X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51993
Przesłano:

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień zawodowy nauczyciela dyplomowanego

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO
nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień zawodowy nauczyciela dyplomowanego

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznie 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2019 poz.2215) Rozporządzenie MEN z dnia 26 lipca 2018r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2018 poz. 1574) z późniejszymi zmianami.
CEL GŁÓWNY:
•Uzyskanie w wyniku postępowania kwalifikacyjnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego

CELE SZCZEGÓŁOWE:
•Rozwijanie swoich umiejętności zawodowych
•Uzyskanie pozytywnych efektów pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu podniesienie jakości własnego warsztatu pracy oraz jakości pracy szkoły
•Opracowanie i wdrożenie przedsięwzięć i programów na rzecz doskonalenia własnej pracy i podwyższenia jakości pracy szkoły
•Dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami
•Realizacja wymagań kwalifikacyjnych umożliwiających uzyskanie awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ STAŻU

1.Poznanie powinności na okres stażu koniecznych do uzyskania stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego.
Analiza przepisów prawa oświatowego dotyczących awansu zawodowego.
Sporządzenie planu rozwoju zawodowego. Złożenie wniosku o rozpoczęcie stażu.
Plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły
Wniosek o rozpoczęcie stażu

2.Dokonanie analizy potrzeb placówki w celu właściwego zaplanowania działań i ich modyfikacji w okresie stażu.
Zapoznanie się z kierunkami polityki oświatowej państwa, analiza dokumentów MEN.
Analiza potrzeb uczniów oraz reagowanie na zmiany.
Plan rozwoju zawodowego
3 Dokumentowanie realizacji planu rozwoju zawodowego.
Gromadzenie dokumentacji,
Uzyskanie oceny dorobku zawodowego.
Konkretne dokumenty, Potwierdzenia, Zaświadczenia, Opracowane materiały
Ocena dorobku zawodowego dokonana przez Dyrektora Szkoły

3.Opracowanie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. Opis realizacji zadań, przygotowanie sprawozdania z realizacji zatwierdzonego planu rozwoju.
Sprawozdanie z realizacji planu zawodowego
4.Złożenie wniosku po zakończeniu stażu o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego.
Prawidłowe wypełnienie wniosku.

§8 ust. 3 pkt.1
Umiejętność wykorzystywania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych sprzyjających procesowi uczenia się.

1.Doskonalenie warsztatu pracy w zakresie stosowania metod aktywizujących. Udział w szkoleniu z zakresu stosowania metod aktywizujących.

2.Poznanie i stosowanie skutecznych metod pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Poszerzanie wiedzy na temat metod diagnostycznych i terapeutycznych dotyczących ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych poprzez samodoskonalenie i udział w kursach, szkoleniach i webinariach.

3.Wykorzystywanie narzędzi multimedialnych i informatycznych w pracy oraz podczas zajęć z wychowankami. Wykorzystywanie zasobu Internetu do przygotowywania zajęć z wychowankami np. tworzenie prezentacji multimedialnych, quizów, oglądanie filmów edukacyjnych itp.
Wykorzystywanie zasobów Internetu do przygotowywanie wspólnie z wychowankami gazetek w internacie.
Wykorzystywanie Internetu w razie potrzeby do prowadzenia nauki zdalnej z wychowankami.
Stosowanie poczty elektronicznej do kontaktu z dyrekcją i innymi nauczycielami, uczniami, rodzicami, platformami edukacyjnym

4.Wykorzystywanie Internetu jako źródła wiedzy merytorycznej oraz źródła materiałów dydaktycznych.
Przygotowanie dokumentacji niezbędnej do awansu zawodowego
Gromadzenie dokumentacji z odbywanego stażu.
Opracowywanie dokumentacji szkolnej – tworzenie planów pracy, sprawozdań itp.
Gromadzenie materiałów informacyjnych, publikacji i innych pomocy dydaktycznych.
Plany pracy, sprawozdania z pracy w grupie wychowawczej
Notatki własne

5.Organizowanie warsztatu pracy przy użyciu technologii informatycznej i komunikacyjnej.
Przygotowywanie pomocy dydaktycznych, scenariuszy zajęć przy użyciu komputera i Internetu.

6.Udział w różnych formach doskonalenia zawodowego przy pomocy narzędzi informatycznych. Udział w szkoleniach online, webinariach.

§8 ust.2.pkt. 2
Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie otwartych zajęć, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć dla nauczycieli w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć.

1.Dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.
Opracowywanie i udostępnianie innym nauczycielom swoich materiałów dydaktycznych. Wspólne organizowanie zajęć, imprez.
Dzielenie się spostrzeżeniami i pomysłami.
Wspólne podejmowanie decyzji w działalności wychowawczej, opracowywanie dokumentacji.
Przekazywanie innym nauczycielom materiałów otrzymywanych podczas szkoleń i webinariach.
Protokoły zespołów wychowawczych

2.Opublikowanie w Internecie własnego planu rozwoju na nauczyciela dyplomowanego. Umieszczenie planu rozwoju zawodowego w Internecie.

3.Organizowanie zajęć otwartych dla nauczycieli. Przygotowanie i przeprowadzenie 3 zajęć otwartych w obecności, w miarę możliwości, nauczyciela-doradcy metodycznego w zakresie tych zajęć lub nauczyciela-konsultanta lub przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny.Jedne zajęcia w każdym okresie stażu Scenariusz zajęć, potwierdzenie dyrektora

4.Wspólne organizowanie zajęć, konkursów, imprez i spotkań z przedstawicielami różnych instytucji. Organizowanie we współpracy z innymi nauczycielami zajęć, konkursów, imprez okolicznościowych. Okres stażu Scenariusze zajęć, informacje na stronie internetowej szkoły

§8 ust.3 pkt. 3
Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych

1.Rozwijanie zainteresowań uczniów.
Współorganizowanie uroczystości i imprez szkolnych.
Organizowanie i udział w szkolnych i pozaszkolnych konkursach plastycznych, organizowanie i współorganizowanie wycieczek.

2.Działania profilaktyczne.
Organizowanie i prowadzenie pogadanek profilaktycznych (używki, zachowania agresywne, zdrowe odżywianie itp.).

3.Działalność w środowisku lokalnym.

4.Opieka nad sekcjami w internacie.
Opieka nad sekcjami w internacie wskazanymi przez Dyrektora szkoły.

5. Poznanie sytuacji środowiskowej, rodzinnej zdrowotnej uczniów.
Pedagogizacja rodziców. Rozmowy z rodzicami lub prawnymi opiekunami wychowanków.
Wywiady środowiskowe.
Współpraca z rodzicami, dzielenie się spostrzeżeniami, ustalenie wspólnego toru oddziaływań.

§8 ust. 3 pkt.4
a)Opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich.

1.Opracowanie i wdrożenie programu wychowawczego dotyczącego zdrowego odżywiania „Jemy zdrowo i kolorowo”. Opracowanie i realizacja programu, przeprowadzenie ewaluacji.

2.Opracowanie i wdrożenie programu z artyterapii „Kolorowe pory roku” Opracowanie i realizacja programu według ustalonego harmonogramu, przeprowadzenie ewaluacji.

3.Opracowywanie regulaminów konkursów wewnątrzszkolnych. Opracowywanie i zapoznanie uczniów z regulaminami organizowanych przez siebie lub we współpracy z innymi nauczycielami konkursów wewnątrzszkolnych.
b)Wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych nauczyciela doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, a w przypadku szkół artystycznych – także nauczyciela konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej.

1.Pełnienie funkcji koordynatora „Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kreatywne Prace Plastyczne” II edycja rok szkolny 2021/2022
Podsumowanie projektu na stronie organizatora.

Plan rozwoju zawodowego ma formę otwartą i może ulec zmianie.
Opracowała:
Małgorzata Grzybowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.