Numer: 53108
Przesłano:

Coraz bliżej święta. Scenariusz zajęć

Temat: Coraz bliżej święta

Czas trwania: 2 godziny lekcyjne

Grupa docelowa: 1 klasa szkoły podstawowej

Cel ogólny: Zapoznanie z tradycjami i obrzędami Świąt Bożego Narodzenia

Cele szczegółowe: Dziecko:

-Potrafi wymienić 12 potraw wigilijnych,

- Potrafi wymienić i opisać tradycje i zwyczaje związane ze świętem Bożego Narodzenia

Tradycja ubierania choinki na świecie i w Polsce.

Zwyczaje związane z Wigilią - potrawy wigilijne, pierwsza gwiazdka, dzielenie się opłatkiem, wspólne modlitwy i czytanie Pisma Świętego, dodatkowe nakrycie na stole, zawieszanie jemioły.

Zwyczaj obdarowywania prezentami w zależności od regionu Polski.

Tradycja odwiedzania domów przez kolędników i wspólne kolędowanie.

Obchody Bożego Narodzenia – Pasterka

Tradycja tworzenia szopek.

-Wykona pracę plastyczną wybraną przez siebie metodą - choinkę,

-Wykona zadania matematyczne na karcie pracy,

- Pokoloruje obrazek świąteczny na karcie pracy - kolorowanie po numerach

- Wysłucha kolędy podczas pracy plastycznej

„Bóg się rodzi” - Tekst: Franciszek Karpiński, Muzyka: Autor nieznany

„Pójdźmy wszyscy do stajenki” - Autor słów i melodii nieznany.

„Mizerna cicha” - Tekst: Teofil Lenartowicz, Muzyka: autor nieznany

„Wśród nocnej ciszy” - Autor słów i melodii nieznany.

„Cicha noc” - Tekst: Joseph Mohr, Muzyka: Franz Xaver Gruber

„Jezus malusieńki” - Autor słów i melodii nieznany.

Metody pracy: oglądowa, słowna, praktyczna

Formy pracy: indywidualna i grupowa

Potrzebne materiały: karta pracy, nagranie z kolędami, tablica multimedialna/laptop/radio, kredki, wydruk – choinka, bibuła, gazety, mazaki, kredki, papier kolorowy, klej, nożyczki

Charakterystyka grupy:

Scenariusz jest skierowany do grupy dzieci w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Dzieci w tym wieku rozwijają swoją spostrzegawczość i pamięć. Są chętne poznawania otaczającego je świata i zwiększają swój zasób słownictwa. Chętniej uczą się rzeczy przedstawionych w ciekawy i interesujący dla nich sposób. Ważne w tym wieku jest również rozwój mowy oraz pisma. Dziecko zaczyna myśleć logicznie.

Przebieg zajęć:

Powitanie nauczyciel inicjuje z dziećmi rozmowę na temat nadchodzących świąt. Dzieci opowiadają jakie znają świąteczne tradycje i zwyczaje, potrawy wigilijne oraz z czym im się kojarzą święta.

Rozmowa z dziećmi na podstawie ich wypowiedzi. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom znaczenie słowa kolęda, opowiada o symbolice potraw wigilijnych oraz o pasterce.

Nauczyciel odtwarza na tablicy multimedialnej film edukacyjny:

EduKredka TRADYCJE ŚWIĄTECZNE/Film edukacyjny
https://youtube.com/watch?v=rxRyK21HK1M&si=n9IXLQfe4ErXk_Zj

Autor: Edyta Kredka EduKredka

W trakcie filmu wspólne odśpiewanie kolędy “Cicha noc”

Wspólne rozwiązywanie quizu dotyczącego obejrzanego materiału. Rozmowa kierowana na temat filmu nt. Tradycji świątecznych i symbolach świąt.

Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę do wykonania pracy plastycznej.

Dzieci wykonują pracę plastyczną pt: “Moja kolorowa choinka”. Dzieci przy wykorzystaniu różnych wybranych przez siebie materiałów i technik wykonują swoje choinki, które po wykonaniu zawieszają w klasowej galerii.

Podczas pracy słuchają kolęd:

„Bóg się rodzi” - Tekst: Franciszek Karpiński, Muzyka: Autor nieznany

„Pójdźmy wszyscy do stajenki” - Autor słów i melodii nieznany.

„Mizerna cicha” - Tekst: Teofil Lenartowicz, Muzyka: autor nieznany

„Wśród nocnej ciszy” - Autor słów i melodii nieznany.

„Cicha noc” - Tekst: Joseph Mohr, Muzyka: Franz Xaver Gruber

„Jezus malusieńki” - Autor słów i melodii nieznany.

Zabawa ruchowa do Piosenki „Czas na święta” Słowa: Anna Lorenc Muzyka: melodia tradycyjna

https://www.youtube.com/watch?v=OaW9ZPB5x5o

Na kartach pracy dzieci muszą pokolorować obrazek w zależności od wyniku, który jest przypisany do odpowiedniego koloru.

Podsumowanie zajęć - Dzieci tworzą galerię z choinkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.