Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli początkujących
Temat kompleksowy: „Na wiejskim podwórku”.
Temat dnia: „Z wizytą na farmie pana Krzysztofa”.
Data: 07.04.2025r.
Grupa: 4- latki „Nutki”
Prowadzący: Justyna Juranek
Cel ogólny:
Poznanie różnych gatunków zwierząt żyjących w wiejskiej zagrodzie.
Rozwijanie kompetencji językowych poprzez stwarzanie sytuacji do konstruowania dłuższych wypowiedzi.
Doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w trakcie różnorodnych zabaw.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• rozpoznaje i nazywa zwierzęta mieszkające na wsi;
• naśladuje odgłosy wydawane przez zwierzęta wiejskie;
• dopasowuje produkt do danego zwierzęcia oraz go nazywa;
• reaguje na przerwę w muzyce;
• naśladuje ruchem wybrane zwierzęta gospodarskie;
• potrafi swobodnie wypowiadać się na określony temat;
Cele wychowawcze:
• wdrażanie do aktywnego udziału w zajęciach,
• wdrażanie do stosowania przyjętych zasad podczas zajęć (zgłaszanie się w celu odpowiedzi, czekanie cierpliwie na swoją kolei, przestrzeganie zasady: jeden mówi reszta słucha)
• wdrażanie do zachowania prawidłowej postawy ciała (siad skrzyżny),
• wzmacnianie wiary w siebie poprzez uwzględnienie indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka,
• doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.
Kompetencje:
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji:
• organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystaniu posiadanych wiadomości
• słuchanie wiersza oraz stwarzanie sytuacji do wypowiadania się na jego temat
• doskonalenie aparatu mowy
Kompetencje cyfrowe:
• wprowadzanie w odpowiedzialne korzystanie z sieci i urządzeń cyfrowych: tablica interaktywna, komputer
Formy pracy:
• Indywidualna
• z całą grupą
• zespołowa
Metody:
• słowna (objaśnienia i instrukcje, rozmowy)
• oglądowa (obserwacja i pokaz)
• czynna (zadań stawianych do wykonania)
• aktywizująca (zabawy ruchowe, gry dydaktyczne z zastosowaniem technologii cyfrowych, zabawy dydaktyczne, eksperyment)
Pomoce dydaktyczne:
Komputer, tablica interaktywna, laminowane obrazki zwierząt oraz produktów, piosenka „Gdacze kura ko, ko, ko”, obręcze, obrazek kura wesoła, kura smutna, karta pracy w koszulce, farba.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Witam dziś”. Nauczyciel rozpoczyna każdy wers melodii, a dzieci rytmicznie odpowiadają na polecenie nauczyciela.
2. „Co to za dźwięki i gdzie je można usłyszeć?” - nauczyciel włącza odgłosy zwierząt mieszkających na wsi (krowa, kura, kaczka, gęś, koń, świnia). Zadaniem dzieci jest odgadnąć co to za dźwięki. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie, gdzie można usłyszeć takie odgłosy? Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że dzisiaj zabiera dzieci na farmę.
3. „Na farmie Pana Krzysztofa” – autorski wiersz nauczyciela. Prowadząca czyta dzieciom treść wiersza. Następnie zadaje pytania do treści utworu:
W małym drewnianym domku w mieście Rybnik farmer mieszka,
Gdzie na bramie wisi witając wszystkich taka zawieszka,
Witamy na farmie Pana Krzysztofa
Tutaj wszystkie zwierzęta bardzo się kocha.
W gospodarstwie są krowy, świnki, kury, konie
Pamiętaj, tutaj nie Zoo, więc nie mieszkają słonie.
Swoje zagrody kaczki, owce i gęsi mają
Codziennie na trawie w ogrodzie czas spędzają.
Całej trzody pies Burek z budy pilnuje
A najbardziej się cieszy gdy kości znajduje.
W gospodarstwie Pana Krzysztofa pieje kogut już od świtu,
Na cały Rybnik słychać jego kukuryku.
Krowę słychać z łąki jak muczy muu, muu,muu
Aż czasami brak jej tchu.
Świnka w swej zagrodzie głośno chrumka chrum chrum chrum
A Pan farmer traktorem na pole rusza – co za szum!
Każde zwierzę na farmie swoje zjada przysmaki
Kotek z miseczki wypija mleczko całe – bo to łakomczuszek taki!
Kogut z kurą na śniadanie zjedli ziarno
U głodnych koników zrobiło się nagle gwarno.
Szybko farmer siano i trawę przyniósł do zagrody
A do żłoba wlewa im dużo zimnej wody.
Króliki ze smakiem marchewki zjadają
A owieczki i barany trawę na łące wygryzają.
I tak mija dniem za dniem na farmie
Gdzie wszystkie zwierzęta żyją sobie fajnie.
- W jakim mieście znajduje się farma?
- Jak ma na imię gospodarz?
- Jakie zwierzęta mieszkają na gospodarstwie”
- Co jedzą zwierzęta na wsi?
- Jakie zwierzęta nie mieszkają na farmie?
- Co to jest farma?
4. Zamieszanie na farmie – zabawa ruchowa z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Wybrane dziecko odsłania kartę na tablicy interaktywnej, pod którą znajduje się aktywność ruchowa, którą wykonują wiejskie zwierzęta.
5. „Co nam dają wiejskie zwierzęta” – praca w 5osobowych grupach, zabawa z wykorzystaniem obrazków zwierząt i produktów.
Nauczyciel za pomocą kolorowych kartoników dzieli dzieci na 5 drużyn. Każda grupa dostaje 5 obrazków ze zwierzętami (krowa, kura, gęś, świnia, owca) oraz 5 produktów (jajko, szynka, pióro, wełna, mleko). Zadaniem każdej grupy jest dopasowanie produktu do zwierzęcia, od którego on pochodzi. Każda grupa wybiera lidera, który omawia przydział produktów.
Nauczyciel czyta autorską rymowankę, która pokaże dzieciom czy poprawnie wykonały zadanie.
Kury smaczne jaja nam dają
Z których jajecznicę dzieci zajadają.
A od świnek pyszne szyneczki mamy
które na zdrowe kanapki układamy.
Gęsi pióra nam dostarczają
nasze ciepłe kołderki wypełniają
Dzięki owieczce wełniane sweterki mamy
a od krówki pyszne mleczko wypijamy.
6. „Koncert na wiejskim podwórku” – zabawa ortofoniczno -ruchowa.
Nauczycielka rozkłada w czterech miejscach sali obrazki ze zwierzętami. Dzieci zamieniają się w wybrane przez nauczycielkę zwierzątko wiejskie i wyruszają na spacer po sali. Zwierzęta jeśli słyszą wysokie dźwięki poruszają się na palcach, gdy słyszą dźwięki niskie poruszają się nisko. Podczas spaceru zwierzęta wydają odgłosy. Gdy muzyka się zatrzymuje nauczycielka wypowiada nazwę produktu, które dostarczają nam zwierzęta na farmie. Zadaniem dzieci jest pobiec do domu tego zwierzątko, którego nazwę produktu otrzymujemy, np. mówiąc jajko, zadaniem dzieci jest pobiec do zagrody kury.
7. „Rodziny zwierząt na farmie” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
Zadaniem przedszkolaków jest dopasować dorosłe zwierzę hodowlane do
dziecka. Dzieci nazywają jak nazywa się dorosłe zwierzę oraz jego dziecko.
8. Kura do gniazda – zabawa ruchowa z wykorzystaniem obręczy.
Dzieci – kury poruszają się w rytm muzyk „Gdacze kura, ko, ko, ko”. Gdy muzyka się zatrzyma kury siadają do wolnego gniazda (obręczy).
9. „Palcem malowane zwierzęta na farmie” -
Każde dziecko otrzymuje w koszulce foliowej kartkę z 4 konturami zwierząt: kaczka, kura, koń, świnka). W folii na każdym zwierzątku znajduje się plama z farbą. Zadaniem każdego dziecka jest rozpościerać farbę na folii. Gdy przedszkolaki rozpychają farbę na kaczce mówią kwa, kwa, kwa. I tak wykonują zadanie aż farba wypełni wnętrze wszystkich zwierząt.
10. Ewaluacja zajęć: Nauczyciel umieszcza po dwóch stronach sali tablice. Na jednej z nich wisi smutny pies, a po drugiej wesoły. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania. Dzieci jeżeli znają odpowiedź siadają po stronie wesołego psa. Jeżeli przedszkolaki uznają, że zapomniały, nie wiedzą jaka jest odpowiedź na pytanie ustawiają się po stronie smutnego psa.
- Czy wiecie jak zwierzęta mieszkają na farmie?
- Czy wiecie co jedzą zwierzęta wiejskie?
- Czy wiecie co nam dają kury, krowy, świnie, owce i gęsi?
- Czy zajęcia Wam się podobały?
12. Podziękowanie za udział w zajęciach.