techniką.
Metody pracy:
oglądowa – film edukacyjny,
zadań stawianych dzieciom do wykonania – praca plastyczna.
Formy pracy:
praca z całą grupą,
praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
tablica multimedialna,
film edukacyjny: „Zima z panem Nauczakiem”,
niebieska kartka A4,
folia aluminiowa,
klej, biała farba plakatowa,
ołówek.
Przebieg zajęć
1. Zabawa integracyjna na powitanie – „Kto tak jak ja?”
Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko staje w środku i mówi np.: „Kto tak jak ja lubi kolor zielony?” albo „Kto tak jak ja ma coś niebieskiego na sobie?”.
Dzieci, które spełniają podany warunek, zmieniają miejsce.
(Cel: integracja grupy, wprowadzenie do zajęć w radosnej atmosferze).
2. Film edukacyjny – „Zima z panem Nauczakiem”
Oglądanie fragmentu filmu na tablicy multimedialnej.
Rozmowa kierowana:
o jakiej porze roku był film?
jakie są pierwsze oznaki zimy?
jakie zjawiska atmosferyczne występują zimą?
(Cel: wzbogacanie wiedzy dzieci o zimie).
3. Zabawa ruchowa – „Pada śnieżek”
Dzieci słuchają opowiadania nauczyciela i ilustrują ruchem jego treść:
wirujące płatki śniegu,
lepienie kul,
bieg po parku,
ukrywanie się przed śniegiem,
rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana.
(Cel: rozwijanie wyobraźni ruchowej, ekspresji i koordynacji).
4. Praca plastyczna – „Zimowe drzewo”
Rysowanie kształtu drzewa na niebieskiej kartce.
Wydzieranie i formowanie pasków z folii aluminiowej.
Przyklejanie folii do narysowanego kształtu drzewa.
Stemplowanie śniegu białą farbą za pomocą palców.
(Cel: rozwijanie kreatywności, poznanie nowej techniki plastycznej, ćwiczenie sprawności manualnej).
5. Ewaluacja zajęć
Prezentacja gotowych prac w kręgu.
Rozmowa o tym, co dzieciom się podobało w zajęciach.
Docenienie wysiłku i pomysłowości dzieci.