X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53245
Przesłano:

Świat zawodów. Scenariusz zajęć z doradztwa zawodowego, klasa 7

TEMAT: Świat zawodów.

CEL OGÓLNY: Wyszukiwanie i analizowanie informacji na temat zawodów oraz charakteryzowanie wybranych zawodów.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
• zdobywa informacje na temat interesujących zawodów;
• kształtuje umiejętność łączenia wymagań zawodowych z predyspozycjami potrzebnymi w tym zawodzie;
• wskazuje różnorodne źródła wiedzy o zawodach i z nich korzysta;
• rozpoznaje zawód na podstawie wykorzystywanych w nim narzędzi – charakteryzujących go atrybutów;
• określa wstępnie swoje pierwsze wyobrażenia o wyborze zawodu.

METODY PRACY:
• pogadanka;
• dyskusja;
• ćwiczenia.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE i MATERIAŁY:
• prezentacja multimedialna;
• film Rozwijam Skrzydła: Zawody (odcinek 10), https://www.youtube.com/watch?v=S4pTaElDvow [dostęp: 06.11.2024];
• Mój wymarzony zawód? – karta pracy;
• Wordwall: Wymień 3 – Mapa Karier.

Przebieg lekcji:
I. Wprowadzenie
Przywitanie. Uczniowie zapisują na kartach pracy nazwy zawodów, które chcieliby wykonywać w przyszłości (maksymalnie 3).

II. Rozwinięcie
Prezentacja filmu Zawody (odcinek 10). Doradca zawodowy zadaje pytanie: Gdzie poszukiwać i zdobywać wiedzę o zawodach? Następnie zapisuje na tablicy odpowiedzi uczniów.
Prezentacja multimedialna.
Nauczyciel wyświetla uczniom przedmioty, które są narzędziami pracy w wybranym zawodzie lub go symbolizują. Następnie pyta uczniów, z czym one im się kojarzą. Prowadzący pyta, jak uczniowie interpretują pojęcie ,,zawód”, następnie w swobodnych wypowiedziach przedstawiają, jak je rozumieją. Pokazuje uczniom przykłady znanych osób i ich ścieżkę kariery. Kolejno prezentuje informacje o tym, gdzie można znaleźć wiadomości o zawodach.
Doradca zawodowy dzieli klasę na 3–5-osobowe zespoły. Każdy zespół dostaje wydrukowane karteczki z nazwami i opisami zawodów. Uczniowie w grupach mają za zadnie przyporządkować nazwy profesji do ich opisów.

III. Zakończenie
Podsumowanie – warunkiem zdobycia i wykonywania zawodu jest m.in.: uzyskanie określonej wiedzy i kwalifikacji, nabycie określonych umiejętności i wprawy, posiadanie predyspozycji psychofizycznych, odpowiedni stan zdrowia. Nauczyciel przypomina, co należy brać pod uwagę, wybierając zawód: Wybrany zawód nie jest wyborem na całe życie – bądź gotowy na zmiany. Wybieraj zawód dla siebie! Bądź świadom swoich ograniczeń. Zdobywaj doświadczenie. Pracuj w różnych miejscach i na różnych stanowiskach. Edukacja jest szansą na przyszłość. Uczyć się trzeba przez całe życie. Na zakończenie nauczyciel podsumowuje zajęcia ćwiczeniem Wymień 3.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.