X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5322
Przesłano:

Dodawanie ułamków dziesiętnych. Konspekt lekcji z matematyki w klasie 5

Cele lekcji – uczeń po lekcji powinien :
znać : algorytm pisemnego dodawania ułamków dziesiętnych,

umieć : pisemnie dodawać ułamki dziesiętne ,
powiększać ułamki dziesiętne o ułamki dziesiętne,
rozwiązywać zadanie tekstowe z zastosowaniem dodawania ułamków dziesiętnych,
być przekonany, że :
suma ułamków dziesiętnych ma zastosowanie w wielu obliczeniach,
Metody nauczania : podająca , pogadanka, praktyczno- ćwiczeniowa, praca w grupach.
Środki dydaktyczne: plansze na tablicę przygotowane przez nauczyciela (zał. 2a) , kartki z zadaniami do samodzielnej pracy, podręcznik.

Przebieg lekcji.

Część wstępna.(ok.7 min.)

1. Powitanie klasy.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Kontrola zadania domowego : ustnie (jakościowo i ilościowo).
4. Sprawdzenie i utrwalenie wiadomości z poprzednich lekcji.
5. Podanie tematu lekcji i zapisanie go na tablicy.
Notowanie przez dzieci tematu w zeszycie.
6. Uświadomienie celów lekcji

Część zasadnicza (ok. 33 min.).

1. Przeprowadzenie ćwiczenia dotyczącego pamięciowego dodawania ułamków dziesiętnych (zał. 1)
Zapisywanie przez uczniów przykładów w zeszycie.
2. Wprowadzenie pisemnego dodawania na podstawie przykładów.
3. Podzielenie uczniów na grupy i przeprowadzenie zabawy w bar (zał.2).
Notowanie przykładów do zeszytu.
4. Rozdanie zadań do rozwiązywania przez poszczególne grupy w zeszycie. (zał.3)
5. Przedstawienie wyników pracy grupy przez przewodniczącego.
6. Rozwiązywanie zadań również z podręcznika.

Część końcowa (5min).

1. Podsumowanie lekcji
2. Ocena grup przez nauczyciela.
3. Zadanie pracy domowej i omówienie zadań.
4. Ukierunkowanie dalszej pracy uczniów.

Załącznik 1

Dodaj ułamki dziesiętne w pamięci:
0,4 + 0,5 = 1,1 + 0,4 =
0,3 + 0,4 = 3,2 + 1,3 =
0,5 + 0,7 = 7,4 + 3,4 =

Załącznik 2a

BAR MLECZNY

ZUPY:
pomidorowa
- z ryżem 1,12
- z makaronem 1,24
barszcz czerwony
- czysty 1,05
-z jajkiem 2,35
-fasolą 2,15
grzybowa 3,45

DRUGIE DANIA

Naleśniki
-z serem 5,30
-z owocami 6,20
Kurczak pieczony 10,12
kluski z mięsem 6,45
krokiety 5,75
kotlet z grzybami 9,32
kotlet mielony 7.78

DODATKI
ziemniaki 1,12
frytki 2,20
ryż 1,17
sos pieczarkowy 0,85
surówka z białej kapusty 4,12
surówka z marchwi 3,79
sałatka warzywna 5,03

Załącznik 3
Grupa 1
Zad 1
Oblicz sposobem pisemnym :
a)7,223 + 4,575 + 345,67 =
b) 0,14+6,8+19,653 =
Zad 2
Oblicz sumy liczb :
a) dziesięć i sto dwie tysięczne oraz dwanaście i czternaście setnych,
b) trzydzieści osiem setnych oraz dwadzieścia pięć i sześć setnych.

zad 3
Napisz liczbę o 62,45 większą od liczby 753, 04
Grupa 2
Zad 1
Oblicz sposobem pisemnym :
a) 2,341 + 3,575 + 445,67 =
b) 0,41+8,6+19,353 =
Zad 2
Oblicz sumy liczb :
a) dziesięć i sto dwie tysięczne oraz dwanaście i czternaście setnych,
b) czterdzieści sześć setnych oraz dwadzieścia osiem i pięć setnych.

zad 3
Napisz liczbę o 45,63 większą od liczby 857, 04


Grupa 3

Zad 1
Oblicz sposobem pisemnym :
a) 9,871 + 8,123 + 543,67 =
b) 0,24+6,7+23,932 =
Zad 2
Oblicz sumy liczb :
a) trzynaście i sto dwie tysięczne oraz dwanaście i piętnaście `setnych,
b) dwadzieścia dziewięć setnych oraz sześćdziesiąt pięć i siedem setnych.

zad 3
Napisz liczbę o 72,23 większą od liczby 856,06

Grupa 4

Zad 1
Oblicz sposobem pisemnym :
a)6,823 + 9,575 + 671,67 =
b) 0,58+7,8+21,953 =
Zad 2
Oblicz sumy liczb :
a) jedenaście i dwieście dwie tysięczne oraz siedemnaście i czternaście setnych,
b) pięćdziesiąt pięć setnych oraz dwadzieścia siedem i osiem setnych.

zad 3
Napisz liczbę o 71,45 większą od liczby 683, 07.

Grupa 5

Zad 1
Oblicz sposobem pisemnym :
a)5,623 + 7,575 + 187,67 =
b) 0,65+9,8+60,953 =
Zad 2
Oblicz sumy liczb :
a. dwanaście i trzysta dwie tysięczne oraz czternaście i osiemnaście setnych,
b. pięćdziesiąt pięć setnych oraz dwadzieścia siedem i osiem setnych.

zad 3
Napisz liczbę o 23,45 większą od liczby 834, 07.


Załącznik 2b
Zestaw 1
Ile kosztuje zupa pomidorowa z ryżem, kotlet z grzybami, ziemniaki, surówka z kapusty ?

Zestaw 2
Ile kosztuje zupa grzybowa, kotlet mielony , ryż , surówka z marchewki?

Zestaw 3
Ile kosztuje barszcz czerwony z fasolą, kurczak pieczony , frytki, sałatka warzywna ?

Zestaw 4
Ile kosztuje sałatka warzywna, pomidorowa z makaronem , kluski z mięsem i surówka z kapusty ?

Zestaw 5
Ile kosztuje barszcz czerwony czysty i krokiety oraz kotlet mielony z ziemniakami ?

Przykładowe zadanie do rozwiązywania na lekcji:

Adam i Mirek postanowili zjeść dobry obiad w barze mlecznym. Oblicz ,ile zapłaci Adam za naleśniki z owocami i barszcz czysty ? A, ile Mirek za naleśniki z serem i sałatkę warzywną ?
Skorzystaj z danych na planszy wiszącej na tablicy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.