Sabina Kubiak
Scenariusz zajęć w grupie 5-6 latków
Temat: Dokarmiamy ptaki zimą.
Cele ogólne:
• kształtowanie opiekuńczego stosunku do ptaków poprzez dokarmianie
i dopajanie w trudnych, zimowych warunkach,
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat wiersza i ilustracji,
• rozwijanie umiejętności budowania dłuższych odpowiedzi na zadane pytanie,
• pobudzanie wyobraźni i twórczego myślenia,
• wyrabianie śmiałości i wiary we własne siły i możliwości,
• poszerzanie doświadczeń plastycznych
• obserwowanie przyrody w naturalnym otoczeniu,
• obserwowanie ptaków gromadzących się w karmniku.
Cele operacyjne (dziecko):
• swobodnie i śmiało wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu,
• dzieli się spostrzeżeniami,
• potrafi nazwać ptaki, które można zimą spotkać w karmniku,
• dostrzega potrzebę pomagania ptakom podczas zimy,
• zna zasady dokarmiania ptaków,
• wykonuje pracę plastyczną z użyciem różnych materiałów.
Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa.
Metody pracy:
• słowna – rozmowa,
• pokazu,
• praktycznego działania.
Pomoce dydaktyczne: ilustracje z poszczególnymi ptakami, ilustracja pokarmu, wiersza „Biegały ptaszki”(T. Kubiak),
obrazek „W karmniku”, bibuła, wata, materiał do wyklejania obrazka, ziarenka (pokarm ptaków), klej, nożyczki, plakat oraz ulotka
o prawidłowym dokarmianiu ptaków:
http://stop.eko.org.pl/wp/wp-content/uploads/pliki/dokarmianie_ulotka.pdf
http://stop.eko.org.pl/wp/wp-content/uploads/pliki/dokarmianie_plakat.pdf
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie dzieci.
2. Obserwowanie ptaków za oknem. Przypomnienie nazw ptaków jakie korzystają w zimie z karmnika – wróbel, sikorka, jemiołuszka, gil...
Prezentacja ilustracji z poszczególnymi ptakami (zał1).
3. Co jedzą ptaki – prezentacja pokarmów (zał.2).
Nauczyciel czyta dzieciom o czym należy pamiętać w czasie dokarmiania ptaków zimą:
• starajmy się regularnie sypać do karmnika tyle pokarmu, aby był na bieżąco zjadany,
• ptasia stołówka otwarta jesienią musi być czynna aż do wiosny,
• pokarm powinien być wysokoenergetyczny, który zapewni im wystarczającą ilość kalorii, aby przetrwać zimny i ciężki okres,
• karmnik powinien mieć taką konstrukcję, aby chronił karmę przed zawilgoceniem (przed deszczem i śniegiem), jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo (swobodny przylot i odlot),
• karmnik należy umieścić w takim miejscu, aby nie miały do niego dostępu drapieżniki,
• ptaków nie wolno karmić produktami zepsutymi i solonymi, a także resztkami, które mogą zawierać pleśń,
• pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw,
• więcej informacji jak dokarmiać ptaki można uzyskać na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (https://www.gdos.gov.pl/jak-dokarmiac-ptaki).
4. Słuchanie wiersza „Biegały ptaszki”(T. Kubiak).
„Biegały ptaszki”
Biegały ptaszki, biegały po śniegu
jak płótno białym
Stukały dziubkiem w okienko
„rzućcie nam proszę ziarenko”
Ziemia na kamień zmarznięta
Czy o nas nikt nie pamięta?
Wybiegły dzieci z przedszkola
sypią ziarnkami na pola.
Ptaszki ziarenka zbierały
i dalej fru poleciały.
5. Rozmowa na temat wiersza.
Nauczyciel pyta dzieci:
• Dlaczego ptaszki stukały w okienko?
• Jak się żyje ptakom w zimie?
• W jakich warunkach muszą żyć ptaki?
• Gdzie są zmuszone szukać pożywienia?
• Co powinni robić ludzie, by pomóc ptakom przetrwać zimę?
6. Praca plastyczna „W karmniku”.
Wyklejenie obrazka bibułą, watą, materiałem, ziarenkami (zał.3).
7. Wystawa gotowych prac.
8. Spacer dzieci, obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie. Poszukiwanie karmników i dosypywanie do nich odpowiedniego pokarmu. Obserwacja ptaków gromadzących się w karmniku. Ponowne zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność ich dokarmiania zimą.
9. Powrót ze spaceru i wspólne umieszczenie w sali plakatu oraz ulotki
o prawidłowym dokarmianiu ptaków (zał.4).
10. Zakończenie zajęć.