Numer: 53408
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ziemia - nasz wspólny dom. Dzień Ochrony Środowiska

Scenariusz zajęć „Dzień Ochrony Środowiska”
Temat: „Ziemia – nasz wspólny dom”
Cele ogólne:
• kształtowanie postawy proekologicznej;
• rozwijanie świadomości, że każdy może dbać o środowisko;
• poznanie podstawowych zasad ochrony przyrody (segregacja, oszczędzanie wody, dbanie o rośliny/zwierzęta);
Cele operacyjne (dziecko):
• rozumie, co to znaczy „chronić środowisko”;
• potrafi segregować odpady według rodzaju;
• wie, jak można dbać o przyrodę (oszczędzanie wody, sprzątanie śmieci, sadzenie roślin);
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, dydaktycznych i plastycznych;
• potrafi pracować w grupie, dzielić się zadaniami i przestrzegać ustalonych zasad;
Metody:
• słowne;
• oglądowe;
• praktyczne;
• ruchowe;
• aktywizujące;
Formy:
• indywidulana;
• grupowa;
• zbiorowa;
Pomoce dydaktyczne: kolorowe pojemniki i oznaczenia do segregacji, obrazki śmieci do sortowania, stare gazety, butelki, nakrętki, makaron do kolażu, farby, klej, kartony, nożyczki, zielone i czerwone emotki;
Przebieg zajęć:
Wstęp:
1. Wyjaśnienie celu zajęć i ich tematu.
2. Rozmowa z dziećmi: „Co to znaczy dbać o przyrodę?”, „Co my możemy zrobić?”
Zajęcia główne:
1. Układanie z obrazków „Zdrowego Talerza” (warzywa, owoce, białka, zboża).
Zabawa ruchowa: „Strażnicy przyrody” (10 minut)
1. Zabawa „Wrzuć do dobrego kosza” – sortowanie śmieci do kolorowych pojemników (plastik, papier, szkło, bio).
2. Zabawa „Uratuj drzewko” – dzieci ozdabiają papierowe drzewko „dobrymi uczynkami” dla przyrody (nalepki w kształcie liści z narysowanymi pomysłami).
3. Zabawa muzyczna z elementami pantomimy – dzieci naśladują działania: sadzenie drzew, podlewanie kwiatów, zbieranie śmieci, segregowanie, zakręcanie kranu.
4. Praca plastyczna w grupach: „Moja planeta”. Technika dowolna: dzieci tworzą pracę plastyczną przedstawiającą czystą, zieloną Ziemię (kredki, farby, kolaż z materiałów wtórnych).
Zakończenie:
1. Omówienie działań: „Co zapamiętałeś?”, „Jak możesz dbać o Ziemię codziennie?”
2. Ewaluacja – dzieci podnoszą zielone emotki jeśli zajęcia im się podobały i czerwone, jeśli się nie podobały.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.