Numer: 53163
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć SI - Usprawnianie pracy układu przedsionkowego i proprioceptywnego, usprawnianie koordynacji oko - ruchowej oraz wspomaganie ustalania lateralizacji

Data: 27.03.2025r.
Czas: 50 minut
Prowadząca: mgr Anna Kozłowska
Klient: 4,5 letni chłopiec z podwrażliwością układu proprioceptywnego, nieustaloną lateralizacją
Temat: Usprawnianie pracy układu przedsionkowego i proprioceptywnego, usprawnianie koordynacji oko – ruchowej oraz wspomaganie ustalania lateralizacji
Cel główny: poprawa funkcji przetwarzania sensorycznego, wywołanie odpowiednich reakcji adaptacyjnych
Cele szczegółowe:
- usprawnianie pracy układu przedsionkowego i proprioceptywnego
- ćwiczenia na przekraczanie LŚĆ i wspomagające ustalanie lateralizacji
- doskonalenie orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

Forma zajęć: zajęcia indywidualne.

Metody:
- metoda Integracji Sensorycznej,
- metoda naśladownictwa,
- praktyczne działanie,
- metoda wzmocnień pozytywnych.

Pomoce: piłka fasolka, podwieszana platforma, deskorolka, układanka drewniana „pojazdy”, tunel, woreczki sensoryczne, kręgle, jeżyki sensoryczne, kamienie rzeczne, krawężniki, kamizelka obciążeniowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie
2. Normalizacja funkcjonowania sytemu przedsionkowo – proprioceptywnego:
a. Jazda na deskorolce z obciążeniem w pozycji leżącej na brzuchu (chłopiec szuka poukrywanych elementów układanki „pojazdy”)
b. Odbijanie się stopami od piłki rehabilitacyjnej trzymanej przez terapeutę (pozycja leżąca na platformie podwieszanej)
c. Ćwiczenia stymulujące wyprost głowy i szyi – zbijanie kręgli woreczkami w pozycji leżącej na piłce fasolce (chłopiec sięgając po woreczek musi przekroczyć LŚC)
d. Pełzanie do celu na wyścigi z terapeutą – chłopiec ma za zadanie dopełznąć z piłką jeżykiem do dużej miski, wrzucić piłeczkę i wrócić po kolejną na czworakach
2. Wspomaganie rozwoju umiejętności przekraczania linii środka ciała:
a. Zabawy w prowadzenie samochodzików po narysowanych krętych drogach (po podłodze i po ścianie).
b. Chłopiec siedzi na platformie w siadzie skrzyżnym. Jego zadaniem jest odczepianie klamerek z lewej strony i przyczepianie ich na linę po prawej stronie.
3. Wspomaganie ustalenia lateralizacji:
a. Nawlekanie koralików w siadzie skrzyżnym na platformie, delikatny ruch liniowy
b. Wrzucanie pomponików do butelki z otworem
c. Łączenie kolorowych kropek odpowiednim kolorem w pozycji stojącej
4. Rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej, m.in.:
a. Łapanie oburącz piłek rzucanych przez terapeutę podczas pulsowania na piłce
b. Rzuty celne woreczkami podczas leżenia na brzuchu na piłce fasolce
5. Rozwój zdolności planowania motorycznego:
a. Budowanie mostów z kształtek rehabilitacyjnych i przejeżdżanie pod nimi na deskorolce
b. W pozycji czworaczej (również na platformie równoważnej) prostowanie prawej ręki i lewej nogi i odwrotnie.
6. Poprawa procesów modulacji w obrębie układu nerwowego:
a. Wałkowanie dziecka dużą piłką
7. Pożegnanie i zakończenie zajęć

Plan zajęć jest elastyczny, gdyż terapia integracji sensorycznej jest niedyrektywna, terapeuta podąża za dzieckiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.