Numer: 53101
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Śnieg i lód. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
w oddziale przedszkolnym

Grupa wiekowa: 3/4/5 latki
Blok tematyczny: „Zabawy na śniegu”
Temat dnia: „Śnieg i lód”
Data: 27.01.2025 r.
Czas trwania: 45 min

Cele ogólne:
1. Poznanie właściwości śniegu i lodu.
2. Rozwijanie sprawności ruchowej dzieci
3. Doskonalenie sprawności umysłowych: spostrzegania, zapamiętywania, porównywania

Cele szczegółowe:
Dziecko:
reaguje na polecenia nauczyciela
uczestniczy w zabawach ruchowych
naśladuje ruchy pokazane przez N-la podczas zabawy muzyczno-ruchowej
obserwuje zmiany zachodzące podczas prowadzonego doświadczenia
wyciąga wnioski z doświadczenia
odszukuje właściwe cienie i przyporządkowuje je do prawidłowych ilustracji
przelicza w zakresie 10
określa drogę poruszania się robota edukacyjnego używając strzałek: góra, dół, w prawo, w lewo
rzuca do celu papierową kuleczką

Metody pracy:
pogadanka
praca z książką
obserwacja
doświadczenie
burza mózgów
aktywizujące
zabawowe

Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna

Środki dydaktyczne:
robot edukacyjny DOC, plansza do programowania, materiały potrzebne do przeprowadzenia doświadczenia (kostki lodu, śnieg, dwa przezroczyste kubeczki), kostka do gry, kartonowa sylweta bałwanka z guzikami, sylweta bałwanka z wyciętym otworem, laptop, głośniki, tablica interaktywna, karty pracy ,,Dobry Pomysł”, białe kartki papieru, mała sylwetka bałwanka dla każdego dziecka

Przebieg zajęć

I. Część wstępna:

1. ,,Wszyscy są, witam Was” - powitanka
Dzieci ustawiają się w kole do powitania. Wspólnie śpiewają powitankę:
Wszyscy są witam Was,
zaczynamy już czas,
jestem ja, jesteś Ty
raz, dwa, trzy

2. Zabawa integracyjna w kole ,,Jak tu miło i wesoło”.
Dzieci siedzą w kole, podają sylwetę kartonowego bałwanka, śpiewając piosenkę: ,,Jak tu miło i wesoło, kiedy Olaf chodzi w koło, Olaf tu, Olaf tam, co ma Olaf powiedz nam”, na zakończenie piosenki dziecko, które trzyma w tym momencie bałwanka w dłoniach wymienia rzecz bądź część ciała którą posiada Olaf

3. Wprowadzenie do tematu i określenie celu zajęć
Nauczyciel nawiązując do wcześniejszej zabawy, zadaje dzieciom pytanie:
,,Co potrzebujemy do zrobienia bałwanka?”.
Chętne dzieci udzielają odpowiedzi na pytanie N-la, z kolei nauczyciel podkreśla, że głównym materiałem do zrobienia bałwanka jest śnieg.

II. Część główna:

Film edukacyjny ,,Jak powstaje śnieg”?
Nauczyciel zadaje pytanie: ,,Zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje śnieg?”
Dzieci udzielają odpowiedzi na pytanie, a następnie podają swoje pomysły na temat powstania śniegu rysując swoje odpowiedzi na dużej, papierowej śnieżyczce.
Następnie nauczyciel włącza tablicę interaktywną, na której wyświetla film edukacyjny ,,Jak powstaje śnieg”?. Po zakończeniu projekcji dzieci opowiadają, w jaki sposób powstaje śnieg.

Badanie właściwości śniegu i lodu
Nawiązując do filmu nauczyciel przygotowuje potrzebne materiały do przeprowadzenia doświadczenia ukazującego właściwości śniegu i lodu.
Prosi chętne dziecko, aby przełożyło do jednego przezroczystego kubeczka śnieg, a do drugiego lód , a następnie prosi o odłożenie pojemników na kaloryfer. Dzieci wraz z N-lem obserwują zachowanie się śniegu i lodu pod wpływem ciepła, podając wcześniej swoje propozycje.

3. ,,Wesoły Olaf” – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel prosi wybrane dziecko o rzut kostką do gry, a następnie wybranie takiej ilości guzików dla Olafa - bałwanka, ile wskazuje ilość oczek na kostce i umiejscowienie ich na sylwecie Olafa

4. ,,Śnieżny robot” – kodowanie na dywanie
Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy z robotem edukacyjnym. Zadaniem dzieci jest zaprogramowanie drogi robota, tak aby odszukał cień właściwej ilustracji - śnieżynki.

5. Praca w kartach pracy - dopasowanie cieni do ilustracji
Nauczyciel prosi aby dzieci usiadły przy stolikach i wręcza im karty pracy. Następnie objaśnia treść zadania, które polega na szukaniu właściwej ilustracji do cienia.

6. Zabawa muzyczna z pokazywaniem - ,,Jadą w saniach dzieci”
Nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły w rzędzie jedno za drugim. Nauczyciel włącza piosenkę i demonstruje określone ruchy. Następnie dzieci naśladują ruchy pokazane przez N-la.

,,Jadą w saniach dzieci, trala, la, la,
Śnieżek z nieba leci, trala, la, la,
Jadą w saniach dzieci, trala, la, la,
Śnieżek z nieba leci, trala, la, la,
A koniki tup, tup, tup,
A koniki tup, tup, tup
Dzieci z sanek spadły siup “

7. Bałwanek – zabawa rzutna
Nauczyciel prosi dzieci, które są ustawione w rzędzie aby zrobili papierową śnieżkę i rzucili nią do celu - buzi bałwanka.

III. Część końcowa

,,Podsumowanie zajęć i wręczanie dla każdego dziecka wesołego bałwanka

Nauczyciel podsumowuje zajęcia zadając dzieciom pytania:
Jak powstaje lód?
Dlatego śniegu nie można jeść?
W co można się bawić na śniegu?
Następnie wręcza dzieciom sylwetki bałwanka , dziękując im za aktywny udział w zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.