X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5339
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Buty na rózne okazje

Scenariusz zajęć koleżeńskich przeprowadzonych w grupie dzieci 4-5 letnich w dniu 30.11.2006r.

Temat kompleksowy: Ubieramy się coraz cieplej.
Temat zajęć: Buty na różne okazje.
Cel ogólny:
Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości społeczno-kulturowej poprzez poznawanie tradycji regionalnej;

Cele szczegółowe:
znajomość nazw różnych rodzajów butów oraz stanowisk w zakładach pracy;
aktywizowanie mowy i myślenia abstrakcyjnego;
motywowanie do czytania;
orientacja w schemacie własnego ciała;
umiejętność dokonywania wyborów oraz współdziałania z innymi dziećmi.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• nazwie obuwie odpowiednie do pory roku, pogody lub sytuacji;
• określi zadania pracowników w zakładach produkcyjnych;
• rozróżni lewy but i prawy but;
• wypowie się na określony temat i sformułuje wnioski;
• samodzielnie dokona wyboru zadania, przyborów, materiałów, narzędzi i stanowiska pracy.

Środki dydaktyczne: różne rodzaje butów: sportowe, kalosze, pantofle, kozaki, klapki; rysunki różnych rodzajów obuwia; napisy do czytania globalnego: but, buty; opowiadanie "Dbamy o swoje buty" A. Kłyszejko; klej, nożyczki, kolorowy papier, plastelina, farby plakatowe, pojemniki z literą B; magnetofon; kaseta z muzyką klasyczną.

Metody:
aktywizująca,
problemowa,
globalnego czytania,
słowna,
samodzielnych doświadczeń.

Formy pracy: zbiorowa, zespołowa.

Przebieg:
1. Rozmowa na temat butów, w jakich przychodzą obecnie do przedszkola. Wyjęcie z pudła kilka par butów, porównywanie ich. Zwrócenie uwagi na ich czystość.
2. Nazywanie butów na ilustracjach, przyporządkowanie do odpowiedniej pogody.
3. Czytanie globalne napisów but, buty.
4. Oglądanie kapci, porównywanie wzorów, wielkości, kolorów, elementów zdobniczych, materiałów z których zostały wykonane.
5. Opowiadanie "Dbamy o swoje buty" ilustrowane ruchem, połączone z ćwiczeniem mowy.
6. Omawianie przeznaczenie butów: kalosze z gumy, pantofle z płótna, kozaki ze skóry. Zastanawianie się skąd mamy buty i co by było gdyby człowiek nie miał butów.
7. Zabawa ruchowa przy muzyce "Prawy do lewego" - na przerwie w muzyce stosowanie poleceń np. prawy pantofel zdjąć, lewy na prawą nogę.
8. Zorganizowanie zakładu produkcji obuwia na każdą porę roku.
9. Wybranie dyrektora, który kontroluje pracę i na dobry but naklei literkę "b".
10. Wybranie projektantów, którzy zaprojektują buty.
11. Zaproszenie pozostałych dzieci do magazynów, gdzie wybierają narzędzia którymi ozdobią buty. Mogą także sami je zaprojektować.
12. Naklejanie na każdy wykonany but napisu : but.
13. Ułożenie butów na półkach: na górnej półce, na dolnej, na środkowej.
14. Przy półce umieszczenie napisu: buty.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.