Scenariusz zajęć otwartych – zajęcia rewalidacyjne
(niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym)
Data: 26.03.2025
Godzina : 11.00 -12.00
Prowadząca: Jolanta Baranowska
Uczestnik zajęć: uczeń klasa II
Temat: Bawimy się i uczymy – zabawy z wyrazami i liczbami. Doskonalenie spostrzegawczości, koncentracji i pamięci wzrokowej.
Cel ogólny:
- doskonalenie spostrzegawczości, koncentracji, pamięć wzrokowej
Cele szczegółowe:
- doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- doskonalenie koncentracji uwagi,
- rozwijanie logicznego myślenia.
Metody pracy:
• słowne (rozmowa, objaśnienia i instrukcje, wiersz, piosenka)
• pokazu ( obserwacja, pokaz, demonstrowanie przykładów)
• praktycznego działania (ćwiczenia do samodzielnego wykonania),
• elementy terapii ręki.
Formy pracy :
• indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
• kartki papieru A4,
• kredki, pisaki, ołówek,
• klej,
• nożyczki,
• zegar z emocjami,
• karty przedstawiające ćwiczenia paluszkowe,
• karty pracy wyszukiwanie szczegółów na obrazkach,
• historyjka obrazkowa,
• tytuły do historyjki obrazkowej,
• etykiety z nazwami dni tygodnia, miesięcy, pór roku.
• literki z imieniem,
• kartonik z napisem imienia nauczyciela,
• literki z wyrazu lokomotywa,
• układanka - orientacja przestrzenna,
• piosenka „ Głowa, ramiona ...,
• komputer,
• karty z wyrazami, z brakującymi literami,
• klamerka do ubrań,
• chmurki przedstawiające emocje,
• emotki przedstawiające emocje.
• karty przedstawiające tory samochodowe,
• miniaturki samochodów wycięte z papieru,
Przebieg zajęć:
I. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE ( 5 minut)
1. Zaznaczenie obecności w dzienniku
2. Powitanie
Nauczyciel mówi wierszyk na powitanie i demonstruje do niego słowa i gesty. Uczeń powtarza słowa i gesty wypowiedziane przez nauczyciela.
Gdy się ludzie spotykają to od razu się witają.
(dzieci witają się skinieniem głowy i słowami dzień dobry)
Gdy się dzieci spotykają też od razu się witają.
(dzieci machają ręką i mówią dzień dobry)
Gdy się dłonie spotykają to od razu się witają.
(dzieci podają sobie ręce)
Gdy łokcie się spotykają to od razu się witają.
(dzieci dotykają się łokciami)
Gdy nogi się spotykają to od razu się witają.
(dzieci dotykają się nogami)
II. WSTĘP (10 minut)
3. Jak masz na imię?
Nauczyciel pyta ucznia jak ma na imię. Następnie prosi, aby uczeń ułożył z liter swoje imię. Uczeń mówi jak ma na imię i układa z liter swoje imię. Następnie nauczyciel zadaje pytanie: A czy pamiętasz jak ja mam na imię? Uczeń odpowiada. W razie trudności czyta imię nauczyciela zapisane na kartoniku.
4. Wskazanie na kole z symbolami emocji jak się dzisiaj czuję?
Uczeń wskazuje na zegarze przedstawiającym emocje, jak się dzisiaj czuje.
5. Rozpoznawanie na etykietach nazwy dni tygodnia, miesięcy, pór roku.
Nauczyciel czyta globalnie nazwy dni tygodnia, miesięcy i pór roku. Uczeń wskazuje właściwe, udzielając odpowiedzi na pytanie: Jaki mamy dziś dzień tygodnia, miesiąc i porę roku?
6. Gimnastyka mózgu z wykorzystaniem ćwiczeń paluszkowych
Nauczyciel demonstruje karty przedstawiające poszczególne układ dłoni.
Uczeń wykonuje ćwiczenie zgodnie z przestawioną kartą.
7. Kreślenie po trzy razy leniwej ósemki w powietrzu i na papierze prawą, lewą i obiema rękami,
Nauczyciel demonstruje w powietrzu i na papierze leniwą ósemkę prawą, lewą i obiema rękami. Uczeń podążając za nauczycielem powtarza ćwiczenie.
8. Gimnastyka mózgu tor – samochodowy
Uczeń przesuwa samochodziki obiema rękami równocześnie po torach.
9. Poranna gimnastyka do piosenki „Głowa, ramiona, kolana, pięty...”
Nauczyciel włącza na komputerze piosenkę „Głowa, ramiona, kolana, pięty ...” .Uczeń wykonuje ruchy zgodne ze słowami piosenki.
Tekst piosenki:
Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...
Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...
Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...
Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...
Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA (40 minut)
10. Wyszukiwanie różnic między obrazkami, kolorowanie obrazka
Uczeń wyszukuje różnice na karcie pracy. Następnie koloruje obrazek według polecenia nauczyciela.
11. Zabawa „Uderz w stół, gdy usłyszysz liczbę”
Nauczyciel odczytuje ciąg liczb jedną po drugiej, zadaniem ucznia jest uderzyć w stół, gdy usłyszy liczbę 25. Uczeń uważnie słucha, gdy usłyszy liczbę 15 – uderza ręką w stół.
12. Z liter wyrazu KLEMENTYNA uczeń układa jak najwięcej nowych wyrazów.
Uczeń układa trzy nowe wyrazy z liter słowa KLEMENTYNA. W razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela.
13. Wskazywanie brakującej litery w wyrazach – głoskowanie.
Nauczyciel głoskuje zapisane na kartach wyrazy. Uczeń przypina klamerkę w miejscu wskazującym brakującą literę.
14. Układanie historyjki obrazkowej zgodnie z kolejnością wydarzeń. Przyporządkowanie tytułów do poszczególnych obrazków.
Uczeń układa prostą historyjkę obrazkową i przyporządkowuje tytuły, które przeczyta
nauczyciel, do poszczególnych obrazków.
15. Składanie obrazka pociętego na kawałki.
Uczeń tnie obrazek na części. Następnie go układa w całość. I przykleja na kartce papieru.
16. Przeliczanie poszczególnych elementów.
Nauczyciel demonstruje karty, na których są różne ilości przedmiotów. Uczeń przelicza
przedmioty i przyczepia klamerkę na właściwej liczbie.
17. Dobieranie do pary- gra karciana, gra Dabble
Uczeń gra wspólnie z nauczycielem. Gra polega na szybki wyszukaniu przedmiotu, który znajduje się na karcie. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart.
18. Wyszukiwanie w otoczeniu przedmiotów na przykład w określonym kolorze lub wzorze.( czerwone, w kropki, małe , duże)
Nauczyciel prosi, aby uczeń wyszukał przedmioty w określonym kolorze lub wzorze. Uczeń podaje nazwy przedmiotów na podstawie cechy podanej przez nauczyciela .
III. PODSUMOWANIE ( 5 minut)
19. Dobieranie sytuacji do emocji.
Uczeń nazywa emocje umieszczone na chmurkach. Następnie dopasowuje odpowiednie sytuacje. Nauczyciel kontroluje poprawność wykonania zadania.
20. Wybranie odpowiedniej minki po zajęciach.
Nauczyciel zadaje pytania i prosi o wskazanie odpowiedniej emotki przedstawiającej różne emocje :
1. Czy podobały Ci się zajęcia?
2. Co Ci podobało się najbardziej?
3. Czy jesteś zmęczony?
4. Jak się czujesz?
21. Ocena pracy ucznia
Nauczyciel chwali ucznia za pracę na lekcji . W nagrodę uczeń otrzymuje nagrodę w postaci ulubionej naklejki.
22. Pożegnanie
Nauczyciel dziękuje za zajęcia i żegna się z uczniem.