Numer: 53273
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mamo, tato - pobawmy się! Zabawy wspierające rozwój dziecka - warsztaty dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych (warsztatów) dla rodziców

Niepubliczne Przedszkole ................
Data: ,............., godz. ..........
Grupa: dzieci 3-letnie
Prowadzący: ..............
Czas trwania: ok. 45 minut

Temat zajęć: „Mamo, Tato – pobawmy się!” – zabawy wspierające rozwój dziecka.

Cele - rodzic:
Integracja dzieci i rodziców, włączanie rodziców do współdziałania z przedszkolem.
Wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy rodzica z dzieckiem.
Zainteresowanie rodziców uroczystościami przedszkolnymi i spotkaniami grupowymi .
Wzbogacenie wiedzy na temat sposobów wspierania rozwoju dziecka.
Cele - dziecko:
Integracja dzieci i rodziców, wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy rodzica z dzieckiem.
Kształtowanie umiejętności współpracy w zespole.
Wdrażanie do uważnego słuchania.
Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej i koncentracji uwagi.
Rozwijanie pamięci wzrokowej
Doskonalenie motoryki małej i dużej.
Rozwijanie orientacji w przestrzeni.
Metody:
podające: pokaz, instrukcja, pogadanka
poszukujące: rozmowa, obserwacja czynna
praktyczne: ćwiczeń, zadań zamkniętych, zabaw dydaktycznych
waloryzacyjne: swobodnej ekspresji plastycznej, swobodnej ekspresji
ruchowej
Formy:
zbiorowa
zespołowa
indywidualna

Środki: plakietki do wykonania identyfikatorów; flamastry; kredki; folia malarska; podkładki; maty; CD z muzyką „Dyscyplina bez nakazów – Fitness terapeutyczny dla dzieci”; instrumenty: grzechotka, trójkąt, bębenek, flet; ilustracje przedstawiające instrumenty (grzechotka, trójkąt, bębenek, flet) – zestaw dla każdej pary: rodzic i dziecko; pudełka oraz zestaw identycznych przedmiotów dla każdej pary dla każdej pary + zestaw dla prowadzącego; tekst opowiadania ruchowego „Przygody łakomego misia” (wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej); pistolety oraz wkłady do kleju na ciepło; tablice z regipsu; nakrętki, śruby, zamki, itp. przybory do wykonania tablicy manipulacyjnej; woreczki strunowe; żel do włosów/ bezbarwne mydło w płynie; kolorowe koraliki,; taśma - kolory takie jak koraliki; mąka kukurydziana; woda; miski;

Plan zajęcia:
Powitanie uczestników zajęć.
Omówienie kwestii organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem grupy oraz przedszkola.
Zaproszenie do wspólnej aktywności
Wykonanie identyfikatorów.
Ćwiczenia gimnastyczne metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
„Skoncentruj się!” – zabawa słuchowa (wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej „Słuchaj, zapamiętaj i powtórz szeregi dźwiękowe”)
„Co włożyłeś do pudełka” – zabawa dydaktyczna.
Zabawa ruchowa „Przygody łakomego misia” (wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej)
„Mały majsterkowicz” – przygotowanie tablicy manipulacyjnej
„Magiczny woreczek” – zabawa rozwijająca sprawność motoryczną rąk.
„Na opak” – wykonanie cieczy nienewtonowskiej.
Część relaksacyjna według zestawu ćwiczeń Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

Przebieg zajęcia:

Powitanie uczestników zajęć.
Nauczycielki witają gości, proszą, by to rodzic sprawował opiekę nad dzieckiem podczas zajęć.

Omówienie kwestii organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem grupy oraz przedszkola.
Nauczycielki prezentują bieżące sprawy grupy i przedszkola (m.in. zaproszenie na Uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty; propozycja wycieczki; odpowiedzi na pytania rodziców). Podpisanie listy obecności.

Zaproszenie do wspólnej aktywności
Nauczycielki przedstawiają plan zajęć, zapraszają do wspólnego działania.

Wykonanie identyfikatorów.
Rodzice oraz dzieci wykonują identyfikatory- według własnego pomysłu (rodzic i dziecko mogą mieć oddzielne identyfikatory lub jeden wspólny identyfikator).

Ćwiczenia w nawiązywaniu kontaktu z rodzicem - powitanie różnymi częściami ciała:dzieci witają się prawą ręką, noskami, łokciami, brzuchem, plecami, itp.
Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą: ćwiczenia ,,z" w parach (partner aktywny i partner bierny): ,,wycieczka" - ciąganie leżącego partnera za nogi po sali.
Ćwiczenia „razem”; leżenie na plecach na przeciwko siebie, stopy dotykają się i dzieci wraz z rodzicami robią rowerek.
8. „Skoncentruj się!” – zabawa słuchowa (wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej „Słuchaj, zapamiętaj i powtórz szeregi dźwiękowe”)
Każda para (rodzic i dziecko) otrzymuje matę oraz zestaw ilustracji przedstawiających instrumenty: grzechotka, trójkąt, bębenek, flet. Nauczycielka prezentuje prawdziwe instrumenty prosi dzieci, aby je nazwały. Następnie informuje, że za chwilę wejdzie za parawan i zagra na instrumentach. Kiedy powie „Koniec” – rodzice oraz dzieci układają kartoniki zgodnie z zapamiętanym rytmem.

9. „Co włożyłeś do pudełka” – zabawa dydaktyczna.
Każda para (rodzic i dziecko) otrzymuje matę, pudełko oraz zestaw identycznych przedmiotów. Nauczycielka ma taki sam zestaw przedmiotów. Po upewnieniu się, że pudełko jest puste, nauczycielka wkłada do niego kolejno przedmioty. Wkładając przedmioty- nazywa je. Następnie prosi uczestników o wspólne wykonanie zadania. W następnym kroku nauczycielka prosi uczestników, aby sami włożyli do pudełka przedmioty w takiej samej kolejności. Na koniec zadanie dla rodziców: wyjmujemy przedmioty z pudełka w odwrotnej kolejności (ten, który trafił do pudełka jako ostatni zostaje wyjęty jako pierwszy).

10.Zabawa ruchowa „Przygody łakomego misia” (wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej)
Nauczycielka zaprasza do wspólnej zabawy ruchowej. Rodzice i dzieci naśladują ruchy, wydają odgłosy prezentowane w opowiadaniu.
„Każdy zamienia się w brązowego misia. Kończy się zima i miś smacznie śpi w swojej gawrze (uczestnicy zwijają się w kłębek). A tu promyk słońca zatańczył mu na nosie. Apsik – obudził się miś i wygramolił z gawry. Otworzył oczy, ziewnął i przeciągnął się (naśladowanie ruchów). Miś przez całą zimę nic nie jadł. Oj zjadłoby się coś... oblizuje się i głaszcze po brzuchu. Przypomniał sobie, że na polanie na wysokim drzewie jest dziupla pełna miodu.
-Idzie przez krzaki – trzask, trzask, trzask.
-Przechodzi przez rzeczką – chlap, chlap, chlap.
-Gramoli się na mostek –człap, człap, człap.
-Idzie przez polanę- szur, szur, szur.
-Zobaczył drzewo i wchodzi na nie. Łapą wybiera miód i oblizuje się.
-Przyleciały pszczoły – bzz, bzz, bzz – latają dookoła misia. Użądliły misia w łapę. Boli tak, że miś spadł z drzewa i uderzył się w pupę. Jeszcze bardziej boli. Przynajmniej się najadł.
-W strachu przed pszczołami miś szybka wraca do gawry. Ale zaraz!! Którędy??
-Wracając najpierw idzie przez....... (polanę – szur, szur, szur), dalej przez ... (mostek – człap, człap, człap), potem przez rzeczkę (chlap, chlap, chlap)a na koniec przez krzaki – trzask, trzask, trzask).
-Stanął miś przed gawrą i ..... (pogłaskał się po brzuchu później ....... (przeciągnął się), ................. na koniec .......... (ziewnął i poszedł spać).

11. „Mały majsterkowicz” – przygotowanie tablicy manipulacyjnej
Nauczycielka prezentuje gotową tablicę manipulacyjną, omawia sposób jej wykonania oraz umiejętności jakie poprzez wykonanie oraz zabawę tablicą ćwiczy dziecko. Następnie prezentuje dostępne materiały i przybory i zaprasza rodziców do wykonania tablicy wspólnie z dzieckiem.

12. „Magiczny woreczek” – zabawa rozwijająca sprawność motoryczną rąk.
Każda z par dostaje duży woreczek strunowy z wyklejonymi na nim kolorowymi figurami oraz żel do włosów i koraliki w kolorach figur. Zadanie polega na wypełnieniu woreczka żelem/ mydłem, umieszczeniu w nim koralików oraz zabezpieczeniu zapięcia taśmą izolacyjną Teraz dziecko może ćwiczyć sprawność manipulacyjną rąk poprzez umieszczenie koralika w odpowiedniej figurze (zwłaszcza sprawność palca wskazującego). ]

13. „Na opak” – wykonanie cieczy nienewtonowskiej.
Uczestnicy otrzymują dużą miskę, wodę oraz mąkę kukurydzianą. Ich zadanie polega na połączeniu substancji do momentu otrzymania cieczy nienewtonowskiej.

14. Część relaksacyjna: ,,kangury" – rodzic tuli w ramionach dziecko i oboje kołyszą się powoli z zamkniętymi oczami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.