Numer: 53387
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Teatr cieni "Jaś i Małgosia" na podstawie baśni braci Grimm

Scenariusz zajęć
Temat: Teatr cieni „Jaś i Małgosia” na podstawie baśni braci Grimm.
Opracowała: Łapińska Monika
Cele:.
- budzenie zainteresowania teatrem, utrwalenie zasad panujących w teatrze,
- poznanie z techniką inscenizacji z wykorzystaniem teatru cieni,
- zapoznanie z zachowaniami społecznie akceptowanymi, jakie zapewnia Konwencja o prawach dziecka (Ochrona dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie: rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci).
- utrwalenie praw i obowiązków dziecka, rozwijanie samodzielności.
Formy:
- grupowa
Środki dydaktyczne: sznurek, nagranie, rekwizyty do przedstawienia, bilety, pufy, emblematy.
Przebieg zajęć:
1. „W teatrze” - zabawa słownikowa.
Dzieci zainspirowane wystrojem sali opowiadają: czym jest teatr, kto występuje w teatrze, jakie są rodzaje teatru, jak powinniśmy się zachować podczas wizyty w teatrze.
2. „Kasa biletowa”- zabawa orientacyjno- porządkowa.
Dzieci podchodzą do swojego miejsca przy stoliku na którym jest przygotowany bilet do teatru. Zadaniem dzieci jest wyszukanie miejsca na dywanie zaznaczonego na bilecie. (kolory puf).
3. „Jaś i Małgosia”- teatr cieni na podstawie wyż. wym. baśni braci Grimm.
Nauczyciel zapoznaje z tytułem przedstawienia i informuje dzieci na co powinny zwrócić uwagę oglądając przedstawienie.
Rozmowa na temat przedstawienia:
- Kto występował w przedstawieniu?,
- Co stało się z bohaterami baśni?,
- Jak czuły się dzieci, kiedy zostały opuszczone przez rodziców?,

4. „Powrót do domu”– zabawa integracyjna.
Dzieci siadają w kole. Nauczyciel rozpoczyna zabawę: trzyma kłębek i mówi "Jestem Monika i podaję do Edgara ", Edgar łapie nić, zakręca na paluszek, a cały kłębek rzuca do kolejnego dziecka wymieniając jego imię. Każde kolejne dziecko łapie nić i rzuca kłębek dalej. Zabawa toczy się, aż wszystkie dzieci wypowiedzą swoje imię i kłębek powróci do nauczyciela. Kłębek krążąc pomiędzy dziećmi tworzy drogę, którą na koniec trzeba wrócić.
Podczas zabawy nauczyciel pyta o samopoczucie dzieci oraz czy powrót jest czymś łatwym i zawsze się udaje.

5. „Gąski, gąski do domu” – zabawa bieżna.
Rozmowa na temat zachowania dzieci podczas spacerów z rodzicami lub opiekunami, o możliwych niebezpiecznych sytuacjach podczas wyjść. Kogo mogą spotkać na drodze, co im może zagrażać podczas spacerów i zabaw na placach zabaw odnosząc się do wyż. wym. zabawy.

6. Ewaluacja – dzieci określają swój nastrój podczas zajęć poprzez ułożenie na dywanie emblematów z określonymi minami. Emblemat uśmiechnięty – czułem się dobrze na zajęciach, dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy; emblemat smutny – na zajęciach coś mi przeszkadzało, nie czułem się na nich komfortowo.

Monika Łapińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.